Sayfa Seç

Gündem Özeli …

reklâm

Yazar hakkında

Koronalı yeni normal hayatımıza devam ederken yeni vaka sayılarının düşmeyişi endişelerimizi beslemeye devam ediyor. Rehavete kapılan yurdum insanı konuyla alakalı göstermiş olduğu hassasiyeti oldukça esnetmiş, yaz ayının vermiş olduğu koşullar da buna eşlik etmiştir.

Alışagelmiş olduğu üzere tatilini plajlarda geçirmek isteyenler, kendilerine alternatif yöntemler tercih etmişlerdir. Takılması zorunlu olan maskenin bile moda trendi oluşmuş, takılan yerler bile haberlerde gördüğümüz üzere çeşitlilik göstermiştir.

Uzunca süredir asıl gündemimiz olan koronadan uzaklaşarak, herkes kendi özel gündemini oluşturmaya çoktan başladı. Yerelde ve ulusalda siyasi hareketlenmelerden tutun, uzun süredir sekteye uğrayan eğitim sisteminin YKS ile neticelenmesine, belli başlı tatil beldelerindeki fahiş fiyat politikasına kadar konular çeşitlilik göstermekte.

Yerel olsun ulusal olsun, siyasi gelişmelerde en çok göze çarpan nokta bana göre, üslup olsa gerek. Yanlış bir üslup ile haklı olduğunuz davada haksız çıkabilirsiniz ! Tartışmanın da, iddianın da ölçüsünü kaçırmamakta fayda var. Zira makamlar geçici, kalıcı olan sadece hayatta bıraktığınız güzel izler.

Bir türlü rayına oturtamadığımız eğitim sistemi, koronanın da katkısıyla şahtı şahbas oldu. Eğitimlerine istenen şekilde devam edemeyen öğrencilerin YKS sınavında göstermiş oldukları performans ne kadar sağlıklı olabilir ? Dönem dönem, eğitimdeki sistem değişikliklerin mağdurları olagelmiştir. Harcanmış sayılan bir jenerasyon da diyebiliriz. Bu kez ise, virüs darbesi imzasını atmış oldu. Çocukların, gençlerin sağlıksız bir ortamda sağlıklı bir eğitim almalarını beklemek, gerçekçi olmayan bir beklenti . Peki bu durumu nasıl toparlayacağız ? Ebeveynlere çok büyük görevler ve sabır düşüyor. Uzun zaman evde kalan çocukların ve gençlerin genişleyen ebatları ise bize ayrı bir problemin sinyalini veriyor. Sağlığı için izolasyona mecbur kalanların, hayatlarındaki sıkışıklığı sağlıksız gıdalara yönelerek giderdiği gözler önünde !

İstenen düzeyde olmasa da, tatil beldelerindeki hareketlilik başladı. Pandemi sebebiyle alınan önlemler işletmeleri zor durumda bırakırken, fahiş fiyatlar ise tatilcileri şaşırtmakta. Özellikle de belli başlı popüler tatil beldelerindeki restoran adisyonları anahaber bültenlerine dahi konu oldu. Bu adisyonları paylaşan arkadaşlar bizlere ne demek istemektedir ? “Çok zenginim, bu paraları verip buradan hizmet aldım” mı?, “Ben Bu mekanda işte şu kadar kazıklandım” diyerek uyarıda bulunmak mı ?

Kimse kimseyi zorla bir yere tatile göndermiyor. Bu şahıslar kendi özgür iradeleriyle o mekanlara gitmektedir. Demek ki maddi imkanları da buna elverir. Peki sonradan bu paylaşımların amacı ne ola ki ? Neticede bahse konu olan beldelerin normal şartlarda da fiyatlar açısından pahalı olduğu her zaman dillendirilmiştir. Vatandaş nezdinde fiyatları makul düzeye çekmenin en iyi yolu, talebi kesmektir. O kadar rahatsızsanız gitmeyin, olsun bitsin.

Turizmde her yerde hala aynı politika devam ediyor mu bilmiyorum. Bir dönem, popüler turistik beldelerindeki esnaflar turistlerin “her şey dahil” sistemiyle tatil paketi satın almaları sebebiyle kendilerinden alışveriş yapmadığı ve zor durumda olduklarını belirtmişlerdi. Bu politikanın her zaman karşısında oldum.  Evet yereldeki ekonomiyi olumsuz etkileyen bir durum bu. Fakat esnaf da insafı elden bırakmamalı !

Evet herkesin kendine özel gündemi var. Mahallelinin çöp konteynırının nerede olacağı yönündeki çekişmesinden tutun, sokak hayvanlarını besleyen insanlara yapılan tacize kadar… Velhasıl Kelam, herkes kendi ufkunun sınırları kadar bir gündem inşaa ediyor kendine.

******

Bi’Mola vermek isteyenler için, bir nefes deniz havası, bir keyiflik latte öneririm. Bu kez de böyle olsun…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!