İNSAN KARTELASI


Ayşenur Sezer Sever

Ayşenur Sezer Sever

28 Temmuz 2021, 09:45

Yine bir yaz temizliği telâşındaydı Leylâ Hanım.Bir yandan evi badanaya hazır hâle getiriyor,diğer yandan da ne renk olsa diye düşünüyordu.

Toparlanma işi bitince elinde çay fincanı ile oturdu çalışma masasına. Boya kataloğuna bakıyordu.

-"Bu uymaz,bu çok soğuk,bu fazla mat,bu parlak,bu çok canlı..."

Öyle ya hem mobilyaya hem de evin tarzına uymalıydı boyası. Hem ferah,hem aydınlık,hem modern,hem kaliteli...

Masadan usulca kalktı,camın önüne geçti. Deniz ışıl ışıldı,güneş tüm güzelliği ile süzülerek yükseliyordu. Bahçesindeki salkım söğüt tüm asaletiyle sallanıyordu esen rüzgârla.

Ne göğün mavisi,ne denizin mavisi benziyordu birbirine ve kartelada da bi tonların aynısı yoktu.

Salkım söğütün yeşili,çimene de gül yaprağına da benzemiyordu.Birbirinden bağımsız onlarca tonunu görüyordu yeşilin, şu önündeki bahçede. Ama yine de kartelada hiçbirinin karşılığı yoktu,sadece yakın tonları var denebilirdi.Sanatkâr büyüktü ve kartela sadece o sanatın çakması olabilirdi!

Sonra daldı yine derin derin düşünmeye.

-"Şu evim için bile uydu mu,uymadı mı rengi diye düşünüp durdum.Oysa benim kulluğumun rengi ne kadar uyuyor dünyaya ve ahirete??"

.......

"Şüphesiz biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır."(Tin suresi/4) buyuruyor Rabbimiz.En güzel şekilde yaratılan insanın egemen olduğu şu dünyada bu kadar çirkinlik nasıl oluyor peki demeden edemiyorum zaman zaman.

Yaradılış güzelliğini muhafaza edemedikçe mi bozuluyordu acaba denge!"En güzel yaratılış" diyor Mevlâ. Öyleyse bir düşünelim:

Ne merhametli,ne anlayışlı,ne affedici,ne zarif,ne kaba,ne anlayışsız,ne temiz yürekli,ne marifetli,ne sorumsuz...

İnsan kartelası!Onlarca renk,onlarca huy,onlarca duygu...Rabbimiz'in bize emanet ettiği o güzel rengi muhafaza çabamız ne durumda peki?

Kabalık yapan biri;

"Sen onlara sırf Allah’ın lütfettiği merhamet sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever."(Âli İmran/159) ayetinden haberdar mı meselâ?

Zulmeden kişi;

"Siz yerdekilere merhamet edin ki,göktekiler de size merhamet etsin. " hadisini hiç mi duymamış?

Kin tutmayı yaşam tarzı hâline getiren biri;

"De ki (Allah şöyle buyuruyor): “Ey kendi aleyhlerine olarak günahta haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah (dilerse) bütün günahları bağışlar; doğrusu O çok bağışlayıcı, çok merhametlidir.”(Zümer süresi/53) ayeti gereğince, affede affede affedilmeyi umacak bir kalp terbiyesi ile yaşaması gerekmez mi?

Dünyadan ne Süleymanlar,ne Firavunlar geçmiş,dünya malı kimseye kalmamıştır.

"Artık bu kanıtlardan sonra (ey insan!) sana dini inkâr ettiren şey nedir?"(Tin süresi/7) ayeti yetmez mi cömert olmaya,kulluğa yaraşır yaşamak için çaba sarfetmeye?

Ömrü boşa geçirerek,"boş zaman" icat etme çabası ile nefsimiz çelme takmaya çalışırken;

"O halde önemli bir işi bitirince hemen diğerine koyul."(İnşirah süresi/7) ayeti düşmez mi aklımıza?

Kur'an'dan seçilmemiş bir kulluk rengi yaraşır mı eşref-i mahlukata?

Komşunun gıybetini yaparken;"Müslüman elinden ve dilinden eminolunan kimsedir" buyuran Efendimiz'(S.A.V) anımsadık mı? Hayat defterini karaladığımızı farkedip,istiğfar silgisi ile silip,güzel ahlâkın bebe mavisi ile boyamaya başlıyor muyuz büyük bir çabayla?

"Nerede olursan ol,Allah'a karşı sorumluluğunun bilincinde ol.Kötülüğün peşinden iyi birşey yap ki onu yok etsin.İnsanlara da güzel ahlâka uygun biçimde davran!" (Tirmizi,Birr,55)

İlginçtir ki insan zoru seçer.Affetmenin hafifliği yerine,yıllarca kin tutmanın hamallığını yapar.Zarafetin güzelliği  ile bir masal tadında yaşamak varken,kabalığın yıkıcılığındaki tozu dumanı soluyarak kalbini yorar. Dürüstlüğün rahatlığı varken,entrikanın ve yalanın çıkmaz sokaklarında dolanır.

Her hastalıklı davranış ve duygu,kartelada çirkin bir renge dönüşür. Oysa kartela "en güzel biçimde" kodlanmıştı.

İnsan...Her bir insan ayrı bir âlem,ayrı bir roman!Roman ne olursa olsun; kartelada kulluğun,insanlığın rengi olsun kafi...

Baki hürmet ve dua ile efendim.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hülya Ekmekci - 2 ay önce
Tebrik ederim sizi hocam ayet ve hadisler ile ne güzel değindiniz kulluğumuzun olması gereken rengine.