Nazan Başol Can; ‘’Türkiye’nin kalkınmasında kadınlar önder olacak!’’

Samsun Kocaeli Dernekler Federasyonu (SAKODEF) Başkanı Av. Nazan Başol Can, bu haftaki Kadın Kadına sayfamızın konuğu oldu. Kentimizin öne çıkan başarılı kadınlarından Nazan Başol Can ile sivil toplum kuruluşlarının önemi, SAKODEF’in çalışmalarını, kadın başkan olmanın önemini ve Gebze hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

13 Eylül 2021 Pazartesi 12:34

İnsanları iyi ve doğru bir şekilde ifade etmek ve insanların hayatına dokunabilmek için avukatlık mesleğini seçtiğini anlatan Av. Nazan Başol Can, SAKODEF Başkanı olmasının, sivil toplum kuruluşu üye kadınlarına ayrı bir güç verdiğini ifade ederek, ‘’Türkiye’nin kalkınmasında kadınlar mutlaka önder olacak, olmalı diye düşünüyorum.’’ dedi.

Av. Nazan Başol Can kimdir, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Yaklaşık 20 yıldır serbest avukatlık yapıyorum. Son 5-6 yıldır avukatlığın yanı sıra Arabuluculuk hizmeti de veriyorum. Son iki yıldır da sivil toplum kuruluşlarının yöneticiliğini yapıyorum. Uzun yıllar Ankara’da avukatlık yapmamın ardından son 6 yıldır da Gebze’de faaliyetlerini sürdürüyorum, bu vesile ile İstanbul, Kocaeli özellikle Gebze’de yaşayan hemşerilerimizle bir araya geldik. 2019 yılından bu yana Samsun Kocaeli Dernekler Federasyonu (SAKODEF) Başkanlığı görevini yürütüyorum. Maalesef, görevi devralmamızın kısa bir süre sonrasında yaşanan pandemi nedeniyle herkesi etkileyen kısıtlamalar bizlere de olumsuz yansıdı ve çok aktif olamadık. Tabi bu kısıtlı sürede güzel çalışmalarımız oldu ama Türkiye’de olduğu gibi bizlerde kapalı olduğumuz, evlerimizde oturmak zorunda olduğumuz dönemler yaşadık. Pandemi sonrasında aktif bir programımız olacak, şimdiden çalışmalara başladık.

SAKODEF’in çalışmalarından söz eder misiniz?

Hemşerilerimizle kısıtlı bir zaman geçirdik, ama bu kısa süreye rağmen bir araya gelerek, kadınların üretici olduğu kermes, yöresel yemeğimiz olan kaz tirit geceleri, yeni yılı karşılamak üzere kadınlarla eğlencelerimiz, dünya kadınlar günü kutlamaları kapsamında kanaat önderi kadınlarımızın katılımı ile kahvaltı ve tüm üyelerimizin katılımı ile pikniklerimizi yaptık. Ayrıca Gebze Yavuz Selim Mahallesi’nde bulunan Yavuz Selim İlköğretim Okulu’na üyelerimizin katkıları ile okul kütüphanesini, tüm mobilya tefrişini ve kitaplarını da temin ederek okula hediye ettik. Hem mobilyalarının yapılması hem de kitapların tefrişi konusunda tüm hemşerilerimiz, derneklerimiz, üyelerimiz, sevenlerimizin katkısı ile çocuklarımıza böyle bir desteğimiz oldu. İlk öğrenciliğimin geçtiği ilkokulumda benzer kısıtlı imkanlar olması nedeniyle kitaba erişimimiz çok zordu. Aynı zorlukları çocuklarımız yaşamasın diye giriştiğimiz bu iş bizim için çok değerliydi. Federasyonumuza bağlı yedi dernek üyemiz vardır. Bu derneklerin toplam 2 binin üzerinde üye sayısı var. Kocaeli ili için son seçimlere katılan seçmen sayısından alınan bilgiye göre 17 bin Samsunlu seçmen ve Samsun nüfusuna kayıtlı 35 binin üzerinde hemşerimizin burada yaşadığını tespit ettik. Dolayısı ile bu kadar büyük bir hemşeri topluluğunun olduğu bir yerde elbette dernekler ve çatı kuruluşu federasyonun olması kaçınılmaz. Gebze Samsunlular Derneğinin kuruluşu 50 yıllık bir geçmişe sahip. Gebze’nin en eski derneklerinden hala aktif ve güçlü. Hemen her dönem birçok sosyal, kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan derneğimiz bayrağı Federasyona devretti diyebiliriz.  Federasyonumuz başkanlık dönemimde hem sosyal alanda aktif hem de kültürel olarak öğrencilere destek olarak, çevre konularına duyarlı, diğer illerdeki hemşeri dernek ve federasyonlarla etkileşimde bulunarak, SAKODEF’i en üst çatı kuruluşumuz olan konfederasyon üyeliği ile de taçlandırdı. 2021 Nisan ayı içerisinde de SAMKON’A üye olarak federasyonumuzu daha önemli yerlerde söz sahibi olabilecek bir kuruluşa dahil ettik. Sağ olsunlar bize orada da bir görev daha verdiler, hukuk işlerinden sorumlu başkan yardımcısı olarak görevlendirildim. Elbette benim için bu ayrıca bir onurdur. Elimden geldiğince, hemşerilerimiz için, yöremiz için, başta kadınlarımız için olmak üzere güzel, anlamlı şeyler yapmak istiyoruz. Bize gelen talepler de bu doğrultuda. Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz bu doğrultuda, yapmaya da devam edeceğiz.

