İlçe Kongreleri!


Kamil Uzunmehmet

Kamil Uzunmehmet

15 Eylül 2020, 09:39

İktidar partisi Ak Parti, 2023 vizyonuna ulaşacak kadrolarını oluşturmak için tabanda bir değişim anlayışı ile ilçe ve il kongrelerinin startını verdi. Bu manada önce Darıca ve Çayırova ilçe kongreleri gerçekleşti ve beklenen değişimin ilk fitili Çayırova’da ateşlenmiş oldu…

Çayırova’da mevcut başkan Ekram Karahan yeniden aday olmazken, genel merkez tarafından yapılan mülakat sonrası Servet Günay tek aday olarak seçime girdi ve yapılan seçimde delegelerin oyunu alarak ilçenin yeni başkanı seçildi.

Bir süredir tek liste mi? İki liste mi? polemiklerinin yaşandığı Darıca’da ise iki liste yerine uzlaşma kültürü hakim kılındı ve Ufuk Acay yeniden aday olduğu kongrede yeniden Darıca ilçe başkanı olarak adını yazdırmış oldu.

Çoklu liste seçeneği öteden beri Ak Parti’de sorun olmaya devam ediyor. Her ne hikmetse iktidar partisi, tek listeli gidilecek seçimde çok daha huzur ve güven bulmuş olacak ki, demokrasi anlayışına biraz ters gelse de tek aday itelemesini şu ana kadar iyi götürmüş gözüküyor.

Dün Gebze İlçe kongresinde, genel merkezin adayı Hasan Soba’nın karşısına aday olarak çıkan Atilla Karakaş’ın başına gelen, bugün Darıca’da son ana kadar adayım diyen İl Yönetim Kurulu üyesi Murat Arslan’ın başına geldi diyebilirim. Buradaki tek fark, Karakaş’ın seçime girmiş olması, Arslan’ın seçimden önce adaylıktan feragat etmesi oldu.

Her ne kadar Arslan, son ana kadar aday olarak çalışmalarını sürdürse de, Ak Parti’nin o geleneksel, “ Biz karar veririz” anlayışı yine öne çıktı ve Ufuk Acay’la Murat Arslan kol kola girerek, Acay isminde birleşip seçime gittiler…

Şimdi insanın aklına şu soru geliyor ister istemez?

Murat Arslan’da, Ufuk Acay’da birlikte delegenin karşısına çıksa, yapmak istediklerini ya da nelerin eksik yapıldıklarını delegeye anlatsalar, sonrasında demokratik bir oylama ile kazananı belli etseler ne olurdu?

Dünyanın sonu gelmezdi herhalde…

Bu iki isim de Ak Parti kadrolarından gelen, şerefleri ve dava anlayışları ile bu partiye hizmet eden pırıl pırıl insanlar. Aksi olsaydı zaten bu parti içerisinde görev yapamazlardı!

O halde bu korku ya da bu müdahale neden?

Dün aynı sıkıntılar Gebze ilçe başkanlığı seçimlerinde yaşandı, yarın bir başka yerde yaşanacak…

Her defasında genel merkez, ‘Demokles’in kılıcı’ misali bu insanlara öyle veya böyle müdahale mi edecek?

Daha önce Gebze’de merhum Ekrem Özenir aday olmuş ancak genel merkez Cemalettin Kaflı üzerinde fikir birliği yapmış ve o kongre sıkıntılı geçmişti. Aynı dönem Sultan Öztürk adlı bir kadın, tüm atılan adımların tersine kongrede aday olduğunu ilan etmiş ve işler bir anda karışmıştı. Keza Hasan Soba ve Atilla Karakaş arasında yaşanan gerginlikler….

Demek oluyor ki Ak Parti her kim aday olarak demokratik hakkını kullanmak istese de, “ Sen orada dur” diyen bir yapı her daim bu partide kongreler üstü bir anlayışla genel kurula müdahale etmeye devam ediyor…

Şimdi Gebze ve Dilovası ilçe kongreleri var. Orada ikinci ya da üçüncü listelerin çıkacağına pek ihtimal verilmiyor. Ben de verilmeyeceğini düşünüyorum…

Ancak Ak Parti bu şekilde genel kurul öncesi attığı adımlarla doğru mu yapıyor?

Bu yapılanların parti tüzüğünde ya da siyasi temayüllerde bir karşılığı var mı?

Zor bir sürece doğru giden Ak Parti yapılanmasına olumsuz bir etkisi olmuyor mu?

Kendi adaylarını çıkartmak isteyen, hür iradeleri ile değişim isteyen parti teşkilatlar bu baskılardan rahatsız olmuyor mu?

Bunun muhasebesini yapacak olan kuşkusuz iktidar partisinin kurmaylarıdır…

Ama bugün yontulan bu demokrasi, tırtıklanan seçmen iradesinin yarın bir gün kendilerine lazım olacağını unutmamak lazım…

Çoklu demokrasinin olduğu yerde daha güçlü yönetimler, daha demokratik yarışlar olur…

Bence Ak Parti bir an önce bunu hatırlamalı ve bu tek aday dayatmasından hızla uzaklaşıp, partisini bir girdabın içinden kurtarmalıdır…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.