Sayfa Seç

EMPATiSiZ YAŞAMAK…

reklâm

Yazar hakkında

İnsanları anlamak zor zanaat, özellikle her kafadan bir ses çıkan şu dönemde…

Anlamak her anlamda idrak etmenin tecellisi. Her yönüyle, her bakış açısıyla bakmaya çalışıp, en doğru karara varabilmek…

Farklı hayat tarzıyla yaşayan herkesin, herkesten farklı bakış açısı olabiliyor. Neyi en çok yaşıyorsak o yönümüzle daha fazla ağır basıyor. Bir elmayı ele alırsak; kimi tefekkürle şükreder Allah’a. Kimi satılacak bir meta olarak bakar, kimi toprakta yetişen alelade bir bitki, belki kimileri tiksinilen bir obje olarak bakar. Hepsi insan, hepsi gözün gördüğü…

İnsan olanın, kendisini insanın yerine koyması büyük meziyettir esasında. Çoğu kişi bilmese de geniş bir açı, iyi niyet, basiret gerektirir.

Kendi ufak gözlüklerimizle yargıladığımız, peşin hüküm verdiğimiz insan sayısı ne kadar çoksa, o kadar hak, o kadar başı boşluk var üzerimizde. Kimlerin kişiliğini toplum nazarında eksi bire indirdik. Kimlerin kalbindeki travma olduk bu zamana kadar.

İşte empati de burada çıkıyor karşımıza, aynı olaya herkesin alakası farklı olursa iletişim sorunu dile geliyor. Sonrasında yanlış anlamalar, alınganlıklar ve çatışmalar…

Kendi ayıplarımızı örtmektir aslında peşin hükümlü olmak. Alınganlıklarımızı açığa vurmak, bazen Dünya tutkunu olduğumuzun dışa yansımasıdır. Anlamak istemediğimizin kanıtıdır.

Oysaki biraz olsun anlamaya çalışmak, olaylara karşımızdaki kişinin penceresinden bakmak bütün mesele.

Beş yaşındaki çocuğa bağırmadan önce, beş yaşındaki çocuk olmak. İşçisini azarlayan bir patron olmadan önce, evine ekmek götürme derdine düşmüş ve alın teri ile çalışan bir işçi olmak gerek.

Siz başkasının duygularını fark ederseniz emin olun karşıdaki de anlaşıldığını hissederek sizi fark edecektir. Ve işte iletişim ve duygu paylaşımı. Duygularda birleşen yürekler inanın konuşmadan da anlaşabilir. Bir göz teması yeter konuşmaya.

Derler ya ne şiş yansın ne kebap. Ve o zaman tecelli eder adalet. O’nun yansıması huzur. Anlayacağınız empati güven, dostluk, kardeşlik, yardımlaşma hepsini tattırır insana.

O zaman buyurun dostlar; kendi benliklerimizi öne atmadan, kendi dar gözlüklerimizle hayata bakmadan, ön yargısız ve kibirsiz bir halde yanımızdakileri anlamaya çalışalım. Eşinizi, yavrumuzu, arkadaşımızı, çalışanımızı ve hatta evdeki kendimizi, buyurun anlamaya ve anlaşılmaya…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!