Milli ve manevi değerlere sahip nesil için!

TÜGVA Başkanı Yusuf Yazıcı

TÜGVA Başkanı Yusuf Yazıcı23 Ocak 2017, 09:43

3 Yıl içinde önemli çalışmalara imza atan, gençleri kötü alışkanlıklardan koruyup, milli ve Manevi şuura sahip olarak yetişmelerini hedefleyen TÜGVA Kocaeli temsilcisi Yusuf Yazıcı, “2023’e az kaldı ama biz gençlerimizi 2053’e, 2071’e hazırlamak için çalışıyoruz.”dedi.
 
 
3 yıl önce kurulan ve kısa sürede 81 ilde teşkilatlanarak önemli çalışmalara imza atan Türkiye Gençlik Vakfı Kocaeli Temsilcisi Yusuf yazıcı, Kocaeli Teşkilat Koordinatörü Muhammet Hanefi Akbulut, Gebze temsilcisi Halil İbrahim Dede ve Darıca Temsilcisi Kemal Aka ile konuğumuz oldu. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Kocaeli temsilcisi Yusuf Yazıcı, TÜGVA’nın çalışmaları, faaliyet alanları ve hedefleriyle ilgili bilgiler verdi.
ÖĞRENCİ OLAN HER YERDE TÜGVA VAR
Türkiye Gençlik Vakfı’nın çalışma alanları ve hedefleriyle ilgili bilgi veren Yusuf Yazıcı, “TÜGVA 2014 yılında kuruldu. Henüz daha çok genç, 3 yıllık bir Vakıfız. Teşkilat esaslı bir Model olarak çalışıyoruz. Bizi TÜRGEV ile karıştıranlar oluyor. TÜRGEV’in illerde yurtları var, temsilcileri yok. Yurt müdürleri üzerinden faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bizde onların yurtlarında çalışmalar yapıp, teşkilatlanıyoruz. Üniversite öğrencisi olan her yerde varız. “dedi.
TÜGVA TEŞKİLATLANIYOR
Teşkilatlanma çalışmaları hakkında bilgi veren Yusuf Yazıcı, Gebze, Darıca, Başiskele, İzmit ve Gölcük İlçe Temsilcilerinin atandığını belirterek, “2 Ay içinde kalan 7 İlçeye de temsilci atayacağız. Ortaokul ve liselerde de teşkilatlanacağız, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi’nde de teşkilatlarımız var. Liselerde çalışmalar yapmak için üçlü protokol imzalandı. Okullara dağıtıldı bu protokol. Daha sonra da danışman hocalar üzerinden öğürenciyle görüşüp, teşkilatlanacağız.”dedi.
MİLLİ VE MANEVİ DUYGULARA SAHİP GENÇLİK
Hedeflerinin Milli ve manevi duygulara sahip bir nesil yetiştirmek olduğunu belirten Yazıcı, “Ortaokul’dan Üniversite’ye kadar Gençlere ulaşmak için çalışma yapıyoruz. Sosyal aktiviteler, kültürel çalışmalar, salon programları, Milli, manevi değerlerimize yönelik hizmetler yapmak için varız. Okula yardımcı olacak, milli manevi duygulara dokunulacak programlar yapmak istiyoruz. Dini bilgi ve hassasiyete sahip gençlik için çalışacağız. 20 yıl sonra vatanını, milletini seven ve bu duygulara sahip gençlik yetiştirmek için çalışacağız. 2023’e az kaldı ama biz gençlerimizi 2053’e, 2071’e hazırlamak için çalışıyoruz.
ÜYE OLMAK ŞART MI?
TÜGVA’nın faaliyetlerine katılım için bilgi veren Yazıcı, “Sosyal medyayı çok aktif kullanıyoruz. Genç arkadaşlarımız, aileler çalışmaları sosyal medya hesabımızdan takip edebilirler, programlara katılabilirler. Bizim programlara katılmak için Üyelik şartı yok. Üye olsun ya da olmasın çalışmalardan yararlanabilirler. Üye olmak isteyenler de www.tugva.org adresinden ulaşabilirler. Bu şekilde TÜGVA mesaj sistemine katılırlar, çalışmalarda katılmak isteyip, istemediklerini iletebilirler.”dedi.
GENÇLER KÖTÜ YOLLARDAN UZAK KALSINLAR
TÜGVA teşkilat binalarında gençlerin dışarıda ki kötülüklerden uzak olmaları için her şeyin düşünüldüğünü ifade eden Yazıcı,  “Bizim Teşkilat binalarımız eğitim ve eğlencenin bir arada olduğu Model üzerine kuruluyor. Gebze’de Temsilcilik için yerimizi kiraladık, tadilatı bitti, bir ay içinde hizmete başlayacak. Darıca’da kısa süre içinde yerimiz açılacak. İzmit’te 5 katlı binada hizmet veriyoruz. Girişte veli, hizmet binası var, bodrum katında play station oyun salonumuz var, masa tenisimiz var, her katta kitap kafemiz, satranç oyun takımlarımız var. 15 bilgisayara özel yazıcımız var, öğrenciler ödevlerini yapabilirler. Biz kötü yollardan uzak olsunlar, gelip ister oyun oynasınlar, ister eğitim çalışması yapsınlar istiyoruz. Dışarı da ki tehlikelerden uzak olsunlar istiyoruz.”diye konuştu.