Pandemi döneminde SAKODEF olarak çalışmalarınızı nasıl yürüttünüz?

Biz çok aktif bir Federasyonuz, maddi ve manevi anlamda birçok desteğimiz oldu vatandaşlarımıza özellikle ramazan aylarında gıda desteği sağladık. Öğrencilere maddi destek sağladık. İhtiyaç duyan üyelerimize sağlık konularında yardımcı olduk. Tabi pandemi koşullarında çok fazla bir araya gelemesekte faaliyetlerimizi kısıtlamalar çerçevesinde devam ettik. Fakat aşılamalardan sonra bu süreci de sağlıkla aşıp bir araya gelme amacımızı her türlü ileriye taşıyacağız.

SAKODEF olarak kadınlar için özel çalışmalarınız, projeleriniz var mı?

Bizim kadın kollarımız çok aktif. Pandemiden önce üye derneklerimizin kadın kolları ile çok güzel bir kermes yaptık. Kendilerinin üretip sattığı bir pazar oluşturdular ve çok rağbet gördü. Diğer hanımların çok ilgisini çekti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yine Gebze’nin önde gelen kadınları ile bir araya geldik. Pandemi döneminde ara verdik ama tabi kadınlar beni sürekli arıyor, belki de başkanın bir kadın olmasında dolayı, “başkanım ne yapıyoruz? hadi bir şeyler yapalım!” diye, sağlık söz konusu olunca bir süre daha beklemenin doğru olacağı kanaatimizle erteliyoruz.  Aşılamalardan sonra inşallah kadınlar olarak birçok aktivite var, mutlaka yapılmaya devam edecek.

Hem avukatlık hem de federasyon başkanlığı sürecinde zorlandığınız bir durum, yaşadığınız bir sorun oldu mu?

 Federasyon başkanlığım sürecinde yaşadığım bir zorluk olmadı, aksine bu gönüllülükle yapılan bir iş. Tüm üyelerimiz, dernek başkanlarımız, federasyon ve konfederasyondaki diğer başkanlarımız hep destek oldular. Hatta kadın olmanın avantajını yaşadık burada. Bizi her meclislerine davet ettiler, her eylemlerinde yanlarında bulunmamızı istediler ve yaptığımız her işte de destek oldular. Bugün hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizlere bu kadar destek olmazlarsa belki de bu mecrada kendimize yer bulamayacaktık. Benim için kolaylaştırıcı oldu diyebilirim.

Kadın başkan olmanızın, kadın üyelere olumlu etkileri oldu mu?

Benden önce de muhakkak kadın kolları vardı ama belki bu kadar aktif değillerdi. Fakat benim olmamın onlara ayrı bir güç verdiğini kendileri de ifade ediyorlar bu da beni aşırı mutlu ediyor. Kadının içindeki o cevheri ortaya çıkarabilecek sadece hadi ben sizinleyim diyecek bir sese ihtiyaçları var, zaman zaman o ses olmaya çalışıyorum. Keşke daha fazla olabilsem.

STK’larda görev almak isteyen genç kızlara, kadınlara bir tavsiyeniz var mı?

Kadınlar artık evlerinde oturmamalı. Kadınlar artık kaplarının dışına çıkmalı, kadınlar her mecrada olmalı çünkü kadın elinin değdiği her şey kesinlikle çoğalıyor, verimli hale geliyor daha güzel yerlere evriliyor. Kadınlar biraz daha örnek alarak, feyz alarak çok şey başarabiliyorlar. Yeter ki bu işin başarılabileceğinin bir örneği olsun. Bunu gördükleri takdirde çok güzel şeyler ortaya çıkıyor. O tedirginlik, o korku yenilince başaramayacakları hiçbir şey yok ve Türkiye’nin kalkınmasında kadınlar mutlaka önder olacak. Kadınlar bu konuda bir şeyler yapmalı ve asla geride durmamalı, başardığımız her şey bizi bu yolda daha da cesaretlendirmeli.

Yıllar içerisinde Gebze’nin geldiği noktayı nasıl değerlendirirsiniz ve Gebze’nin en büyük sorunları sizce nelerdir?

Bu konuyu çok boyutlu incelemek lazım, Gebze yıllar önce sadece bir ilçeydi bu kadar organize sanayi bölgesi, bu kadar nüfus kalabalığı yoktu. 2016 yılında Gebze’ye döndüğümde, devasa bir şehir, bir büyükşehirden daha büyük, sosyal ve ekonomik anlamda kabına sığmayan bir hal aldığını gördüm. Tabi bu yoğunluktan kaynaklanan ister istemez birtakım sorunların olduğu da hepimizin malumu. Mesela trafik, çevre ve kirlilik problemi, insanların bazı şeylere kolay ulaşamaması, sağlık, sosyal, kültürel etkinliklerin çok kısıtlı olması herhalde Gebze’nin en büyük sorunlarının başında. Yollar için belediyenin birtakım çalışmaları var, adliyenin taşınmış olması, metro inşaatı bunlar güzel çalışmalar ama yeterli mi değil. Belki biraz daha hız kazanmalı, biraz daha günlük yaşama katkı sunmalı. Daha güzel ve yaşanası bir Gebze için Yerel yönetimlerin her zamankinden çok çalışması gerekiyor. Ceyda ÖZER- Selvi GEÇAL- Ayşe KAHRAMAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.