Hayvan Hakları…


Arzu Yaman

Arzu Yaman

07 Ekim 2019, 09:34

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Hayvan Haklarına ilişkin raporuna son şeklini verdi ve rapor 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nde, Meclis Başkanlığına teslim edildi. Kamuoyunun önemli beklentisi, işin yasalaşması.

Taslak raporda yer alan bazı öneriler ise şu şekilde;

 • Kanunun adının Hayvan Hakları Kanunu olarak değiştirilmesi
 • Kısırlaştırma sürecinin doğru yönetilmesi
 • Belediyelerin bütçe ayırması
 • Hayvana zalimce eylemde bulunmanın, cinsel istismar suç kapsamına alınması
 • Sahipli sahipsiz hayvan ayırıma son verilmesi
 • Hayvanı sokağa terk eden kişilere yaptırımlar getirilmesi
 • Göçmen kuşlar için önlemlerin alınması
 • Adalarda elektrikli araçların kullanılması
 • Hayvanlı kara sirklerinin yasaklanması
 • Şehir merkezlerindeki hayvanat bahçelerinin yasaklanması
 • Hayvan Haklarının eğitim müfredatına dahil edilmesi
 • Denetimlerin arttırılması ve pet shoplarda hayvan satışının yasaklanması

Bugüne kadar konuyla ilgili pek çok adım atılmaya çalışılmış fakat maalesef süreç nihayete erdirilememiştir. Yazılı ve görsel basında hayvanlara yönelik yer alan pek çok mağduriyet haberleri kısa süreli tepkilere neden olsa da, elle tutulur bir icraat gerçekleştirilmemiştir. Gönüllülerden oluşan ve maddi manevi büyük fedakarlıklarla farklı bölgelerde çalışan gruplar konunun çapını düşündüğünüzde denizde birer damla. Bu konunun devlet eliyle çözülmesi elzemdir. O yüzden konuyla ilgili bir an önce etkili yasaların hayata geçmesi gerekiyor. Tabi ki, konuyu yasalaştırmak da yeterli değil. Uygulanabilir ve tam olarak gerçek yaşamda etkinliği hissettirecek yasalar olması gerekiyor.

Onların yaşam alanlarını ellerinden alan insanoğlu, bugün onlara bir kap suyu, bir duvar köşesini bile çok görmektedir. Ne acıdır ki, insani ve o nispette vicdani böylesi bir sorumluluğu biz yasalar yaparak çözmek istiyoruz ! Nerede kaybettik merhametimizi ? Merhamet etmeyenin, merhamet görmeyeceğini bilmez miyiz ? Şikayet edip, çevrenizden uzaklaştırmak istediğiniz o canların akıbetlerine dair bilginiz var mı hiç ?

Hayvanlar bizlerle bu hayatı böylesi bir gerilim hattı üzerinde yaşamayı tercih etmediler. Onlar fıtrat üzerine yaşarlar. Yaradan onların kodlarına ne koymuşsa ona uygun yaşarlar. Tek derdi karnını doyurup güvenli bir yerde yaşamak olan bu canlar bizlerin de korumasına muhtaçtır. Hem biz biliyoruz ki, ekolojik denge içerisinde onların anlamlı fonksiyonları var. Yani varlıklarıyla bizlere hizmet ediyorlar aslında.

Geldiğimiz noktada bölgemizde özellikle köpeklerle ilgili popülasyon fazlalığı durumu daha da güçleştirmektedir. Bu köpeklerin büyük kısmının küpelerine baktığımızda diğer şehirlere ait olduğu tespit edilir. Mesela, bunun hesabı neden sorulmaz ? Onları gizlice şehir dışlarına bırakarak sorumluluktan kaçanların vicdan yoksunu zalimler olduğu açıktır. Vatandaş olarak bizler bu zalimliğe ortak olmayalım lütfen ! Hayatımızda onlara da küçük bir yer açalım. Çocuklarımızı onlarla bir arada merhametli bireyler olarak yetiştirelim.

“Bir insan bir hayvanı sevinceye kadar ruhunun yarısı uykudadır” Bu duyguyu tadanlar anlayacaktır. Tatmayanlara da aynısını diliyoruz. Uzun yıllara dayanan gözlemlerim bana şunu göstermiştir ki, biz onların dünyasını yeterince bilemiyoruz. Öyle şeyler oluyor ki bazen, sizi insanlığınızdan utandırıyorlar. “Hangimiz insanız” demeden edemiyorsunuz. Öyle ki, pek çok hasleti onlarla yeniden hatırlıyoruz. Merhamet, vefa, sevgi, güven, sadakat..

Alemlerin en üstün olarak yaratılan canlısı insanoğlu, bugün ne kadar yaradılışına uygun yaşıyor… herkes kendi nefsinde sorgulamalı ! “ Merhametin olmadığı yerde İnsan yoktur ” !!

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Feyzi Muhammed Karabıyık nezaretinde bölgemizdeki sokak hayvanlarının sorunlarına dair hayvan gönüllüleriyle bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda sorunlar, çözüm önerileri ve talepler üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. Bu toplantı sonucunda eldeki verilerle de birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a bir bilgilendirme yapılacak. Umudumuz bu yönde. Başkanın bu konudaki hassasiyetini ve çalışmalarını büyük bir dikkatle bekliyoruz.

******

Bi’Mola vermek isteyenler için; Ivan Gonçarov’dan “ Oblomov ” okumaya değer.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.