FARKINDA MISINIZ?

Kasada ödeme yaparken arkamdaki kişi, kocaman bir şişe malum içeceği küt diye bırakıverdi. “İnşallah bir hanımefendidir ve şahit olduğum bu duruma hiç değilse söyleyerek müdahale edebilirim” diye geçirdim içimden!

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki bu imanın en zayıf derecesidir.” (Müslim, Îmân 78. Ayrıca bk. Tirmizî, Fiten 11; Nesâî, Îmân 17)

Arkamı döndüm yavaşça.Baktım bir hanımefendi, hem de başı örtülü! Yani Müslüman, yani bana haram olan ona da haram, yani ona helâl olan bana da helâl! Yani aynı sınırlar içinde kalmaya iman etmişiz(!?)
-“O elinizdeki boykot ürünü olmanın ötesinde, içinde alkol var biliyor musunuz? Helâl marketten başka içecekler temin edebilirsiniz.” dedim kırık bir tebessüm, kalbimde biraz öfke ile, fakat sakince…
Yüzüme boş boş bakıp sadece
-“Tamam.” deyip ürünü kasadan geçirdi. Kasiyer de “sana ne!” dercesine bir ifade ile bakıyordu bana.
-“İyi akşamlar” deyip çıktım.Çıktım ama ruhum yara almışçasına acıyordu.

Hangisine üzülmeliydi ki şu aciz gönlüm?
-Hâlâ Müslüman’a helâl/haram anlatıyor olmak?
-Alenî Müslüman soykırımına desteklerini açıklayan ürünleri yine Müslümanların bilinçsizce tüketiyor olması?
-Sözümün tesirinin olmayışının sebebini bulamamak, bulup tamir etmek konusunda aciz kalmak?
Ve daha niceleri…

Peki ya gündeme düşen malum kahve dükkânının bağımlısı olduğunu iddia eden(!) ülkemin şuursuz gencine ne demeli? Merhametten yoksun ifadesi ile, soykırımın yapıldığı gerçeğine kör ve sağır kalarak gönül ilişkisi anlatması, hatta samimi olduğunu iddia ettiği arkadaşıyla da dalga geçiyor olması “bir kalbi var mı acaba?” diye düşündürdü bana!?

Gelelim diğer saçmalığa! O malum firmanın bir parça botkot edilmesi ile ,yerine tercih edilen firmanın da Yahudi bayramı kutlamasına dahil olmasına ne demeli?Ne var ki bunda diyenlerin, Müslüman olduğunu iddia etmesi!!! Müslüman’a işkence eden güruhun bayramına özel bir yiyeceğin üretilmesi, kutlanıyor olması doğal mı yani! Allah’ım!! Bu kadar duygusuz, değerleri ölmüş, insan ve Müslüman olmanın sınırlarını aşmış kişiye insan demek doğru olabilir mi bilemiyorum!
“Sizin dininiz size, benim dinim banadır”(Kâfirun sûresi) ayetini, günde kaç defa namazda okuyoruz belki de!Fakat bilmez gibi Müslümanımsı bir yaşamda ısrarcı oldukça batıyoruz!!

Ruhumuzun, kalbimizin, tavrımızın hatta imanımızın üzerindeki bu toz bulutu ne zaman / nasıl dağılacak bunlara odaklanma zamanımız gelmedi mi hâlâ?

Ümmet bilincinin eridiğini gördüğümüz şu dönemde öncelikle birliktelik şuuru inşa etmek elzemdir. Bireyselleşen dünyayı, zulme,zalime,kötülüğe karşı tek yumruk olarak bütünleştirebiliriz. Ülkesinde sistematik olarak zulme uğrayan insanların, onurlu direnişine kalbi olan Müslüman, Hristiyan, Yahudi, ateist,deist her kim olursa itiraz etmeli derken, “merhamet imanın nişanesidir” diye fısıldıyor yüreğim. Öyle ya! Allah’tan uzak, kendilerince kurdukları sistemin içindeki insan, merhamet yoksunudur. O hâlde Müslüman olduğunu söyleyen merhametsizlere ne denir peki?

Kalbim, zalimlere isyan ederken, bedenim ısrarla elinden geleni yapmaya çalışsa da yeterli olamıyor. Bireysel güçle değil ümmetçe, kulca, insanca bütünleşmek gerek! Ten rengi, giyimi, kültürü değil insanları elit yapan!

“…Muhakkak ki Allah katında sizin en değerli olanınız, en çok takvâ sahibi olanınızdır…” (el-Hucurât, 13)

Allah’ın sınırlarında kalma konusunda kim çaba sarfediyorsa, kulluk değerini arttırıyor şüphesiz. Bu sebeple Filistin topraklarındaki mukaddes direnişe destek olan, Allah’ın sınırlarını gözetiyor demektir.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasıncıların arasında yorgun düşüyor yüreklerimiz! Zehirli bir yılanın varlığını bilmek, uzakta bile olsa huzur kaçırır, üstelik birilerine zarar verdiğine şahit olup dururken!

Bugün içmeden duramadığınız o buz gibi içeceğiniz,kahvenizi,
Haram olduğunu umursamadığınız sigaranız,
Markası ile zalime sizden aldığı paralarla tam destek veren moda markalarınız,
Yemek vakti o restoranda story atmakla değerli hissettiğiniz mekânlarınız,
Müslüman’a bomba ve zulüm olarak dönecek her ne varsa yarın hesap gününde başınıza dert olacak , farkında mısınız?

Taş yürekleri imanın nuru aydınlatıp yumuşatır elbet… Cahiliyenin Ömer’i iman edince Hz.Ömer olduysa ,iman dönüştürücüdür. Nefsin pençesindeki adamı kulluk formatına döndürür vesselâm…

“Ey iman edenler ! İman ediniz…”
“Ey iman edenler! İman ediniz…”
“Ey iman edenler! İman ediniz…”

Baki hürmet ve dua ile kıymetli dostlar…