Sayfa Seç

''Kadının olduğu yerde başarı var''

reklâm

Yazar hakkında

Kısa bir süre önce MHP Kocaeli İl Yönetiminin değişmesi ile il yönetiminde görev alan Yudum Kaçıkçı, aktif siyasetin içinde yer alan bir kadın olarak hem aile şirketinde yöneticilik hem de kişisel gelişim uzmanlığı yapıyor. Öğrenmeyi ve gelişmeyi hayatının bir parçası olarak gören Kaşıkçı, insanlara katkı sağlamak amacı ile siyate girdiğini ve kadınları her alanda mihenk taşı olarak gördüğünü ifade ederek; ”Kadın, her ortamda belirleyici unsur oluyor. Kadının olduğu yerde düzen var, kadının olduğu yerde sevgi ve şefkat var. Kadının olduğu yerde başarı var.”dedi.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz, Yudum Kaşıkçı kimdir?

2 çocuk annesiyim. Uluslararası İlişkiler bölümü lisans mezunuyum. Şuanda da sosyoloji bölümünde eğitimime devam ediyorum. Kendi aile şirketimiz  olan Yurttabey İnşaat’ta yönetici olarak çalışıyorum. Bunun yanı sıra kişisel gelişim uzmanlığı çalışmalarıma devam ediyorum. İş hayatının yanı sıra Mİlliyetçi Hareket Partisi İl Yönetiminde görev alıyorum.

Siyaset hayatına nasıl girdiniz, neden MHP?

Toplumda belli bir yere gelmiş, belli bir statüye ve imkanlara sahip olmuş insanların bu kazanımlarını, sadece kendileri için kullanmaları bana ters gelen bir davranıştır. Benim düşünceme göre, belli imkanlara sahip insanların bu yönlerini, toplumun faydasına kullanmaları elzem bir durumdur. Bende toplumsal fayda sağlamanın en verimli adresinin siyaset kurumu olduğu düşüncesi ile siyasete atılma kararı aldım. Siyaset kutlu bir amaç uğruna yapıldığı takdirde erdemli hale gelir. Ben Milliyetçi Hareketin, Türk milleti için, kutlu bir dava hareketi olduğu düşüncesine inanmış bir aileye mensubum. Siyaset kurumu bizim ailemiz için Milliyetçi Hareket Partisi demektir. Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin de ülkesi ve milleti söz konusu olduğu zaman milli ruh ile göstermiş olduğu tavır ve duruşu bende hep hayranlık uyandırmıştır. Benim de duygu ve düşüncelerimi toplumsal faydaya dönüştürebileceğim yegane parti Milliyetçi Hareket Partisidir. İl Başkanımız Sayın Yunus Emre Kurt’un da teveccühü ile şuanda yönetiminde yer alıyorum. Başkanımızın genç ve dinamik yapısı, yönetim kadromuzdaki tüm ülküdaşlarımızın kendi alanlarında başarılı kişiler olması ile güçlü bir kadro ortaya çıktı. İnşallah Kocaeli için güzel ve hayırlı işler yapacağımıza inanıyorum.

Bir kadın siyasetçi olarak baktığınızda, Kocaeli siyasetini ve kadınların siyasete katılım oranını nasıl değerlendirirsiniz?

Ben toplumda, ailede, iş hayatında kadını mihenk taşı olarak görüyorum. Çünkü kadın, her ortamda belirleyici unsur oluyor. Kadının olduğu yerde düzen var, kadının olduğu yerde sevgi ve şefkat var. Kadının olduğu yerde başarı var. Bu sebeple sadece siyasette değil her alanda kadının olması gerektiğini düşünüyorum. Erkek kadın ayırt etmeden, herkes kendine yakışır şekilde hareket ettiği sürece her alanda, birlik, beraberlik ve uyum içerisinde çok güzel yerlere gelinebileceğine inanıyorum.

Kişisel Gelişim Uzmanlığı alanındaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Kişisel gelişim uzmanlığı kendi içerisinde çok fazla dallara ayrılmış bir meslek haline geldi. Maalesef işin içerisine bir de ticari bakış açısıda eklenince mesleğe olan ilgi fazlasıyla arttı. Ben elimden geldiğince bu işi gönüllü yapmaya çalışıyorum. Halk Eğitim Merkezlerinde kurslar verdim. Bazı Devlet okullarında yine gönüllülük esasıyla, sınava girecek öğrencilere eğitim koçu olarak seminerler düzenledim. Ayrıca eğitim danışmanlığı yapıyorum. Genelde öğrenci danışanlarım oluyor. Eğitim ile alakalı sorunları ve çözümleri bulmaya çalışıyoruz. Fakat çocukların yaşadıkları sorunların ilk sıralamasında aileler yer alıyor genelde. Her aile çocucuğunun en iyi yerlerde olmasını istiyor doğal olarak. Fakat yarım kalmış hayallerin baş kahramanı ilan edilen çocukların ne hissettikleri gözden kaçabiliyor çoğu zaman. Zorlayıcı, baskıcı veya aşırı rahat aile tutumları çocukları özellikle eğitim hayatında yanlış yapmaya sürükleyebiliyor. Bu noktada demokratik aile tutumu sergileyip sağlıklı bireyler yetiştirmek gerekiyor. Çünkü eğitim içeride başlıyor. İlgilendiğim her çocuğun mutlaka ailesiyle de iletişim içerisinde oluyorum.

Sizce Gebze’nin en büyük sorunu nedir?

Gebze’nin en büyük sorunu şehir içi trafiğin yoğun olması. Ayrıca bir diğer sorunu ise, bu kadar büyük sanayi bölgesi olmasına rağmen ve nüfusunun yoğunluğuna bakarak il olmaya çok müsait bir bölgenin hala ilçe olarak kalması. İnşallah en yakın zamanda il olarak yerini alır.

Kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Kadınlar genellikle bastırılmış duygulara sahipler. Bu bastırılmış duygularını açığa çıkartmaları gerekiyor.Günümüzde de kadın hakları konusunda ülke olarak çok iyi çalışmalar yapılıyor. Türk kadını azimlidir. Kendisine istediği her alanda başarmak için fırsat vermesi yeterli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar