Aydın; ''Gebze il olmayı çoktan hakediyor''

Gebze kamuoyu tarafından yakından tanınan Atatürkçü Düşünce Derneği Gebze Şubesi Başkanı Sezer Nilgün Aydın ile aile yaşamını, sanat, iş, siyaset ve dernek yaşamını konuşarak keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

01 Şubat 2021 Pazartesi 16:04

Aile içerisinde her zaman demokrasi kurallarını uyguladıklarını ifade eden Aydın, seyahat ederek deneyimlediği kültürel farklılıkları hem hayatına hem de çevresine akrardığını ve gelişmeye açık biri olduğunu ve bunları paylaşmayı sevdiğini açıkladı. Gebze hakkında da açıklamalarda bulunan Aydın, Gebze'nin il olması için 1990 yılından beri çalışmalarda bulunduğunu ve Gebze'nin il olmayı çoktan hakettiğini söyledi.

Sezer Nilgün Aydın kimdir, kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Gebze'de doğup büyüdüm. Öğretmen bir ailenin kızıyım. 3 kardeşiz, evliyim ve iki çocuk annesiyim. Bir oğlum ve bir kızım var. Çocuklarımı güzel yetiştirdiğime inanıyorum. İlkokulu ve ortaokulu Gebze'de, liseyi Bursa'da ve üniversiteyi de Ankara'da okudum. Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Ekonomistim ve sigorta uzmanıyım. 30 yıldır Anadolu Sigorta'nın yetkili acenteliğini yapıyorum. Sosyal yaşantım içerisinde dernekler de var. Sadece Atatürkçü Düşünce Derneği değil, 10 tane sivil toplum kuruluşunun üyesiyim. Atatürkçü Düşünce Derneği Gebze Şube Başkanlığı, Gebze Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği, Gebze Ticaret Odası Meclis Üyeliği, Gebze Ticaret Odası Finanlsa Kurumlar Meslek Komitesi Başkanlığı, Gebze Sivil Toplum Platformu Başkanlığı, Türk Hava Kurumu Üyeliği, Afet-Deprem Komisyon Üyeliği, Tüketici Hakları Koruma Üyeliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Üyeliği gibi görevlerde bulundum. Atatürkün de söylediği gibi,’’dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla yorulmazlar’’. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Gebze Şubesininde ilk kadın başkanı olarak ben bu yol açıcılık misyonu üzerinden gittim daima. Gebze Ticaret Odasında ilk kadın Meslek Komitesi Başkanı oldum. Kocaeli Sigorta Acenteleri Derneğinin ilk kuruluşunda görev aldım.

Aile içerisinde nasıl bir Sezer Nilgün Aydın karşımıza çıkıyor? Başarılı bir kadın olmanızın sırrı nedir?

Olaylara çok olumlu bakarım,çok çalışırım,insanları çok severim,aile içinde sevgi ve saygıya çok önem veriyorum,aile olarak hepimiz kendi ayaklarımız üzerinde duruyoruz ve düşüncelerimizi de özgürce ifade ediyoruz.Zaman buldukça farklı farklı etkinliklerde bulunuyorum.Önemli olan güzel şeyler yapmak,cok farklı alanlarda başarı elde etmek istediğim için,evde çok başarılı olduğum söylenemez.Çocuklarıma belki az zaman ayırıyorum ama kaliteli bir zaman ayırdığıma ve çok iyi yetiştirdiğime inanıyorum.

Sanat ve sporla ilgilendiğiniz oldu mu?

Sanatın bir çok dalıyla ilgilendim. Müzik, folklör, şiir, tiyatro, resim, spor gibi alanlarda çeşitli faaliyetlerde bulundum. Zaman buldukça ilgilenmeye çalışıyorum.

Bu kadar yoğunluğun arasında hiç yurt dışına çıktıp, seyahat edebildiniz mi?

İngiltere, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan, Hollanda, Mısır, Gürcistan gibi ülkekere çeşitli faaliyetlerde bulunmak ve seyahat amaçlı olarak gittim. Oraların kültürüyle ülkemizin kültürü arasında karşılaştırmalar yaptım. Bizim insanımızında özellikle kadınlarımızın daha aktif olmaları gerektiğini gördüm bu seyahatlerde.

İş yaşamınızda arzu edebildiğiniz yere gelerek, istediğiniz hedefe ulaştınızmı?

Sigorta uzmanı olarak kendi branşımda çalışmanın haklı gururunu yaşıyorum.Bizim mesleğimizde de insan sevmek çok önemli.Doğruluk, dürüstlük, prensip, moralite unsurları üzerinden giderek 31.yılıma kadar gelmiş oldum.Hedeflerime ulaştığımı düşünüyorum.Yıllardır sigortalılarımla akraba ilişkileri içerisinde çalışarak 31 yıldır Anadolu Sigorta'nın acenteliğini yapıyorum.Sigortacılık insan odaklı bir iş olduğu için, işimi çok seviyorum.Sigortalılarımı da elimden geldiği kadar mutlu etmeye çalışıyorum.Karşımdaki insanla çok iyi empati kurabildiğime inanıyorum.

Hayat felsefenizden bahsedermisiniz?

Benim hayat felsefem, kendine yapılmasını istemediğini sende başkasına yapma ve ne ekersen onu biçersin.

Gebze hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Gebze mutlaka Büyükşehir ve il olmalıdır.Ama maalesef olamıyor. 1990 yılından beri çeşitli çalışmalarda bulundum. Nüfus, sanayi ve ticaret hayatı açısından, kültürel açılardan Gebze il olmayı çoktan hak ediyor. Gebze'deki sanayi ve ticaret kuruluşlarının bu bölgede yaşayan insanlarımıza iş sağlamaları gerektiğine inanıyorum. Gebze tarihi ve turistik yerleri açısından da zengin bir yer. Bu değerlere sahip çıkmamız gerekiyor. Gebze’nin bir müze, kent evi, yaşam destek merkezi, yaşlılar evi, kadın kooperatifleri gibi sosyal projelere ihtiyacı var. Ayrıca yöneticilerin de vizyon sahibi olmaları lazım.

Birazda siyaset hayatınızdan bahsedelim. Siyasete devam etmeyi düşünüyor musunuz? Neden belediye başkan aday adayı ve milletvekili adayı oldunuz?

Siyaset hayatım ile ilgili ileride zaman ne gösterir, koşullar nasıl olur bilemiyorum. O sebeple şu anda kesin bir şey diyemiyorum. 8 yıl kayıtlı olarak CHP'de aktif siyaset yaptım. Gebze’nin ilk kadın belediye başkan aday adayı oldum. Bir Gebzeli olarak gebzenin sorunlarını bildiğim için, yetkili konumda bu sorunları daha rahat çözebilmek adına aday adayı olmuştum.Yine CHP'den 27.dönem Kocaeli milletvekili adayı olmuştum. Amacım da Atatürk'ün ekonomiyle ilgili akıllı projelerini mecliste yansıtarak Türkiye çapında uygulatmaktı.

Atatürkçü Düşünce Derneği'ndeki çalışmalarınızdan bahseder misiniz, pandemi süreci çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

ADD olarak yürüyüşler,mitingler,kutlama faaliyetlerimiz olmuştu pandemi döneminden önce.Kültürel ve sanatsal çalışmalarımızın yanı sıra şiir ve sinema gösterim günlerimiz oldu.Bir kadın üretim atölyesi kurduk. Kadınlara yönelik her türlü şiddet ve mağduriyetin ele alındığı seminerlerimiz oldu. Çocuklarla ilgili ‘’serbest kürsü programı’’ yaptık. Mikrofonda çocukların kendilerini ifade etmelerini sağladık. Hiç oyuncağı olmamış çocuklara oyuncak ulaştırdık. Yetim çocuklarla ilgilendik. Çevre ve orman çalışmaları yaptık. Gezici bir müze olan Cumhuriyet Tırı ile halkımızı ve çocuklarımızı  tanıştırdık. Gençlerle ilgili çalışmalarımız oldu. 1000'in üzerinde genç yetiştirdik. Gebzespor maçlarına giderek onların yanında olduk.Toplumun sesi olan Sivil Toplum Kuruluşlarına destek olduk. Etkinliklerimiz pandemi nedeniyle yavaşladı, kısıtlandı ve bir araya gelemedik. Maske dağıtımı yaptık, İzmir depreminde Bayraklı'ya çocuklara yönelik kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar gönderdik. Bu süreci geçirdiğimizde tekrar üyelerimizle bir araya gelip etkinliklerimize devam edeceğiz.

Son olarak kadınlara tavsiyeriniz nelerdir?

Kadınlarımız eğitimli olmalı, çalışmalı, üretime katkıda bulunmalı, aile içinde söz sahibi olmalı, kendini geliştirmeli. Dünyada gördüğümüz her şey kadının eseridir. Atatürk ilkeleri doğrultusunda saygı, sevgi ve hoşgörünün olduğu birlik ve beraberlik içinde bir Türkiye olması dileğiyle… Ayşe KAHRAMAN- Selvi GEÇAL


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.