KAMU YARARINA ÇALIŞAN VAKIF
Vakfın ekonomik destekleriyle ilgili bilgi veren Yusuf Yazıcı, “Kamu yararına çalışan Vakıf statüsüne sahibiz. Devlet adına çalışan vakıfız. Bağış aldığınızda bu nedenle kişi ya da kurumun ödediği vergiden düşülüyor bu bağışlar. Bunun  harircinde kamu adına çalıştığımız için belediyeler, valilik Birim Müdürleriyle özel çalışmaya imza atabiliyoruz. Bunun Kanuni alt yapısı müsait. Mümkün olduğu kadar öğrenciyi içeriye çekiyoruz. Kurban, zekat, fitre, genel hizmetlerde kullanılacak bağışları alıyoruz, işadamları destek sağlıyor.”dedi.
HİZMETLERİNİ ANLATTI
Göreve geldikleri günden bugüne kadar yapılan çalışmaları özetleyen Yazıcı, “3 senede örgütlendik. 20’nin üzerinde salon programı yaptık. Yaz okulları yaptık, siyer, kuran eğlence oyun gibi aktiviteler yaptık. Ders kadar eğlenceye de önem veriyoruz, kış okulunda bu model 8 ay sürüyor. Üniversite öğrencilerine yabancı dil hazırlık kursu veriyoruz, 82 öğrenciye burs veriyoruz. 25 tane öğrenci evimizde kalan kardeşlerimiz var. Şuanda inşaatı devam eden yurt inşaatımız var. Bu 3 yıl içerisinde 5 katlı Kocaeli İl binamız oldu. 12 ilçenin tamamında teşkilat binalarımız olacak.”diye konuştu.
TÜRKİYE’YE ÖRNEK OALCAKLAR
Türkiye’ye örnek projeler hakkında bilgi veren Yazıcı, “Şuanda devam eden 150 kapasiteli yurt inşaatımız var. Burada fitnes salonundan seminer salonuna kadar 4 kişilik özel yatakhanelerde kardeşlerimiz kalacak. Bunu önümüzdeki yıla yetiştireceğiz. İzmit ve Gebze'de iki ayrı bina için başvuru yaptık. Bunların işletmeciliği aldığımızda olacak. Her okulda bir TÜGVA temsilciliği açılsın gibi heyecanlı bir projemiz var. Tam okulun karşısında olacağız. Öğrenciler başka bir yere değilde bize gelmiş olacak. Türkiye'de ilk defa bu model Kocaeli'de olacak. Yemek için, eğitim için bay bayan ayrı liseli kardeşlerimiz gelsinler.”dedi.
GENÇLİĞE DEĞER VEREN CUMHURBAŞJKANIMIZIN YANINDAYIZ
Son olarak TÜGVA’nın siyasetle ilişkilendirilmesine yanıt veren Yazıcı, Vakfın Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde oluşturulduğunu ifade ederek, “Bizim hiç bir siyasi görüş önemli değil. Bu kadar gencin sevdiği, ya da gençlere bu kadar çok değer veren, geleceğe perspektif çizen bir Cumhurbaşkanımız varken biz neden onların hayallerini gerçekleştirmek için bir gayret göstermeyelim. Neden biz Cumhurbaşkanımızın yanında durmayalım. Burada siyasi görüş gütmüyoruz, Cumhurbaşkanı hiç bir siyasi görüş tanımıyor. Böyle bir liderimiz varken neden destek olmayalım. 15 Temmuz’ a kadar bir çok büyüğümüz ‘bu gençlik nereye gidiyor?’ derken Cumhurbaşkanımız gençliğe güvendi, o gençlik de tankların önünde durdu. Böyle bir lidere destek olmamız normal.
YUSUF YAZICI KİMDİR?
1985 İzmit doğumlu. Yaklaşık 1.5 yıldır TÜGVA il temsilciliği görevini yürütüyor. İzmit’te ilk, orta ve lise öğrenimini tamamladı. Kocaeli Üniversitesi Endüstriyel otomasyon bölümünü bitirdikten sonra, Açıköğretim Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Ardından Sakarya Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan Yazıcı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İzaydaş’ta çalışıyor.


 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.