Anasayfa > Köşe Yazıları  >  Kızılderili Ata Sözünden  Çevre ve Orman  Katliamı Yapanlar Ders Almalı

Kızılderili Ata Sözünden  Çevre ve Orman  Katliamı Yapanlar Ders Almalı“Beyaz adam annesi olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, işlenecek, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar. Onun bu ihtirasıdır ki toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir. Beyaz adamın kurduğu kentlerde, bir çiçeğin taç yapraklarının açarken çıkardığı tatlı sesler, bir kelebeğin kanat çırpışları duyulamaz. Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenilemeyen bir şey olduğunu anlayacak!’’Sakarya Hendek de Köy Hayatını Yaşatan Bir  doğa sever in çiftliğinden  www.devrialem.tv ve  www.gebzegazetesi.com canlı yayında canlı yayını para hırsı İle çevre doğa orman ve yaban hayatını katledenler ders ve ibret alsın.

https://www.facebook.com/belgeselciismail/videos/3023906211264807/?d=n

Kiraz Fidanları Toprakla Buluştu

Çevre katliamı kuraklık iklim değişikliği  ve ekonomik krize  karşı tarım ziraat  hayvancılık ve  köy hayatına önem vererek mücadele edelim Ekilmedik tarla. Dikilmedik bağ kalmasın fidan dikme  mevsimi geçmeden  torunlarımız ve  atalarınız İçin mutlaka bir fidan dikip büyüterek en hayırlı Hizmetleri yapalım. Bu sene  çocukluk yıllarımı yaşadım  ata memleketim Giresun  ve yaşadığım Kocaelinde çok sayıda  meyve fidanı dikerek ecdadınız ve torunlarımıza görevimizi yapmaya çalıştım. Kirazın anavatanı Giresundan  30 kiraz fidanı getirip Kocaeli’nin değişik yerlerine dikip  torunlarınla çocukluk yıllarımı doya doya yaşadım.

Haydi Gel Köyümüze Geri Dönelim  Kültürümüzü Yaşatalım Çevre ve Doğayı Koruyalım

Çocukluk yıllarımızı yaşamak ve geçmişe yolculuğa çıkmak için her mevsim köylerimiz çok daha güzel, sakin ve sessiz olur.Altay ve Tanrı Dağları eteklerindeki Boz kırlar ovalar ve  Köyler de  belgesel çekerken kendimi köyümde hissettim.Benim Doğum yerim ata memleketim Giresun’ un Espiye Dikmen Köyü Gıran Mahallesi  beni duygulandırır. 62  yıl önce koşup oynadığım, yaramazlık yaptığım, koyun baktığım, mısır tarlasında darı biçip, ot topladığım köy evim gözümde tüter

Taflan, üzüm, kiraz, töngel, hurma, ceviz, fındık, elma, armut, erik ağaçları yerinde duruyor. Küçük hurmalar yeni olurken, yaprakları sararmış töngel meyvesi ile kendime ziyafet çekerdim.

Haydi Gel Köyümüze Dönelim

Ata dede memleketi köylerimiz bizi çağırır

Köyler dile gelir kendi lisanı hali ile konuşur

Köylerin sesini duyar gibi olursunuz

Geçmişi hatırlar, yeniden yaşar, hüzünlenir, duygulanırsınız

Orada bir köy var uzakta

O köy bizim köyümüzdür

Gitmesekte, gelmesekte

O köy bizim köyümüzdürEvet köyler bizleri çağırıyor, vefa bekliyor

13 yaşına kadar çocukluk hayatımın geçtiği Giresun Espiye Soğukpınar Beldesi Tarihi Bayramoğlu nahiyesinden www.gebzegazetesi.com ve www.devrialem.tv olarak canlı yayın yaptık, belgesel program çektik. Fındık bahçelerinde koşup, göllerinde çimip, yüzdüğüm Soğukpınar ve Karaduva derelerinin nazlı nazlı aktığı sularını seyir edip, çocukluk yıllarımı  hep hatırlar unutmam.

Gelin hep birlikte köylerimize gidelim

Bahçelere bakalım

Fidan dikelim

Evlerin ocaklarını yakıp,

Bacalarını tüttürelim

Ata, dede mezarlarında Fatiha okuyalım

Çocukluk yıllarımızı bir kez daha yaşatalım

Kızılkaya Maden Dağları kan ağlıyor

1960 Yılında rahmetli anamın deyimi ile kara kış ayında dünyaya geldiğim, üstü toprak damlı köm evimizin penceresinde sürekli görüp, doya doya seyir ederek hayaller kurduğum Kızılkaya Maden Dağları, maden çıkarma bahanesi ile açık küreme yapılarak yok ediliyor. Benim ilk aşkım, göz ağrım maden dağları kan ağlarken, bende üzülüp kahır oluyorum.Dinamit patlamaları, kepçe ve buldozerlerin yıkıp yok ettiği güzellik karşısında herkesi ama herkesi vicdanlı olmaya çağırıyor, Allah vergisi bu güzelliği yok etmemelerini istiyor, onlara kızılderili ata sözünü hatırlatmak istiyorum.

Kızılkaya Maden Dağlarını yok edenleri tarih affetmeyecek.

Yaratılışından bu yana doğayı hor kullanmanın kötü sonuçlarıyla günümüzde yüzleşmek zorunda kalan insanlık ve Kızılkaya Maden Dağlarını yıkıp yok edenler, yazımın başında paylaştığım Kızılderili Şef Seatle’ın bir zamanlar söylediği, tarihe mal olan sözlerin anlamını bir kez daha düşünmeli.

Değerlerimize sahip çıkalım

Gözünü para hısı bürümüş

Kızılkaya Dağlarında yaptıkları çevre katliamı yetmiyormuş gibi  Espiye Soğukpınar beldesi  Şahinyuva Çalkaya   Ve Çepni  köyleri yoknexrcek şekilde. Maden faaliyetini genişletmeye çalışanlara dur diyelim

Enerji Bakanı Fatih Dönmez e  Giresun Espiye Kızılkaya bölgesinde yaşanan çevre katliamı İle ilgili  Gebze gazetesinde belgeselcinin not defteri kökeninde yazdığım açık mektup

http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=4097&t=makale

http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=40143

http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=34298


Sıradaki Habere Kaydır