Sayfa Seç

Kocaeli delegesi ne yapacak?

reklâm

Yazar hakkında

Gazetecilik mesleğine başladığım ve kalemi elime alıp ilk köşe yazımı yazdığım günden bu yana bu köşeden yönlendirme yapmayacağımın kararını vermiştim. 
Bakınız, bugün MHP’de ilginç gelişmeler yaşanıyor. Belki bu yazıyı sizinle paylaştıktan sonra mevcut Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin yanında bulunanlar hain gözüyle bakacak ama…
Ama bu köşe de bazı gerçekler yazacak.
2011 yılıydı… Devlet bey bir konuşmasında “Gidin Başbakan Yardımcısı olduğum döneme bir bakın. Mesai saatleri dışında makam aracımı hiç kullanmadım.” cümlesi kurdu.
Dürüstlük abidesi bir genel başkan. 5 yaşındaki çocuk makamının önüne dikilsin, onu bile önünü ilikleyerek karşılayacak kadar beyfendi ve saygılı bir lider.
Peki, bunlar liderlik vasıfları için yeterli midir?
Devlet beyin stratejik bilgisi ve öngörü gibi kabiliyetleri de var!
Fakat, yıllardır MHP tek başına iktidar olamıyor… Siyasette bir var, bir yok!
Bu durum MHP’de yeni bir lider arayışını ön plana çıkarttı.
Evet, bazı özel söylentileri, dedikoduları, yaşanmışlıkları bilmem. Siyaseten Meral Akşener’in MHP Genel Başkanı olması gerektiğini düşünüyorum. MHP’nin bu şekilde başarılı kadrolar kuracağını, başarılı seçimler geçireceğine inananlardanım. 
Siyaset insanla yapılır. Siz bugün muhalif bir adayı desteklediği için daha önce önem verip, partinizin önemli kademelerine getirdiğiniz adamları görevden alırsanız, yarın partinize oy verecek, bayrak asacak, sahada oy isteyecek adam bulamazsınız.
Siz hiç siyaset arenasında “Küskün AK Parti’li, küskün Saadet Parti’li, Küskün CHP’li” gördünüz mü, peki neden herkesin etrafında “Küskün MHP’li”  var. 
Durum böyle iken, bazı şeyleri sorgulamak gerekiyor.
Bende tam olarak bunu yaptım. 
Geçtiğimiz hafta bire birde tanıdığım bir kaç MHP’li dostu, ağabeyi arayacak, “Kocaeli delegeleri ne yapacak” diye sordum.
Uzun uzun delege olan isimler üzerine konuştuk. Bunu da haber olarak sayfamızda paylaştık. Bir çok delegenin kime oy vereceğini, kimin için çalıştığını bilen isimler bunlar. Hangi isim kimin ekibinden, hangi delege kim şuna oy ver dediğinde kıramaz. Hepsini bir bir konuştuk.
RAKAMLAR ÇOK İLGİNÇ
Yaptığım araştırma da ilginç rakamlara ulaştım. Olası bir kongrede Sayın Bahçeli ile Sayın Akşener ciddi bir mücadele verecek gibi. Edindiğim analizi sizlerle bu köşeden paylaşmak istiyorum.
Kocaeli’de 8 delege Devlet Bahçeli’ye oy vereceği söyleniyor. Bu delgelerin bir kaçı basın yoluyla bunu zaten dile getirdi. Fakat bu rakamın içerisinde bulunan 3 kişinin ikinci bir şeçenek olarak Meral Akşener’i de düşündüğü bilgisi konuşuluyor.
Kocaeli’de Devlet Bahçeli’yi Meral Akşener izliyor. Meral Akşener’e oy vereceği yönünde imza veren ve ya bunu yakın çevresiyle paylaşan 5 delege bulunuyor. Bu rakamlara göre kendiside aslen Kocaelili olan Meral Akşener ile Devlet Bahçeli arasında Kocaeli’de sıkı bir çekişme yaşanacak gibi.
Meral Akşener’den sonra Kocaeli’de en fazla oyu alabilecek kişi olarak Koray Aydın gösteriliyor. Kocaeli’de 4 delege Koray Aydın lehine imza vererek yada bunu yakın çevresi ile paylaşarak kongrede Aydın’dan yana taraf olacağını paylaştığı iddia ediliyor.
Kocaeli’de Sinan Oğan lehine imza veren 1 kişi bulunuyor. Bu kişinin kongrede Sinan Oğan’a destek vereceği açık. 
Kocaeli’de diğer Genel Başkan Adayı Ümit Özdağ’ın ismi partide konuşulmayan isim.
Kocaeli’de şuana kadar kimsenin ikna edemediği sadece 1 degele varmış. O delege kongreye kadar kararını verecek.
Yaptığımız analiz bu şekilde. Gerçek olur mu, delegenin eğilimi değişir mi, yeni görevden almalar olur mu şimdilik bilemeyiz. Siyasette bir saat bile çok önemli. Eğer Kocaeli’de sonuç bu şekilde olursa, MHP’de bütün dengeler değişir. Benden söylemesi…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar