Sayfa Seç

 Şimdi Mermerciler düşünsün!

 Şimdi Mermerciler düşünsün!
reklâm

Yazar hakkında

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İstanbul Anadolu Yakası ve Marmara’nın en büyük fuar alanı olarak lanse edilen Anadolu Ticaret Vadisi’ne 40 km yakınlıkta  M’EXPO Center adında yeni bir fuar yapacaklarını açıkladı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Anadolu Yakası’nın tamamına ekonomik hareketlilik getirecek bir projeye ihtiyaç olduğunu belirterek, uzun süredir üzerinde çalıştıkları Maltepe Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi hakkında önemli bilgiler verdi.

AVRUPA’NIN VE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ETKİNLİKLERİ YAPILACAK

Projenin, çevresinde ekonomik değer üretecek şekilde tasarlandığına dikkat çeken Ali Kılıç, “M’EXPO Center, çevresinde yeni istihdam alanları yaratacak ve sadece Maltepe’yi değil çevre ilçeleri de hareketlendirecek şekilde projelendirildi. 200 bin metrekare kapalı fuar merkezinin yanında, 250 bin metrekare de açık fuar alanı olacak. Kapalı ve açık fuar alanlarının yanına bir de 10 bin kişilik uluslararası kongre merkezi inşa edeceğiz. Burada Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük etkinliklerine ev sahipliği yapacağız. M’EXPO Center’ı tüm fuar merkezlerinden farklı kılan ise golf sahası olacak. Proje kapsamında 750 dönümlük alana kurulu, 18 çukurlu golf sahası yapacağız. İstanbul’un göbeğinde golf oynama imkanı sunan M’EXPO Center, bu coğrafyadaki tüm fuar merkezlerinden farklı olacak” dedi.

ÇEVRECİ BİR MERKEZ OLACAK

Kapalı alan bakımından Türkiye’nin en büyük fuar merkezi unvanını taşıyacak olan Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi (M’EXPO Center), elektriğini güneşten, suyunu da yağmurdan temin edecek. M’EXPO Center, bu özelliğiyle Türkiye’nin ilk çevreci fuar merkezi olacak. 200 bin metrekarelik kapalı alanın çatısında toplanacak yağmur suyu yer altında depolanacak ve buradan elde edilen su, golf sahasının sulanmasında kullanılacak. Şu an arazinin tahsis görüşmelerinin sürdüğünü söyleyen Kılıç, “Alanın şehir planlarında fuar merkezi ilan edilmesini bekliyoruz” dedi. Projenin yatırım maliyetleri hakkında bilgi veren Ali Kılıç, “Yaklaşık 650 milyon Euro yatırımla Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi’nin biteceğini hesapladık. Dünyanın en büyük fuar şirketlerinden Messe Münih ile işletme protokolü imzaladık. 65 bin müşterisi olan bu şirket işletmeci olarak projeye ortak olacak. Bunun yanı sıra Japonya’dan dünyaca ünlü bir fuar şirketi projeye büyük ilgi gösteriyor. Ayrıca Çin ve Endonezya’dan da yatırım talepleri var. Fakat böyle büyük çaplı bir projede diğer tüm devlet kurumlarıyla ortak hareket etmek istiyoruz” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar