Ekinci; ‘’Kitap en iyi arkadaştır’’

Yıllardır Gebze’de yaşayan, 30 yıl boyunca PTT’de çalışan ve hayatında yer eden anları, yaşadıklarını ve çalışma hayatını kaleme alarak 4 kitap çıkaran Sultan Efendioğlu Ekinci ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

21 Ocak 2021 Perşembe 15:59

Sarı Papatya’da, Mori, Natlus ve Sarı Kıta Behnan’ı isimli kitaplarını gazetemize anlatan Ekinci, yazım hayatında yaşanmış hikayeleri kaleme almayı seviyor.

‘’HAYALİM KÖY ÖĞRETMENİ OLABİLMEKTİ’’

Kars Arpaçayır’da dünyaya gelen ve eğitimini yatılı okuyan ardından Mardin Kız Öğretmen Enstitüsü'nü kazanan Sultan Efendioğlu Ekinci, eğitimi bitince Gebze’ye gelip PTT’de çalışmaya başladığını ifade ederek, ‘’30 yıldır PTT'de çalışan birisi olarak, bu sene noktayı koyarak emekli oldum. Kitapları yazmak çocukluk hayalimdi, aslında benim çocukluk hayalim bir köy öğretmeni olabilmekti. Olamadım, kısmette yokmuş. Diğer bir hayalim hep yazmaktı. O günden beri çok istiyordum.’’ dedi.

PTT’DEKİ ANILARINI KİTAPLAŞTIRDI

Hayatında önemli bir yeri olan PTT’de yaşadıklarını kaleme alarak kitap çıkaran Ekinci; ‘’Bu yazma işini, PTT'de çalıştığım, 30 yılı her 21 günü düşünerek, sayarak Sarı Papatya’da kitabını çıkarttım. Bu kitabı PTT hayatımdaki anılarım, gerçek yaşanmış hikayeler, yer yer hüzünlenebileceğiz yer yer kahkahalara boğulacağınız bir başucu kitabı diyebilirim. Bu kitapta çok güzel anılar var, benim işe başlayışım ve çalışma hayatımdaki insanlara yer verdim daha çok.’’ açıklamalarında bulundu.

HAYATINDA İZ BIRAKAN İNSAN İÇİN KİTAP YAZDI

Yazmanın kendisi için vazgeçilmez olduğunu ifade eden ve yaşanmış hikayeleri kaleme aldığını belirten Ekinci, ‘’İkinci kitabımda yine PTT'de şu anda çalışmakta olan baş müdürümü anlattığım, gerçek hayat hikayesi, biyografi diyebilirim. Baş müdür geldikten sonra, kurumumuzda çok güzel yenilikler yaptı. Yaptığı yenilikleri göz ardı edemedim. Çok güzel hepimizle beraber memur oldu, işçi oldu, idareci oldu, abi oldu, kardeş oldu. Çok güzel şeyler yaptı, çok güzel şeyler başardı. Gelirken bizleri sevindirdiği kadar da giderken çok üzmüştü. Gitmesini istemedik ama gitmesi gerekliymiş... Çok başarılı olduğu içinde şu anda daire başkanı oldu. Onun içinde kitabın ismi 'Sarı Kıta Behnan’ı'. Sarı bizim PTT'nin simgesi, kıta ise bir kıta oluşturdu çok güzel şeyler yaptığı için koyduk. Behnan'da çok sevildiği için güler yüzlü kişiliği, otoriteliği onun için Behnan koydum bu kitabın ismini. İsmi Necati Yurttaş'tır.’’ dedi.

‘’ANADOLUDA BİR KADININ YAŞANMIŞLIKLARI’’

Kitapları hakkında bilgiler veren Sultan Ekinci, yazdığı roman kitabının da gerçek yaşam öyküsü olduğunu ifade ederek, ‘’Diğer bir kitabım, ‘Mori’ roman. Buda ilk denemem. Romanımda yine gerçek bir hayat hikayesi. Anadolu'da bir kadının gerçek yaşanmışlıkları. Editörlüğünü, Marshall Lisesi'nin Müdürü Dürdane Hanım yaptı. Kitap kahramanım Anadolu kadını Dürdane Hanıma benzediği için de kapak resmine Dürdane Hanım'ın resmini koyduk.’’ şeklinde konuştu.

