Anasayfa > Köşe Yazıları  >  Vakıf İnsanı Erol Köstek İle Emirler Köyünde Belgesel Söyleşi

Vakıf İnsanı Erol Köstek İle Emirler Köyünde Belgesel SöyleşiSaygıdeğer vefalı dost  sanayici iş ve vakıf insanı Erol Köstek  beyin Pendik Emirli köyündeki evinde vakıf medeniyeti sohbeti yapıp Vakıflar Genel müdürlüğü öğrenci yurtları İle  ilgili belgesel söyleşi gerçekleştirdik.

28 Şubat post modern darbe ile kapatılan Vakıflar genel müdürlüğü öğrenci yurtlarının yeniden açılması konusunda  devlet yetkililerine tarihi görev düştüğünü açıklayan Köstek bu yurtlarda yetişen öğrencilerin devlet ve milletine hizmet eden vatanperver insanlar olduğunu söyledi.

Yetim olduğu İçin Vakıflar genel müdürlüğü  Erzincan  vakıf  talebe yurdunda  kalma hakkı kazanarak  lise eğitimini tamamladığını açıklayan Köstek eşi ve kendi adını taşıyan  bir aile vakfı kurarak fakir ve muhtaç öğrencilere destek verdiklerini vakıf medeniyeti ve vakıf ruhunu yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.

https://www.facebook.com/100004338481610/posts/2340272562794004/?d=n

Vakıf insanı Sn Erol Köstek beye nazik daveti  ve vakıf gönüllüleri sohbeti ile ilgili teşekkür ediyor ,  Erol bey ile yaptığımız belgesel  söyleşi önümüzdeki haftalarda birçok tv kanalında yayınlanan devri alem belgesel tv  programları İle www.devrialem.tv  de yayınlanacak.

Vakıflar Medeniyeti tarihi ve vakıf gönüllüleri ile ilgili belgesel çekimlerimize devam ediyor  daha önce vakıflarla ilgili çektiğimiz belgeselleri sizlerle paylaşıyoruz.

Pendik Emirli Köyü ve  Ömerli Barajından Belgesel Tadında Canlı Yayın

İstanbul Pendik ilçesine bağlı Tarihi Emirli Köyü Muhtarı ile  köyün 900 yıllık tarihi ile ilgili Belgesel Söyleşi  yaptık.

Gazeteci ve Belgeselci  olarak tarihi değerlerimizi araştırıp köylerimizi tanıtmaya devam ediyoruz.  Ömerli Barajı ve Emirli Köyünde Eren dede türbesinden  Canlı Yayın  yaparak köy muhtarı Salim Sarısoy ile belgesel söyleşi gerçekleştirdik muhtar köylerinin Selçuklu döneminde kurulduğunu Ömerli barajı suları altında kalan  tarihi Mezarlıkda 900 yıllık tarihi mezar taşlarının olduğunu söyledi. Her yıl Hıdır ellezde Eren dede türbesin de kurbanlar kesilip binlerce kişinin katılımı İle yemek yenip dualar edildiğini söyledi.

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Ömerli barajının Pendik ilçesine bağlı tarihi Emirli köyünden baraj sahilinden www.gebzegazetesi.com ve bir çok tv kanalında yayınlanan devri alem belgesel  www.devrialem.tv programı  canlı yayında.

Emirli Köyün den Canlı Yayın

https://fb.watch/eCieu5qT2B/

Ömerli Barajı ve Emirli Köyünden Canlı Yayın

İstanbul un su ihtiyacını karşılayan Ömerli barajının Pendik ilçesine bağlı tarihi Emirli köyün den baraj sahilinden www.gebzegazetesi.com ve bir çok tv kanalında yayınlanan devri alem belgesel  www.devrialem.tv programı  canlı yayında

https://fb.watch/eChT4IAUA0/

Pendik Ömerli Barajından  canlı yayın

https://fb.watch/eCw2dk4r7j/

Emirli köyü eşrafından  1978 yılın dan  Gebze köseler köyü kuran kursuna  yaptığı hayır hizmetleri ile tanıdığım  vakıf insanı ve gönül adamı  Nizamettin Sarısoyun  Emirler köyü mezarlığın da metfun  kabrinide ziyaret edip ruhuna Fatiha okudum Merhum Nizamettin bey köyün yerlilerinden  kendisini kuran kursu hizmetlerine adamış gerçek bir hayır severdi  kendisi ile  en son  2009 yılında Pendik’de evinde ziyaret etmiş  hasta yatağında sohbet etmiştik  Emirler köyü muhtarı Selami Sarısoyun  merhum Nizamettin ağbinin Amcasının oğlu olduğunu da öğrendim Nurlar içinde  yatsın makamı cennet olsun.

İstanbul Pendik Emirli Köyü Tarihi

Emirli (Köyü) Mahallesi

273 nüfusuyla ilçenin en az nüfuslu mahallesi unvanını elinde bulunduran Emirli Mahallesi, 14 milyon 169 bin m2 alanıyla ilçemizin 5. büyük mahallesi konumundadır. D-100 Karayolunun kuzeyinde yer alan bu mahallemiz, Kurtdoğmuş ve Kurna Mahalleleri arasında yer almaktadır.

Pendik 5 köyünden birisi olan Emirli Mahallesi, 2012 yılında yürürlüğe giren 6360 Sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la mahalle statüsü kazanmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinin ardından konakladığı bu mahalle, vezirlerine ve askerlerine verdiği emirlerden ötürü “Emir Köyü” adı verildiği söylenir. Mahallenin adının Emir Ali’den kısaltma olduğu rivayeti de vardır. Mahalle halkının ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup aynı zamanda seracılık da gelişmiştir. Mahallede yer alan “Osmanlı Tepesi” de göze hitap eden manzarasıyla doğanın güzelliklerini panoramik görme şansı sunmaktadır.

Emirli  Köyü Tarihi Mezarlığı

 Emirli Mahallesi sınırları içinde bulunan bu mezarlık alanı, Ömerli Barajı’nın su tutmaya başladığı 1972 yılından sonra sular altında kalmıştır. Barajın su seviyesi düştüğünde mezar görülebilmektedir. 100’ün üzerinde mezarın yer aldığı kabristan, mezar boyutlarının büyüklüğüyle de dikkat çekmektedir. (Kaynak Pendik Belediyesi )

Belgesel Tadında Emirli Köyü ve Ömerli Barajı  video

https://fb.watch/eCjHrghj2p/

Sıradaki Habere Kaydır