Neden mi olmaz?


Kamil Uzunmehmet

Kamil Uzunmehmet

13 Mayıs 2017, 13:12

Haftalardır yazdık çizdik. Onlarca insanla görüştük… Tüm dosyaları bire bir inceledik..Yetmedi bu mermercilerin öncesini araştırdık…Projeyi inceledik, şaşaalı 3 boyutlu görselleri inceledik ama yine de inanmadık… Yıllarını bu işe vermiş, sanayi ile fuarlarla yoğrulmuş bu köşenin yazarı olarak da inanmadım…
Eskilerden başlayalım; Yıl 2012, bu gurubun o dönemki başkanı, şimdi ki İMİB ( İstanbul Maden İhracatçıları Birliği)  Başkanı  Ali Kahyaoğlu, Dilovası sırtlarında  bu proje için ikna turları yaptığı dönemde de biz bu projeye inanmamıştık. Sonuçta tıpkı bugünkü gibi o dönemde de “yaptırmayız” diye çıkmıştık…
O dönemde Ak Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, İl genel meclis üyesi Sebahattin Malkoç ve Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman’da karşı duruş sergilediler ve projeden vazgeçmek zorunda kaldılar.
Aradan 5 yıl geçti. Vazgeçtiler dediğimiz bu insanlar, meğer Gebze’ye musallat olmanın planlarını daha o günlerde yapmaya başlamışlar. Mustafa Mermerci diye bir zat çıkıyor, bu proje için bir çok yerde olur alamadığı için gözünü Gebze Pelitli ile Mollafenari arasında kalan ormana ve araziye dikiyor. Bunun için ne mi yapıyor? Önce başkanı olduğu ve ne iş yaptıklarını henüz çözemediğim S.S Doğaltaş Ürünleri İşleme ve El Sanatları Toplu İşyeri Yapı Koop. Yönetimine Gebze’nin İbrahim Pehlivan zamanındaki başkan yardımcısı Zinnur Büyükgöz’ü ve Kocaeli Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun kardeşi Hüseyin Karaosmanoğlu’nu alıyor ve konuyu tekrar alevlendirmeye başlıyor. Bu bölgenin her ayrıntısını iyi bilen ve mesleği de haritacı olan  Büyükgöz, siyasi ağırlığı ve başkana yakınlığı olan Karaosmanoğlu bu iş için yeterde artar bile. Araştırdım ve bu iki ismin mermercilikle ilgisi ve alakası da olmadığını öğrendim.
Bu gurup ve başlarında Mermerci,  Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nu ziyaret ediyor, ardından bölgede bir dizi görüşmeler yapıyorlar.
Bu görüşmelerden 9 ay sonra da konu KBB Meclisine taşınıyor ve 650 dönümlük arazi bu proje için tahsis ediliyor.
Benim de bu konudan, meclis kararı imzalandıktan ve konu Gebze Belediye meclisine geldikten sonra haberim oldu.
Konuyu, Türkiye Doğaltaş Dernekleri Başkanı Mustafa Mermerci’nin bu projeyi de anlattığı internet sitesinde inceledim. Başkanın yazısını okudum. Ardından meclise komisyondan gelen ve üyelerin imzası olan raporları inceledim. Sonra karşılaştırdım ve kafamda bir sürü soru işareti belirdi. Bunları da kamuoyu ile paylaştık zaten;
Bu konuda bizzat görüştüğüm, görüşlerine inanacağım ve başvurduğum insanlar var. Gebze Ticaret Odası Başkanı, eski milletvekilimiz, yeni milletvekilimiz, bazı şehircilik uzmanları ve Gebze Belediyesi meclis üyeleri ile konuştum. Tedirginliklerimizi ilettim, öngörülerimi paylaştım. Bir çoğunun, bu  konularda benimle aynı fikirde olduklarını gördüm.