OKUL ANILARINI YAZDI

Kendi okul anılarını ve yaşadıklarını kaleme alarak kitaplaştıran Ekinci, okul yıllarında öğretmenlerinin anı defterine kendisi için yazdığı notlara yer verdiği kitabı hakkında şu açıklamalarda bulundu; ‘’Diğer kitabım Natlus ise ilk okul, orta okul, yatılı yıllardaki çocukluk yaşanmışlıklarım var içinde. Burada en çok ben orta okuldayken öğretmenlerimin, tuttuğum anı defterinde bana yazdıkları ve onların bana yazdıklarıdır. Bunlar benim için çok değerli, çok kıymetli. Her birisi ayrı bir değer benim için. İlk okul öğretmenlerimden birini 46 yıl sonra buldum ve bu kitabında ilk kapak yazımı da ilk okul öğretmenim olan Nurhan Yakut'a yazdırdım. Allah uzun ömürler versin, çok değerli bir öğretmendi. Hiçbir zaman unutmadım, unutmadığım için de gidip onu buldum. Bir öğretmenim ortaokulda benim için şiir yazmıştı anı defterime. Bunda yatılı okuldaki anılarım, köyden çıkışım, 6-7 yaşlarında bir çocuğun evinden ayrılarak yatılı bir okula gitmesi ve orada yaşanmışlıklarını, oradaki öğretmenlerin eğitim ağırlığını çok güzel bir eğitim ortamı oluşunu, yaşanmışlıkları anlattığım bir kitap.’’

ÖĞRETMENLERİNİ UNUTAMADI

Yazım hayatına lise döneminde başladığını ve içinde her zaman yazma isteği olduğunu ifade eden Ekinci; ‘’Lisedeyken yazmaya başladım. Zaten hep bir isteğim vardı. Lisede yazdığım zaman bir şiir yazmıştım Mardin Kız Öğretmen Okulu'ndayken. O şiirimi, orada birçok öğretmen diğer okullardan gelen öğretmenlere de göstererek onlarda şiirimi almışlardı. Ve o dönem edebiyat öğretmenim Meziyet Dikici, onu da hiç unutamıyorum... O öğretmenim bana hiçbir zaman yazmayı bırakma dedi. Gerçekten de bırakmak istemiyordum, içimden de. Ben işe başladığım zaman küçük küçük yazarak bir kenara atıyordum, bir gün olur diye ve yıllar sonra baktım ki 780 sayfa yazmışım PTT'nin anılarını. Yayın evi tarafından biz bunu ikiye böldük. Sonra diğerini çıkarırız diye düşündük. Belki bir gün onu da çıkarırız inşallah.’’ şeklinde konuştu.

‘’KİTAP YAZMAK KOLAY DEĞİL’’

Okumanın hayatında önemli bir yeri olduğunu ve kitap yazmanın büyük emek gerektirdiğini savunan Sultan Ekinci, ‘’Ben çok okuyorum, okumayı seviyorum. Çünkü kitap en iyi arkadaştır. Onun için bir kitap, gerçekten bazen gün oluyor ki bir saatte 10 sayfa yazıyorum, bazen de öyle oluyor ki bir satırı bir yere yerleştirmek için belki 5 belki de 10 günümü alabiliyor. Yani, kitap öyle göründüğü gibi yazıp, akışı yerleştirmek, dizayn etmek o kadar zor bir şey ki göründüğü gibi değil yani. Bazen diyorlar ki bazen şu kitap çok pahalı, asla değil... Bende onlardan biriydim, diyordum ki ay bu kitap çok pahalı... Değil, gerçekten emek, emek, emek diyorum...’’ dedi.

‘’EĞİTİMİ ANLAMAK İÇİN OKUMAK GEREK’’

Çocukluk döneminde alınan eğitimin önemine vurgu yapan Ekinci, ‘’Herkes, eğitimin sevgisizliğinden ağlıyor. Aslında eğitimi anlatmak o kadar zor ki. Eğitimin içine girmek lazım. Okudukça eğitimi anlayabilirsin, okumadıkça eğitimi anlayamazsınız. Eğitimi anlamak için okumak gerek. Benim bu kitabımda yani çocukluk hayalim. Çocukluk eğitimimde aldıklarımdır. Benim buradaki bütünleşen öğretmen ve çocukluk hayalimdeki eğitim bütünleşmesidir. Zaten bu kitabı alıp okuyanlar, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklar. Onun için eğitimin yeri başkadır, eğitimi anlayabilmek için okumak gerekir diyorum.’’ şeklinde konuştu.

‘’KADINLARI ARAŞTIRMAK İSTİYORUM’’

Yazım hayatında farklı türlerde denemek istediğini belirten Sultan Ekinci, kadınlara yönelik projelerinin de olduğu ifade ederek, ‘’Farklı türde yazmayı düşünüyorum, şu anda iki tane araştırmam var. Bir tane de kadınlara yönelik çalışmalarım var. Şimdi bakıyorsun ki çok donanımlı, çok eğitimli yönetici, idareci erkekler var. Ama gerçekten başarılı olan bu insanların arkasındaki kadınları araştırmak istiyorum ve bunun üzerinde bir çalışmam var.’’ Açıklamalarında bulundu. Ceyda ÖZER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.