Anasayfa > Köşe Yazıları  >  Anadolu’nun tarih, kültür ve tabiat harikası Giresun Espiye Kızılkaya Dağları’ndaki çevre ve doğa katliamı rüyama girdi

Anadolu’nun tarih, kültür ve tabiat harikası Giresun Espiye Kızılkaya Dağları’ndaki çevre ve doğa katliamı rüyama girdiEnerji Bakanı Sn. Fatih Dönmez’e yazdığım açık mektubu bir kez daha paylaşmak istedim.

Fotoğraf Sanatçısı Sn. Dursun Yıldırım’a Kızılkaya Dağları’na sahip çıkıp korumaya çalıştığı için teşekkür ediyorum.

http://www.gebzegazetesi.com/tarih-kultur-ve-doga-katliami-…

Tarih Kültür ve Doğa Katliamı Dursun

Enerji Bakanı Sayın Fatih Dönmez’e, Espiye Kızılkaya Dağları ile ilgili açık mektup.

https://youtu.be/zgxgQI1zIzA

Hafta sonu Giresun Vakfı’nın toplantısında konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i tarihi göreve davet ediyor, Giresun Espiye Kızılkaya Maden Dağları ile ilgili yerinde araştırma yapıp çevre, tarih, kültür ve doğa katliamının önlenmesini bekliyoruz.

Bakanın toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı üst düzey yetkililerine Kızılkaya Maden Dağları’nda yapılan açık küremenin, çok büyük çevre katliamına neden olduğunu anlattık ve vakit geçirilmeden bölgede önlem alınması gerektiğini söyledik.

ENERJİ BAKANI’NA, KIZILKAYA DAĞLARI MEKTUBU

Giresun Vakfı toplantısında, konuşmasına ‘’bende Giresunluyum, Giresun’u çok seviyorum’’ sözleri ile başlayan Enerji Bakanı Fatih Dönmez’den Giresunlular, Kızılkaya Dağları ile yakından ilgilenmesini istiyor ve bekliyor.

Kızılkaya Maden Dağları’nda tarih, kültür, doğa ve çevre katliamı ile ilgili daha önce bu köşede yazdığım yazıyı hem Sayın Enerji Bakanı ve hem de siz değerli www.gebzegazetesi.com okurları ve www.devrialem.tv izleyicileri ile paylaşıyorum.

İsteğimiz ve arzumuz; Kızılkaya Dağları’ndaki tarih, kültür ve çevre katliamının durması.

Doğayı Koruyalım Karadeniz Çöl Olmasın

“…Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenilemeyen bir şey olduğunu anlayacak..!”

Kızılderili Ata Sözü

Aylardır yağmur yağmıyor

Kış aylarında yaz havası yaşanıyor

İçme suyu sağlayan baraj gölleri suya hasret

Buğday tarlalarında toprak çölleşiyor

Ülkemiz ve Dünyamız çöl olmasın

https://youtu.be/zgxgQI1zIzA

Torunlarımızın emaneti çevre kirleniyor

Fabrika bacaları zehir kusuyor

İnsan oğlu para kazanmak için çevreyi yok ediyor

HES için ırmaklar ve dereler kurudu

Kum ve çakıl uğruna dere yatakları yıkıldı

Giresun Kızılkaya Maden Dağları kan ağlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’a bölge ile ilgili gönderdiğim şikayet mektubunu www.gebzegazetesi.com da yayınlamıştım. Mektubu sizlere paylaşıyorum.

http://www.gebzegazetesi.com/cevre-ve-sehircilik-bakanina-t…

HALİL KÜTÜK’TEN ŞİİRLİ ELEŞTİRİ

Ömrünü Giresun ve Giresunlulara adayan gönül insanı, kültür adamı, vefalı Giresunlu, Giresun Dernekler Birliği’nin kurucu başkanı..

Yaptığı hizmetlerle Giresun tarihine adını yazdıran saygıdeğer arkadaşım Halil Kütük Bey’in aşağıdaki Şiirle ilgili yazdığı bilgi notunu sizlerle paylaşıyorum.

Hali Kütük’ün Bilgi notu

…”Beni arayıp soruyorlar, “Bu şiiri hangi duygu ve düşünceler ile yazdınız.?” diyorlar.

Bu şiir, Allah korkusu, insan sevgisi, insanlığa hizmet etme gayretinin bir sonucu olarak, yürekten gelerek yazılmıştır. NOKTA.

ESPİYE, SOĞUKPINAR İÇİN İÇİN KANIYOR,

BU HALİNİ GÖRDÜKÇE, CİĞERLERİM YANIYOR.

İKİ GÜNDE KAZINMIŞ, O YEMYEŞİL DAĞLARI,

KİMLER, TEKRAR GERİYE GELECEKTİR SANIYOR.

BEDDUA EDİYORDUR, BÖRTÜ, BÖCEK, TAŞLARI,

SİZ GÖREMEZSİNİZ, KANDAN AKAR YAŞLARI.

MADENLERİ İŞLETİN VATAN MİLLET KAZANSIN.

