Kıymete Değer….


Arzu Yaman

Arzu Yaman

20 Ocak 2019, 14:17

Bilmem, kaç kez yazdım ve sildim. Yazmak istediğim kimi zamanlarda da, düğümlendi bir şey yüreğime, düğüm attı sonrasında da ellerime.

Sözün kıymeti mi düşer söylenirse, yetersiz mi kalır duyguyu ifadeye bilinmez. Veyahut, anlaşılamayacağını bilmenin verdiği bir burukluk hali mi beni tutan ! Öylece bir atalet hali…

Yalnızlığa gidişin yollarından birinde bir patikaya sapmak gibi bazen. Bir geri dönüş umudu yüklü arayışlar, bir soluklanma anı..

Daha çok konuşur oldum kendimle. İç sesimin yankısı kulağımı sağır edercesine. Tonu da rengi de hayal kırıklığı.. Kim bilir hangi hayaller kırıp döktü o çatal sesi ! Cevabını bildiğin sorular sorma diyor ya da canını daha çok yakacak cevaplara kapı aralama ha ! Öylece seyircisi oldum, seyirlik bu hayatın..

En son ne zaman burnunun direği sızladı ve yüreğin ne fısıldadı kulağına ? İnsan olmanın yekpare halleri, ne kadar sık uğrar oldu hayatına ? Yanmadıkça yürek, acımadıkça can; sızlamaz, insan olduğumuzu hatırlatan yerlerimiz.

Seyirlik hallerin, seyirlik bir anında asılı kalıyor bakışlarım bir boşlukta. Kopup gitmenin arefesinde bu hayattan, bir insanın ruhi dönüşümüne şahitlik ediyorum. Neden bu geç kalmışlık diyorum… kendimce elbet…

Kıymeti, zamanında vermek ve zamanında görmek makbuldür de, hep kıyısında hatırlarız hayatın. Bir diğer bahis de, kıymete değer olmanın kıymetini bilmektir ki o bazen bıçak sırtıdır. Zira ufak bir zan dahi onu tuzla buz edebilir.  Gönül bağını da savurur atar, savrulduğumuz yer, bir kırılma noktasıdır artık. Lakin vakit çok geç. Hikayenin devamı başka bir alemde…

Ne dramlar yaşanıyor hayatta ! Herkes kendi hikayesinin aktörü ve kalem yazmış yazacağını zamanında. Serpiştirilmiş mutluluklar aralarına, yakalayabilirsen ne ala !

Neyine talibsin hayatın, kendini koyabildin mi bir yere ve bir yurt edinebildin mi ? Kalıcı gibi yaşamak mı tercihin yoksa bir misafir gibi eli kulağında, her an gidecek gibi mi !

İnsanın bu hayatta tekamül yolcuğu son nefesine  kadar devam ediyor. İdrak edenlerden olalım ama geç kalanlardan olmayalım inşallah. Zira geç kalmışlığın hiçbir şeye faydası yok. Bir nefesin ucundayken hayat, nasıl bir gaflet halidir bu gerçekten bihaber yaşamak, gerçek ve kalıcı olanın güzel ve anlamlı izler bırakmak olduğunu ıskalamak…

İnsan, hayatından ve yüreğinden insanlar kaybedince ya da o sınırda bir tecrübe ettiğinde gerçek kıymetin anlamını bir daha sorguluyor. Kitabi ifadelerle kıymet nutukları atmak herkesin yapageldiği bir şey. Fütursuzca sarf eder olduk derin anlamları olan kelimeleri, kıymetli olanlara ayırıcı ve özel cümleler kalmadı. “Canım” derken canımızdan geldiğini kaçımız hisseder olduk ?

Hayatımızda samimi duasında yer aldığımız ya da dualarımızda yer verdiğimiz kaç nefes var ? İşte o gönüle ve duaya girebildikse ve bu dünyadan göçüp giderken ardımızda o insanların gözlerinde hüzün, yüreğinde bir boşluk ve dudaklarında bir dua bırakabildikse işte bu hayatı anlamlı yaşadık demektir. Kaç gönüle girdik…. Ve… Kaç duaya…..

******

Gündem yoğun, partilerin adayları belirlendi. Dilerim sağduyunun hakim olduğu bir süreç geçiririz. En çok önemsediğim nokta, seviyenin korunmasıdır. Üslup ve duruş bahsi. Zira seçim biter, siyasi kadrolar değişir ama sizler her zaman duruşunuzla hatırlanırsınız. Herkes karşı tarafta kendi kıymetini kendi inşaa eder ve kendi yıkar.

Bu süreçte gönlümden geçen şey, Gebze için bir kadın aday olmasıydı. Genel olarak kadın adayların yetersizliği söz konusu maalesef. Dilerim siyasette daha fazla kadın dokunuşunu görebiliriz ilerleyen zamanlarda. Bu beklentimi feminen bir bakış ya da bir fanatizm hissiyle dile getirmiyorum. Bunun bir gereklilik olduğuna inancım tam.

Sevgili Serap Çakır Gebze Bağımsız Belediye Başkan adayı olarak yola çıkmış. Özgüvenini ve bu duruşunu takdirle karşılıyorum. Gebze gibi bir yerde biz kadınları temsil ediyor. Neden bağımsız? Diye sormadan da geçemiyorum. Gebze’de bir kadın adayı üstlenecek bir siyasi parti yok sanırım! İzmit ilçe Belediye Başkanlığı  için karşılıklı iki partiden adaylar bayan. Buna memnun olmakla birlikte, basının durumu sulandırmaya çalıştığını gözlemliyorum. Her ikisi de gayet hoş ve duyarlı bayanlar, bir bayan olarak ekstra memnunum Lakin onlardan ricam birincisi, danışmanlarını iyi seçmeleri ikincisi de, nezaketi elden bırakmamalarıdır. Her ikisine de hayırlı bir süreç dilerim.

******

Bi’Mola; vermek isteyenler için George Orwell’den “Hayvan Çiftliği” okumaya değer.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.