Meydanlar…


Arzu Yaman

Arzu Yaman

28 Ekim 2019, 09:16

Meydan, kelime anlamı itibariyle arsa, etrafı çevrilmiş, üstü açık yer anlamına gelmektedir.

Her şehrin belli başlı cazip yerleri vardır. Ama bunlar arasında en çok ilgi gören meydanlar olmuştur. Adeta şehrin kalbinin attığı yerler olan bu meydanlar tarihi pek çok dokuya ve etkinliğe de ev sahipliği yapar. Hatta yeni keşfe çıkacağınız bir yerde ilk olarak rotanızda bu meydanlar yer alır.

Bir şehri ilk ziyarete gittiğinizde genel kültür dokusuyla ilgili bilgi edineceğiniz bu meydanlar bazen bir sanat anlayışının sergilendiği yer, bazen tarihte iz bırakan zaferlerin kazanıldığı alan, bazen ise derin trajedilerin izlerini taşıyan yerler olur. Fakat ne olursa olsun, şehirlerin meydanları adeta sizinle konuşur.

Betonlaşmanın arttığı ve artık nefes almanın bile mümkün olmadığı şehir yaşamında  meydanlar günümüzde deprem anında toplanma yerleri söz konusu olunca konuşulur oldu. Halbuki bundan çok daha fazlasını ifade ediyor.

Yurt dışında pek çok şehrin, şehir planına göz attığınızda yapılaşmanın sanki cetvelle çizilmiş gibi bir simetri ve estetiğe sahip olduğunu görürsünüz. Ve belli sayıdaki sokak veya caddeler muhakkak bir meydana açılır. İnsanlar zamanında şehri kurarken bu anlayışla kurmuşlar. Şehre kuşbakışı baktığınızda etkilenmemek mümkün değil. İnsan ister istemez neden bizim ülkemizde bu anlayış yerleşmemiş diye düşünmeden edemiyor. Umarız bundan sonrası için “keşke” miz olmaz.

Dünyada ismini duyurmuş, gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde yer alan belli başlı meydanlar vardır.; Moskova’da Kızıl Meydan, Londra’da Trafalgar Meydanı, New York’da Times Meydanı, Roma’da Piazza Navona, Amsterdam’da Dam Meydanı ve İstanbul’da Taksim Meydanı örnek olarak verilebilir. Tabi ki bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Şehrin vitrini olarak sizi karşılayan bu meydanlarda kendinizi zaman yolculuğuna bırakabilirsiniz.

Gelelim yaşadığımız kent Gebze’ye; Gebze oldukça büyük bir meydana sahip. Toplu pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan bu meydanın bir kısmı metro çalışması sebebiyle kapalı durumda. Dileriz metro çalışması bittiğinde güzel bir düzenlemeyle birlikte meydan eski görünümünden daha da güzel bir havaya bürünür. Fakat meydanda Büyükşehir Belediyesi’ne ait, sonradan yapılan Seyahat Kartları Ofisinin hiç de estetik bir görüntü oluşturmadığını söylemek isterim. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’ne komşu olan bu yapının orada olması gerekli midir, başka bir yer tahsis edilemez miydi ? Bu yapının meydanın geniş ve ferah görüntüsüne gölge düşürdüğünü söylemek isterim. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi gibi bir tarihi kompleksin yer aldığı bu meydan Gebze’nin kalbi ve cazibe merkezidir. Meydan düzenlemesinin bunu gözeterek yapılması daha anlamlı olur diye düşünüyorum

Meydanların tarihi ve mimari değerleri ile birlikte kimliğini en iyi şekilde geleceğe yansıtmak amacıyla kent planlamacısı, peyzaj mimarı gibi meslek dallarının işbirliği içinde kentin vitrini olan meydanları düzenlemesi çok önemli. Umarız kent meydanımız için de el birliği ile bu estetik düzenlemeyi sağlayabiliriz. Gerek kent sakinlerimiz ve gerekse kentimizi ziyarete gelen biri, şöyle bir keşfe çıktığında burada hoş bir vakit geçirebilmelidir.

Ülke olarak, yeni yerleşim yerleri oluşturulurken çok geniş meydanlara yer vermek ilk önceliğimiz olmalı. Geçmişten günümüze kadar gelen çarpık yapılaşma ve büyük şehirlerde kalabalık nüfus sebebiyle sıkı bir betonlaşmanın hakim olması mevcut resmin karşımıza çıkmasına sebep olmuştur. Estetikten, yeşil alanlardan ve geniş meydanlardan yoksun bir kentleşme. Unutulmamalıdır ki yaşanılan kentin kültürü ve havası insanların ruhuna da sirayet eder ve meydanlar kentli yaşamın nefes alma ve sosyalleşme alanlarıdır.

******

Bi’Mola vermek isteyenler için; Sabahattin Ali’den “ Kürk Mantolu Madonna ” okumaya değer.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.