GTO Başkanı Çiler, Uluslararası bir fuar alanınına bu bölgenin ihtiyacı var. Biz sadece bu manada destek olabiliriz derken altına ben de imzamı atıyorum. Onun tedirginliği de bu alanın bir lojistik üssüne dönüşmesi ve fuar amacından uzak olması. Meclis üyeleri önlerine gelen metin de KBB meclisinin “ Burada üretim veya mermerle ilgili hiçbir imalat yapılamaz” maddesi koyduklarını kendilerinin de o maddeye dayanarak onay verdiklerini söylediler. Mimarlar odası başkanı ile bizzat görüştüm ama o da bir başka gazetede farkmı bir açıklama yapmış ki üzüldüm doğrusu. Kendisi bu konuda yeterli bilgileri olmadığını, incelemediklerini ancak bizim bahsettiğimiz gibi olması halinde tepkilerinin olacağını söylediği halde neden böyle yanar-döner bir rota çizdi anlamadım. Önemli de değil zaten; Bölgesinde devasa bir proje yapılmak üzereyken, üstelik doğal güzellikler ve yer altı kaynaklarının dahi tehlike altına girmesi söz konusu iken, bu şehrin mimarlarının “bu projeden haberdar değiliz” demesinden sonra benim onların temsilcisinden görüş almam yanlıştı o tarafını da düşünemedim.
Burası bir fuar alanıysa öncelikle konumu ve yeri yanlış. Fuarlar, ulaşımları kolay olan yerlere yapılır. Otobüs terminallerine, tren istasyonlarına, havaalanlarına gezilecek görülecek yerlere yakın olmalı. Gebze’den bu fuar için bölgeye gidecek “fuarsever” 10-15 km yol gidecek. Orada söylemlerine göre mermer kütleleri görecek, belki bağlantı yapacak. Kalmak isterse oradaki sizin dayatacağınız otelde kalacak, sizin seçtiğiniz lokantalarda yemek yiyecek sonra da 10-15 km. geri dönüp uçağına dönecek.
Yer ve konum yanlış bunu kabul etmek lazım. Gelelim istihdam meselesine; Başkan Köşker’e göre 10 bin Mermerci’ye göre de 25 bin dolaylı olarak. Bu nasıl bir öngörüdür anlamak zor? Bir fuar alanı düşünün, ayın belli günlerinde açık kalacak, yılda belki de 2 ya da 3 uluslararası fuar olacak. Ama on binlerce insan istihdam edilecek. Hesaplıyor, topluyor çıkarıyorum ama bu rakamların yanına bile yaklaşamıyorum. Yoksa bu rakam orada yapılacağı belirtilen 1000 işyerinde yapılacak olan imalatta çalışacak olmasınlar? Dedim ya projeyi okurken bir çok noktada kafalar karışıyor diye. İşte bunlardan biri de buydu.
Mermerci’nin yazısı ile devam edeyim; Hiçbir şekilde üretim olmayacak hatta mermerle ilişkili hiçbir imalat olmayacak bir fuar alanında, sayın başkan, katma değeri yüksek  küçük hediyelik eşyalar, biblolar v.b’nin  üretimlerini ve satışını nasıl yapacak?
Ya da oraya yanlış bir bilgi mi yazmış?
Bu proje için, KBB meclis komisyonunun bilgi aldığı kurumlar arasında DSİ İstanbul 1.Bölge Müdürlüğü’nün görüşü de yer almakta. Orada bu kurum, söz konusu arazinin Ballıkayalar Doğa içme suyu kaynağına yakın olması ve burada bir tehlike oluşabileceği kaygısını görüşte belirtmiş ve bu şartlar sağlandığı takdirde onay verebileceğini belirterek projeye şerh koymuş.. Demek ki, kurum da burada bir tehlikeyi sezmiş ve bunu da tutanağa ekletmiş..
Şimdi tüm bu bilgiler ortadayken, araştırma imkanı varken, bu fuar için çok daha uygun bir yer bulma şansı varken neden Pelitli?
Bunun cevabını halen bulmuş değilim? Belki bu çabalarımız bu projenin çıkmasına mani olamayacak ama tarihe not düşme adına, yarın bu bölgede devasa mermer ocakları cirit atıp tüm bitki örtülerini ya da ağaçları bembeyaz yaptığında  “ Biz zamanında uyarmıştık” demek için… Bilmem anlatabildim mi?
 
 
 
 
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.