Sayfa Seç

Kızkaban;‘’Kitabımda yazdıklarımı kalbimin tamamıyla yazdım’’

reklâm

Yazar hakkında

12 Ağustos tarihinde raflarda yerini alan Yırtılan Sayfam isimli şiir kitabının yazarı Özlem Kızkaban, bu haftaki Kadın Kadına sayfamızın konuğu oldu.

Koşyaz Platformu üyesi olan Özlem Kızkaban, maviye gönül vererek, kendini ifade etme biçimi olarak yazdığı şiirlerini ilk kitabında topladı.

İlk kitabınız ‘Yırtılan Sayfam’ın basım süreci nasıl ilerledi?

Kitabın basım sürecinde biraz aksama olsa da 12 Ağustos’ta basıldı. O heyecanı unutamadığım için saatini bile unutmuyorum, saat 10:50 civarında basımı gerçekleşti. Kitabın basım süreci 6-7 aylık bir süreçti. Basım sürecinde editörüm Yener Bey sağ olsun çok yardımcı oldu. Kitabın 2. baskısında yeni bir kapak tasarımı hayal ediyorum. Elimin altında tuttuğum kitap gerçekten benim kalbim. Benim kitabım dolu dolu bir kitap, her bir satırında duygu taşıyor. Tutku ile yazılmış bir kitap, en önemlisi bu. 13 senemi verdim ben bu kitaba. 13 sene evvel tanıdım ben kendimi şiirle alakalı. Her şey Kahraman Tazeoğlu’nun şiirleri ile tanışmamla başlamıştı. Kitabımın içinde denemeler, hikayeler var sadece şiir kitabı değil. Şu anda Pandora yayınevinin web sitesinden satışını gerçekleştiriyoruz.

Kitabınızın isim seçimi nasıl oldu? Neden Yırtılan Sayfam?

Ben şiirlerimi gördüğüm her şeye yazabiliyorum. Bunun için büyük bir aşk duymama gerek yok. Sanırım 2012 yılındaydı, yine şiir yazıyorum ve yazdığım kişi şiirlerin kendisine olduğunu fark ediyor. Onun bulunduğu bir mekanda şiirlerimi yazdığım defterimi unutmam sonucunda, sen bana şiir yazamazsın diyerek defterimdeki sayfaları yırtıp atıyor. Yırtılan sayfalarımı da geri alamadığım için sadece iki tanesi kitapta yer alıyor o yırtılan sayfalardan. O yüzden kitabın içerisine koyamadığım o yırtılan sayfaların anısına kitabın adını verdim.

Okuyuculardan kitabınıza geri dönüşler nasıl?

Kitabım henüz çok yeni ama basımının 3. gününde bile benden kitabımı tanıtmak için isteyenler oldu. Etrafımdaki bir sürü insandan güzel tepkiler aldım ama iş kitap okumaya gelince insanlar sadece tepki veriyor, okumaya kalkışmıyorlar. İlkokul arkadaşlarım ve öğretmenlerime kadar kitabım ulaştı ve aradılar bu yüzden çok mutluyum.

Kitabınızda yakın çevrenizden şiir yazdığınız biri var mı?

Anneme yazdığım bir şiir var kitabımda. Biliyorsunuz kızlar babalarına aşıktır, bende babama aşığım özellikle gözlerine ama anne dediğimde benim içim titriyor. Çünkü ben her şeyden önce bir anneyim. Annemin kıymetini çok geç anladım o yüzden annem benim için çok değerli. Ama şiirlerimde gözlerinin maviliğinden bahsettiğim, maviden elaya çalan bütün şiirlerimde aslında bir tutam babam vardır. Rüzgar isimli şiirimi de erkek kardeşime yazmıştım ve ona ithaf etmiştim. Aile benim için çok önemli. Eşim, kızlarım, babam, annem kardeşlerim her biri çok değerli.

Yeni bir kitap yazma düşünceniz var mı?

Yırtılan Sayfam, ilk şiir kitabım ve son şiir kitabım olacak. Yeni bir kitap daha hazırlıyorum. Fantastik bir kitap yazmayı planlıyorum. Şimdilik Yırtılan Sayfam en büyük tutkum. İçinde aşk, sevgi, pişmanlık, sevgiye karşılık alamayan bir insanın perişan tavrı var ama aynı zamanda bir kadın severse nasıl tutku ile sever onlarda var. Günlük yaşantımda, 13 yıl önceden bugüne kadar en küçük incelikleri düşünerek bile kendime bir duygusallık çıkarabildiysem işte bu kitabın içerisinde bunların hepsi var. Yeni yazdığım şiirlerim var, bunlar da Yırtılan Sayfam isimli kitabımın altında toplanacak, yeni baskılar yapıldıkça yeni şiirlerim içerisine eklenecek. Kitabın sayfası çoğalacak ama ismi değişmeyecek.

Kitabı yeni basılmış bir yazar olarak, edebiyat dünyasını nasıl değerlendirirsiniz?

Bu kitabımın basım sürecinde etrafımdaki dostlarım ve dost bildiklerime güvenerek bu yola çıktım ve dedim ki benim kitabım güzel, benim kitabımı herkes okur. Okuyanlar tarafından mutlu dönüşler alıyorum ama bu süreçte çevrenizden daha çok destek görmek istiyorsunuz. Bu süreçlerde yazarlar daha çok destek görmek istiyor. Ben kitabımda yazdıklarımı dilimin ucuyla değil kalbimin tamamıyla yazdım. Duygularımla, ailemin bana kattıklarıyla, yaşantım ile yazdım. Türkiye’de bir yurtdışına hayranlık var ve kendi ülkesindeki kendi yazarlarının eserlerini okumuyorlar. Neden yeni yazarlara, Türk yazarlara bir şans vermiyorlar. Daha çok kitap okuyun emin olun hiçbir şey kaybetmezsiniz, emin olun kazanırsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar