Koşyaz Platformu'ndan Yazılar

Kocaeli Kadın Şair ve Yazarlar Platformu'ndan yazılar...

Koşyaz Platformu'ndan Yazılar
06 Mart 2021 Cumartesi 10:06

KİŞİLİKLERİMİZ VE KENDİMİZ

İçimizdeki kişiliği nasıl yansıtmak isteriz her birimiz? Ya da kişilikleri mi?

Bir yanımızda hissettiğimiz o iyimser, kararlı benliğimiz, öteki yanımızda hissettiğimiz o kötümser benliğimiz ile karşı karşıya gelir. İkisiyle de yaşamak zorundayız. Bazen iyi bazen daha az iyi. Kalbimiz ve aklımız arasında kalmak gibi. Bazen hislere bürünmek, bazense mantığımızla iş birliği yapmak gibi.

Hayatlarımızda yaşadığımız her şeye aynı düşünceler ile yaklaşamayız. Bazen bir şeyler eksik kalır. Yanlış gider. Bazen en iyisi kalbimizi dinlemektir deriz. Bazen de kalp susar, akıl konuşur bizlerle.

Hepimizin içindeki bu iki kişilik, çoğu zaman bizi delirecek hâle getirir. Tıkanıp kaldığımızda, hiçbir şey yapamadığımızda, ikisi de kaybolur bir anda. Ne olduğunu anlayamadan kendimizi başka bir çıkmazın içinde buluruz. Bu çıkmaz ise kalbimiz ve aklımızın bizi terk edişidir.

Kalbimiz, aklımız her zaman doğru olanı yapmayabilir. Kalp yanlış olana atabilir, akıl yanlış olanı seçebilir. Kötü tarafımız bazen iyi tarafımızdan daha değerli gelebilir.

İyi olan tarafımız ile düşünüp yaptığımız şeyler hep en iyisi mi oldu peki? Yoksa kötü dediğimiz taraf ile de yaptığımız şeyler değer kazandı mı hayatlarımızda?

Herkesin kendine ait bir cevabı vardır. İçimizdeki kişilikleri en iyi kendimiz tanırız. En iyi kendimiz biliriz hangisinin iyi olduğunu. Bize daha iyi geldiğini.

İkisiyle de anlaşamıyorsak kişiliklerimizin, ikisinden de uzaklaşmalıyız. Kalpten de akıldan da. Sadece kendimizi dinlemeliyiz. Hayatımızda kalp ve akıl asla iki seçenek olmamalı. Kişiliklerimizi asla seçenek olarak görmemeliyiz.

İçlerimizdeki bu iyi ve kötü taraflar eğer çok karışıksa ve hayatımızı da karıştırıyorlarsa, zamanı geldiğinde biz de onları terk etmeliyiz.

Bazen sadece kendimiz olmalıyız.

Simge IŞIK

*****

  Başrol sensin...                                                

 Bir dünya var ve bu Dünya’nın başrol oyuncusu sensin, yönetmeni de sensin, Bu Dünyanın sahibi de sensin ... Rabbimiz diyor ki: bu Dünya’nın başrol oyuncusu . sensin bu Dünya’nın senaristi de sensin . İnşa edeni de sensin. Ve ne kadar değerli olduğuna dikkat etmek istiyorsan dinle kendini..

 Evet; senin Dünya’nın ruhu,senin ruhun. “Çünkü herkesin kendine ait bir Dünyası var.” Ve şöyle diyebilir miyiz? Ne kadar insan varsa o kadar çok farklı Dünya var. Ne kadar insan varsa, o kadar çok farklı Alem var.                                                                                                             Onun için Allah’a Rabbûl Âlemin diyoruz değil mi? (Alemlerin Rabbi )o kadar farklı insan olduğu için o kadar fazla Alem var. Ve “Allah” hepsinin birden Rabbi...

Ve Allah isimleri ile tecelli eder biliyorsunuz...

 Allah'ın isimlerinden birisi “Ehad” dır. (bir tek) yani hususi olarak sende tecelli eder. Bir başka ismi “Vahid”( yani Birlik )tüm birleri, birden, aynı anda idare eder.

 Allah isimleri tecelli ediyor ya, Vahid isminin tecelli etmesi ile ehad isminin tecelli etmesi aynı kolaylıkla değil midir?

Dolayısı ile şöyle diyebilir miyiz?

“Allah için tüm Evren ne kadar değerli ise , sen de o kadar değerlisin” bu çok önemli...

 Dünyanı değiştirmek istiyorsan, düşüncelerini değiştirmen yeter. Duygularını ve hislerini güzelleştirmen  yeter.

 Çünkü: “Başrol oyuncu sensin.”

 Gerçekten güzel dostlar; Dünya,senin dünyan olduğu için, emin ol ki; tüm ışıklar sana doğru, nehirler sana doğru akıyor, Güneş senin için var. Denizler okyanuslar senin için var. Sen yoksan Dünya yok. Çünkü her şey senin emrinde. Dünya başrol oyuncusuna göre idare edilir. Rabbimiz demiyor mu? “dile benden ne dilersen.” Ve tüm insanlığa, Allah hepsine ayrı ayrı tecelli ediyor. Herkesin ihtiyacını Allah Aynı anda ayrı ayrı karşılıyor değil mi... “Vahid” ismi ile herkesi birden idare ediyor. “Ehad” ismiyle sende tecelli ediyor. Allah'ın “Ehad” ismine “Vahid” ismine tecelli etmesi aynı kolaylıkta. “Ehad” Sadece sen. Ve Allah diyor ki ; ben senle muhatabım. Arada bir vekil falan yok. Sadece ben senle muhatabım diyor. Şimdi şöyle bir düşünsene, ne kadar çok değerli olduğumuzu. Bir padişah bir yere bir temsilci göndermek isterse nasıl birisini gönderir? çok güvendiği çok donanımlı birini gönderir. değil mi ? İşte Rabbimiz bize diyor ki: yeryüzündeki temsilcim insandır. Sensin. Düşünsene Rabbimiz bizi çok iyi donatmıştır. Tüm varlıklardan daha fazla donatılmış haldeyiz. Bunu fark ettiğimiz zaman, bu hayatta ne istersek onu elde edebileceğimizi biliyoruz. Çünkü arkamızda rabbimiz var. Fark et bunu lütfen! Bu dünyanın sahibi sensin. Allah'ın muhatabı sensin. Doğduğumuz günden, bu yana defalarca Rabbimizden bir şeyler istiyoruz. Ve o yaratıcı aynı anda,ayrı ayrı hepimizin dualarını duyuyor ve devamlı cevap veriyor.

 Ve ne diyoruz! Allah'tan başka ilah yoktur . “La ilahe illallah”

 Sevgiyle Kalın

Sümeyye ÖZEN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.