MERMERCİLERİN CEO’SU BÜYÜKGÖZ’MÜ?


Kamil Uzunmehmet

Kamil Uzunmehmet

06 Eylül 2021, 12:05

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün geçtiğimiz sabah Güzide Restaurant’ta Gebze’de görev yapan basın mensupları için düzenlediği kahvaltılı basın toplantısına çok istememe rağmen katılamadım. Ancak Yazı İşleri Müdürümüz Evren Kızıltaş oradaydı ve çektiği video haber merkezine ulaştığında görme şansım oldu...

Gebze’nin temel sorunları, çözüm önerileri gibi öncelikli konuları bir güzel derleyip meslektaşlarımıza peynir-ekmek eşliğinde anlatmış sayın başkan...

Trafik, otopark ve alt yapı sorunlarını bildiklerini, düzeltmek için adımlar attığından bahsetmiş. Şayet atılan adımların meyveleri bugünkü Gebze trafiğiyse bence boşa atılmış adımlardan bahsetmiş sayın başkan!

Gelelim asıl meseleye;

Gebze Pelitli’de 2017 yılından itibaren kanayan bir yara olan ‘Gebze Mermerciler Fuar Alanı’ konusuna;

Ancak  bu tabire başkanın gönül koyduğunu izlediğim için Anadolu Ticaret Vadisi olarak düzeltmek istiyorum. Konuyla ilgili videoyu sonuna kadar izledim. Hatta geri sarıp tekrar tekrar izledim. Bunları anlatanın şehrimin Belediye başkanı mı yoksa Mustafa Mermerci’nin Anadolu Ticaret Vadisi CEO’su mu olduğunu anlayamadım...

Burasının Mermerciler Fuar Alanı olmadığını sadece bir fuar alanı olduğunu söyleyen Başkan, 2017 yılından bu yana bu isme karşı bir muhalefet göstermedi de şimdi ne oldu?

Burasını fuar alanı olarak göstermeyip, internet sitelerinde Anadolu Ticaret Vadisi olarak üstüne üstlük sitede bile insanları kandırarak konumunu GOSB ile TOSB arasında bir konumu gösteren Mermerciler yönetiminin söylemediği, yazmadığı bir tanımı neden Başkan Büyükgöz söylüyor acaba?

Burasını bir CNR, bir TÜYAP olarak gösterip, mermer sektörünü uzun uzadıya meslektaşlarıma anlatmanın altında yatan ne acaba?

Belli ki başkan Mermercilik sektörüne hakim, mermerciler fuar alanı ile ilgili, kendi görevini bile unutacak bir cansiperane tutum sergiliyor..

Peki bunun Gebze’ye ve Gebze kamuoyuna faydası ne?

Bu işin adını izinler alanına kadar, Belediye meclislerinden geçene kadar ‘Gebze Uluslararası Mermer Borsası ve Fuar Alanı’ olarak işleyen, köprü geçildikten sonra ismini bir anda Anadolu Ticaret Merkezi olarak değiştirenler doğru bir iş yapıyor, bunları kamuoyuna anlatan ve en başından beri atılan adımların farkında olanlar yanlış bir iş yapıyor öyle mi?

Benim meslektaşlarımda da kabahat var kuşkusuz;

Mermerciliğin nerede doğduğu, mermer kütüklerinin nasıl işlendiği, nerelere gittiği?

Türkiye’nin mermer yataklarının nerede olduğu? Bu sektörün dünyanın hangi ülkesinin tekelinde falan olduğundan bize ne? diye bir soru sormamışlar maalesef;

Anadolu yakasında başka bir fuar alanı yok! Derken ya katılan arkadaşlarımı hafife almış, ya da konuyu saptırmış sayın başkan...

Oysa, Gebze Teknik Üniversitesi içerisinde 200 dönümlük bir fuar alanı vardı. Ancak bu Mermerciler ortaya çıkıp, meclisten bunların izinleri alındıktan sonra Büyükşehir Belediyesi, Karaosmanoğlu zamanında bu alanı üniversiteye tahsis etti. Belki de tapusunu da verdi orasını tam bilmiyorum.

Şimdi soruyorum?

Pelitli’de ki ormanı da içini alan bu fuar alanının yerine hem denizden, hem raylı sistemden hem de hava yoluyla ulaşımın çok kolay olacağı bu alana fuar yapılamaz mı?

Bu alan neden apar topar üniversite arazisine katıldı acaba?

Burası Pelitli’den daha kullanışlı ve daha amacına uygun bir fuar alanı olamaz mı?

Dünyada fuarları iyi bilen, örnekler veren sayın Başkan en büyük fuarların ortalama 150-200 dönüm olduğunu bilmiyor mu acaba?

Gazetemizin 4 Eylül Cumartesi günü manşetten yayınladığı haberde Gebze Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin logolarının ‘proje paydaşı’ olarak sitesine koyan ATV yöneticileri, demek ki bu işi bir yanlışlık sonucu yapmamışlar...

Başkan Büyükgöz’ün bu açıklamalarını izledikten sonra bu işin bir tesadüf olmadığını anlamak zor değil. Başkanın da bu projeyi en ince ayrıntısına kadar anlattığını gördükten  sonra Gebze’de Mermerciler Fuarı daha çok su götürür gibi geliyor.

Başkanın basın toplantında, onlarca gazeteciye Anadolu Ticaret Vadisi’nin CEO’su ya da Genel Müdürü gibi davranıp projeyi körü körüne savunması, tanıtımını yapması bu projenin direkt veya dolaylı en büyük destekçisi Gebze Belediyesi ve onun başkanı dedirtmeye yetiyor!  

Bekleyip göreceğiz!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.