Sayfa Seç

Cemil Meriç

reklâm

Yazar hakkında

Bu haftaki yazımızda şahsımı edebiyata ısındıran en azından -Edebiyat Dünyasının- görünenin çok daha ötesinde büyük bir okyanus olduğunu fark ettiren Cemil Meriç’den bahsetmek istiyorum.

İnternette bu ismi arattığımız zaman şöyle bir tanım çıkıyor; “Başta dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapmış ve yazılar kaleme almış bir düşünce adamıdır. Telif ettiği 12 eseri ve tercümeleriyle Türk edebiyatında önemli bir yeri olduğu kabul edilir. Sosyoloji profesörü Ümit Meriç’in babasıdır.”

Evet sadece edebiyat değil bir çok alanda araştırma yapmış, sosyoloji üzerine harika tezler üretmiş bir fikir işçisidir kendisi. Hele ki sağcılık solculuk üzerine söylediği söz aspirin niyetine herkese tavsiye edilir. Aynı makinanın bir sağ bir sol çarkları var. Bir bedenin bir sağ bir sol yanı vardır. Hangi birinden vazgeçebiliriz? Siyaset unsurlarını ayrıştırıcı değil bütünleştirici olarak görürsek medeniyetler seviyesine ulaşırız fikrini savunan bu yazar Hatay doğumludur. İlkokulu Hatay’da okurken o dönemler Hatay Fransızlara ait olduğu için ana dili Fransızca bir eğitim alır. İşte bundan dolayı da bir çok Fransız yazarın eserini Türkçe’ye rahatlıkla çevirir. Fazlaca kitap okumaktan gözleri yorulan Meriç çok da ileri sayılmayacak bir yaşta tamamen kör olmuştur. Dini inancı hakkında sorular sorulduğunda “inancımın olup olmadığını anca ölünce tam olarak göreceğiz” diyerek hakiki imamın yüreklerde gizli olduğuna işaret ederek nüktedan bir cevapla geçiştirmiştir. Cemil Meriç’in tahammül edemediği tek şey gençliğin bir edebi eseri çevirecek kadar yabancı dil bilmemesidir. Kendisi şöyle der; “iyi bir Fransızcası olmayan edebiyattan anlıyorum demesin.” Fransız Devrimine ve Dünya Klasiklerine ilgi duyuyorsanız bu iki kavram hakkında tatmin edici bilgi almak için muhakkak Cemil Meriç eserlerini okuyun. Hayatınıza çok şey katacak belki de değiştirecek. İyi okumalar!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!