Kanca, temeli attı kolanları dikti!


Çayırova TOSB’da üretimlerini sürdüren Kanca Dövme Çelik ve El Aletleri Genel Müdürü, TAYSAD eski Başkanı iş insanı Alper Kanca ve proje için bağışçı olan hayırsever iş insanlarından oluşan girişimcilerin, 6 Şubat depremlerinde büyük bir yıkım yaşayan Hatay’ın Kırıkhan ilçesine yaptıracakları ‘Geçici Konut- Kalıcı Yurt’ projesinin Kolon Dikme ve Somun Sıkma Töreni gerçekleştirdi.


Kanca, beraberinde hayırsever iş insanları ile birlikte 120 bin nüfuslu ilçede en ileri safhada olan inşaat faaliyetini başlatmış oldu. Hayırseverler, yapısal çelik inşaat yöntemini birleştirerek , 1,5 aya tamamlanması hedeflenen projeyi, depremzedelerin ihtiyacına sunmak için sabırsızlandıklarını belirtiyorlar.

PROJE 1,5 AYDA TAMAMLANACAK

Yükleniciliğini Galpan Ularte firması ve yönetim kurulu üyesi  Günhan Karakullukçu’nun yaptığı binada,  Sahada hafriyat ile çalışmanın başlamasının ardından 11 Haziran  Pazar günü ilk köşe kolonu monte edildi. 17 metre 35 santimetre boyunda Yaklaşık 4.5 ton ağırlığında tek parça 5 Katlı yapı kolonu dikilip monte edildi.  Cephe panellerinin monte edileceği bağlantı plakaları dahi kolon üzerine kaynaklı, 2D Cephe Panelleri montaja hazır hale getirildi. Yapı, fabrikada imal edilirken sahada yerine montaj edildi. Projenin en önemli özelliklerinden biri de 650 metrekare alana oturan 5 katlı yapının % 70’ten fazlasının inşaat sahası dışında (off-site), fabrika ortamında üretilmiş olması. Sahada yapılan işin büyük bölümü ise montajdan ibaret. Yaklaşık 1,5 ayda tamamlanması planlanan bina ilk iki yıl depremzedelere geçici konut olarak tahsis edilecek. Bina, depremzede ailelerin kalıcı konutlarına yerleşmeleri sonrasında üniversite  öğrencileri için yurt olarak hizmet verecek.  Yapı, hızlı imalat süresi ve depreme karşı dayanımı ile öne çıkıyor.

Beyza Türkmen
Sıradaki Habere Kaydır