LAKİN, HELAK OLMASIN, YETİŞMİŞ AĞAÇLARI.

Halil Kütük 19.11.2019

Dipsiz Göl’den Ders Alalım

Gümüşhane’deki Dipsiz Göl’de yaşanan ve kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan olaylar üzerine, Kızılkaya’da yaşanan çevre katliamı yeniden gündeme geldi. Haberler ve sosyal medyada konuyu gündeme getiren Giresunlular, değişik yöntemlerle tepkilerini yazarken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın olaya el koyup bölgede inceleme yapmasını istiyor.

Kızılkaya Dağları’ndaki Beşik Göl Mağarası ve Hıdır Ellez Tepesi tümü ile yok oldu. Konuyu sosyal medyada gündeme getiren Giresunlular bu konuda çeşitli girişimler yapmaya hazırlanıyor.

https://www.iha.com.tr/haber-giresunun-peri-bacalari-turiz…/

KIZILKAYA DAĞLARI’NDA ÇOCUKLUK HATIRALARIM

1960 yılında rahmetli anamın deyimi ile kara kış ayında dünyaya geldiğim, üstü toprak damlı köm evimizin penceresinde sürekli görüp doya doya seyrederek hayaller kurduğum Kızılkaya Maden Dağları, maden çıkarma bahanesi ile açık küreme yapılarak yok ediliyor. Benim ilk aşkım, göz ağrım Maden Dağları kan ağlarken ben de üzülüp kahroluyorum.

Dinamit patlamaları, kepçe ve buldozerlerin yıkıp yok ettiği güzellik karşısında herkesi ama herkesi vicdanlı olmaya çağırıyor, Allah vergisi bu güzelliği yok etmemelerini istiyor, onlara Kızılderili atasözünü hatırlatmak istiyorum.

KIZILKAYA MADEN DAĞLARI’NI YOK EDENLERİ TARİH AFFETMEYECEK

Yaradılıştan bu yana doğayı hor kullanmanın kötü sonuçlarıyla günümüzde yüzleşmek zorunda kalan insanlık, Kızılderili Şef Seatle’ın bir zamanlar söylediği şu sözlerin anlamını bir kez daha düşünmeli.

KIZILDERİLİ ATA SÖZÜNÜ UNUTMAYALIM

“Beyaz adam annesi olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, işlenecek, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar. Onun bu ihtirasıdır ki toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir. Beyaz adamın kurduğu kentlerde, bir çiçeğin taç yapraklarının açarken çıkardığı tatlı sesler, bir kelebeğin kanat çırpışları duyulamaz. Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenilemeyen bir şey olduğunu anlayacak!”

Evet gelin hep birlikte Kızılkaya Maden Dağları’nda yaşanan çevre katliamına dur diyelim.

Kızılkaya Dağları yok olunca her şey anlaşılacak.

Paranın yenmediğini anlayacağız ama iş işten çoktan geçmiş olacak.

https://youtu.be/TVpYDrya7J0

Bölge ile ilgili yazdığım yazılar ve belgesellerin linkini sizlerle bir kez daha paylaşıyorum.

https://www.iha.com.tr/…/giresunun-peri-bacalari-turizme-k…/

http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=2329&t=makale

https://www.gazetegebze.com.tr/makale/amp/619

http://gold.ajanspress.com.tr/…/ODc2ODAwNjAmMSYxNTU3JjIzMTQ…

http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=29087

https://www.gazetegebze.com.tr/makale/amp/841

…………

KÖRFEZ BELEDİYESİ VE HEREKE’NİN KOCAELİ İÇİN ÖNEMİ

Belediye Başkanı Şener Söğüt ile belgesel tadında, Körfez ilçesi tarihinde Devri Alem.

Bir dünya markası olan Hereke İpek Halıları ile kültür, medeniyet ve sanat tarihimizde çok önemli yeri olan Hereke bölgesini çok iyi tanımak ve tanıtmak gerekiyor.

İlim, Kültür, Tarih Araştırmaları Merkezi www.iktav.com ve bir çok TV kanalında yıllardan beri yayınlanan Devri Alem Belgesel Programı www.devrialem.tv olarak Körfez Belediye Başkanı Sayın Şener Söğüt ile Hereke İpek Halıları, Körfez ilçesinin önemi ve Kocaeli’de tarih, kültür, doğa ve inanç turizmi ile ilgili yaptığımız belgesel söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

https://youtu.be/OYewlH_kkpo

KÖRFEZ BELEDİYE BAŞKANI’NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Körfez Belediye Başkanı, Hereke’nin bir dünya şehri ve Türkiye’nin uluslararası markası olduğunu söyleyerek, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Hereke Halılarına büyük önem verdiğini, bizzat Hereke’de tarihi Fabrikay-ı Hümayun’u ziyaret ettiğini açıkladı.

HEREKE İPEK HALI ARAŞTIRMASI

Hereke İpek Halıları ile ilgili çektiğimiz belgesellerin ve araştırmaların yayınlandığı web sayfamız;

www.herekeipekhali.com

Sayfamızı sizlerle paylaşıyoruz.


Sıradaki Habere Kaydır