Anasayfa > Köşe Yazıları  >  Cumhurbaşkanına Kızılkaya Dağları Şikayet Mektubu

Cumhurbaşkanına Kızılkaya Dağları Şikayet MektubuKızılkaya Dağlarındaki Çevre Katliamını Cumhurbaşkanına Şikayet  etmiş , konuyla ilgili yayınlarımıza bugünde devam ediyoruz. Kızılkaya’da açık kürüme ile yapılan çevre katliamı son bulsun.

Giresun Espiye Soğukpınar Beldesi Tarihi Kızılkaya Dağları ve Un Pazarında Çevre ve Doğa Katliamı  Dursun

Dünyaca ünlü Likaba olarak bilinen Kızılkaya dağlarının endemik yemişi Dal çileği yok oluyor.

Cumhurbaşkanına Şikayet Mektubu

Giresun Espiye Kızılkaya Dağlarında yaşanan çevre ve doğa katliamı İle ilgili Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’a  hitaben www.gebzegazetesi.com da belgeselcinin not defteri köşesinde yazdığım açık şikayet mektubu İle ilgili makalemi bir kez daha kamuoyu İle paylaşıyorum.

Kızılkaya Dağlarında heyelan başta olmak üzere yaşanacak muhtemel çevre felaketlerine karşı Çevre ve Şehircilik  bakanı sayın Murat Kurum ve Giresun valisini bölgeyi 50 yıldır yakından bilen gazeteci ve belgeselci olarak kamuoyu adına  tarihi göreve davet ediyorum. Çevre felaketi yaşanmadan Tarihi Kızılkaya Dağlarında önlem alınsın.

Araştırmacı gazeteci ve belgesel yönetmeni olarak yaptığımız araştırmada bölgedeki su kaynakları kuruyor yedi değirmenler tabiat parkı maden tehdidi  altında maden firması devlete taahhüt ettiği bir çok sözü tutmadı  bölge çok büyük heyelan tehdidi altında.

Cumhurbaşkanına Kızılkaya Şikayet  Mektubu

http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=42953

Giresun Kızılkaya Dağlarında Çevre Katliamı ile ilgili yazdığım makalelerden  bazıları

http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=4097&t=makale

KIZILKAYA DAĞLARI NASIL VATAN OLDU

Giresun Espiye Soğukpınar Beldesi Koz köyü Çoluoğlu mevkisinde  Açık kürüme ile maden çıkartılan Kızılkaya dağlarında Paynaloğlu Şehit Osman’ın  oğlu  Dede yetimi  Mustafa Geçal ve  Dikmen köyünden  Sarıkamış savaşları  gazisi Şerefoğlu Mustafa Şağar’ın Eşi Kezban’ın mezarları bu dağların nasıl vatan yapıldığının destansı hikayesini anlatıyor.

Dede yetimi Mustafa Geçal 50 yıl önce tamamen fundalık ve  verimsiz olan Kozköy Kızılkaya Çoluoğlu bölgesini imar edip ev yaptı  kazma İle yol açtı bölgeyi yurt yuva yapıp vatan  haline getirdi.

Şehit Osman yetimi Paynaloğlu Mustafa Geçal’ın evlatları ve torunları Çoloğlunu vatan haline getirdi   Kızılkaya dağlarındaki açık kürüme ve tarihi un pazarındaki maden harfiyatı toplama alanı  merhum Mustafa Geçal’ın evlatlarının evleri ve bahçelerini tehdit ediyor.

Araştırmacı gazeteci ve belgesel yönetmeni olarak 40 yıldır bölgede araştırmalar yapıp belgesel  çekmekte tarihin canlı şahitleri ile yaptığım sözlü tarih araştırmalarını kitap haline getirmekteyim  yaptığım araştırmayı sizlerle paylaşıyorum.

GÖNÜLLÜ ŞEHİT OLDULAR

http://www.ismailkahraman.net/?p=367.

CEPHEDE KALANLAR

Kızılkaya  maden dağları eteğindeki  Koz köy İle Dikmen köyünden  yüze yakın genç Balkan Kafkas savaşları  birinci  dünya harbi ve  kurtuluş savaşına gönüllü olarak giderek  tamamına  yakını savaşlarda şehit olur şehitlerin  arsa ve arazilerine basket kaçakları İle  yerli Rumlar ele geçirmiş şehit dul ve yetimleri mağdur olmuştur.

Bugün bu bölgelerde çok daha farklı olaylar yaşanıyor.  Açık kürüme yapılmadan çevreye az zarar verilerek çıkartılması  gereken madenler  çok  büyük çevre tahribatı  ve açık kürüme ile çıkartılıyor  sel ve heyelanı önleyen  geniş yapraklı  asırlık ormanlar kesilip  sel ve heyelana neden olacak  duruma geliyor.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel felaketinden tüm ilgili ve yetkililerin  ders almasını istiyor  sel felaketi Belgeselimizi bir kez daha paylaşıyorum.

Umarım Bu belgeselden ders  ve ibret alınır

Sözde maden rantçıları tarafından vatan toprağını yaşanmaz hale getirenleri kınıyor Anadolu’yu canları ve kanları İle vatan  yapan Aziz ecdadımızı bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz.


Sıradaki Habere Kaydır