Şensoy; ''Kadınlarımız hayal kursunlar''

Kocaeli'de iş, siyaset ve sosyal alanda aktif bir şekilde rol alan Tuba Şensoy ile kadın kadına keyifli bir röportak gerçekleştirdik.

22 Şubat 2021 Pazartesi 14:21

Kentin Kadınları Platformu'nun kuruculuğunu yapan Şensoy, hiçbir kadın derneğinin aktif olmadığını düşünerek bu platformu kurduklarını, iş hayatını ve aktif siyasi yaşamını anlattı. Kadın haklarının önemli olduğuna vurgu yapan Şensoy, varlık göstermeye çalışan her şeyin hakkını savunduklarını ifade ederek, kadınlara hayal kurmalarını tavsiye etti.

Gebze'de iş ve siyaset alanında tanınan birisiniz, Tuba Şensoy ’u birde sizden dinleyelim, kısaca çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İstanbul doğumluyum,2001 yılından beri Gebze’de ikamet etmekteyim.2005 yılından beri de kız kardeşimle birlikte açtığımız butiğimizle Gebze’de esnaflık yapmaktayım. Kentin Kadınları Platformu’nun (Kent-Ka) kuruculuğunu yaptım, ayrıca 2002 yılından 2019 yılına kadar AK Parti’de de siyasi görevler aldım. En son Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği ve Gebze Belediyesi Meclis Üyeliği görevlerinde bulundum.

Kent-Ka'yı ne zaman ve ne amaçla kurdunuz?

Kentin Kadınları Platformu’nu 2014 yılında birkaç arkadaşımızla birlikte yaptığımız çalışma sonucunda, Kocaeli’de de hiçbir kadın derneğinin faal anlamda bulunmadığını, bunun büyük bir eksiklik olduğunu görerek bu amaçla platformu kurduk. O zamana kadar Kocaeli’de kadın başkanlar vardı ama aktif bir kadın derneği Kocaeli’de yoktu. Bu yüzden 2014 yılında bu Platformu kurduk.

Kent-Ka'yı kurmak için çıktığınız yolda  hedeflerinize ulaşabildiniz mi? Ne gibi çalışmalar yaptınız?

Kentin Kadınları Platformu’nu kurduğumuzda birçok STK ile birlikte çalışma hayalleri kurduk. Bir çoğunu da gerçekleştirdik. Eğitim kampanyasından göç sorununa kadar, kadın hayallerinden daha bir çok alanlara kadar faaliyetlerimiz oldu. Sivil Toplum olarak baktığımızda hedef çok fazla, yapılacak çok iş var.Bu yüzden hedeflerimize ulaştık diyemeyiz elbette bu bitmeyecek bir yolculuk, bir hayal. O yüzden yolumuza devam ediyoruz. Kentin Kadınları Platformu bugün TURAP Aile Platformu’nun Kocaeli’den tek üyesidir.Bu platform, Türkiye’deki bir çok STK'ların ön onay ve onayla üye alındığı bir kuruluştur. BuradaTürkiye’nin her yerinden gelen STK'larla güç birliği yaparak onların sorunlarını irdeleriz. Onları da Kocaeli’de ağırladık zaten. Bu manada Kocaeli’de TURAP Aile Platformu’nu temsil etmekten onur ve gurur duyuyoruz.

Siyasete ne zaman başladınız? Başlarken hangi hedeflerle yola çıktınız ve siyaset hayatınızda ulaşmak istediğiniz bir hedef var mı?

Siyasete 2002 yılında aktif olarak başladım.Teşkilat içerisinde bütün görevlerde bulundum.Kadın Kollarında,İl Teşkilatı ana kademede birçok görevi icra ettim. Daha sonra Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Gebze Belediye Meclis Üyesi oldum. Siyaset benim için insanlara ulaşma ve dokunma aracı açıkçası. O yüzden siyasette belli bir hedef belirlemedim kendime. Hedef bana göre bireysel bir yolculuğun sonucu ama siyaset bana göre bireysel bir yolculuğun sonucu değildi. Benim için sadece insanlara ulaşmak ve toplumsal duyarlılığımızı gösterebileceğimiz bir mecraydı. Bu anlamda bana çok şey kattı ve topluma hizmet olarak çok iyi bir yer olduğunu düşünüyorum. Kadınların siyasette oluşu da çok güzel bir katkı. Çünkü kadın siyasette çok ilginç bir duyarlılığı sergiliyor. Erkeğin göremediği, hissedemediği bir çok duyguya orda şahitlik ediyor. Oradaki sorunun çözümünde çok önemli bir katkı sağlıyor. Bu anlamda kadının siyasette olması çok güzel. Ama benim şahsi bir hedefim hiçbir zaman olmadı. Tek hedef insanlara ulaşmak, insanların toplumsal seviyesini yükseltmek, yaşam kalitelerini yükseltmek. Bu siyasetle olur, sivil toplumla olur, ticaretle veya esnaflıkla olur.Her ne olursa olsun hedefi daha genel daha duygusal bir çerçevede çiziyorum açıkçası.

Genç girişimci bir işletmecisiniz, bir kariyer hedefiniz var mı? Pandemi işlerinizi etkiledi mi?

Biz aslında birkaç kuşaktır tekstille uğraşan bir aileyiz. Dedem, babaannem, babam, amcam ve halamda işin üretiminden gelen bir aileyiz. Bu bölgeye taşındıktan sonra üretimi bırakıp bunu perakende satışa çevirdik. Tekstilin içinde büyüdük o yüzden de bunu yapmak bizim için çok keyifli oldu ve Gebze’de hizmet vermek istedik kız kardeşimle birlikte. Pandemi süreci çok fazla esnafı etkilediği gibi bizleri de etkiledi. Biz 15 yıldır sabit müşteri profiline eriştiğimiz için belkide bu pandemi döneminden en az etkilenen esanaflardan bir tanesiyiz. Umarım bu durum bir an önce düzelir ve esnaf eski düzenine kavuşur. Bayan bir esnaf olarak öncelikli hedef, ödemelerinizi zamanında yaparak sözü geçen güvenilir bir esnaf olmaya çalışmak. Bunları belli bir zemine oturttuk çok şükür, sabit satış hedeflerimizi tutturduk, bunun ötesinde elbette ilerletmek istediğimiz yapmak istediğimiz şeyler var, her esnaf gibi bizde üretime geçmeyi arzu ediyoruz, bunu gerçekleştirebilirsek de hayalimizi gerçekleştireceğimizi düşünüyorum.

Her alanda aktif bir kadınsınız başarınızın sırrı nedir?

Hani derler ya ‘’Gazla çalışıyorsun’’ diye, ben enerjiyle çalışan bir insanım. Yani duygusal bir heyecanım var. Öyle oluncada hayatta her işinizi tutkuyla ve heyecanla yapıyorsunuz. İşiniz olsun, siyaset olsun, STK çalışmaları olsun bu enerji duygusal ve içsel bir durum. Ben her zaman söylüyorum, okuyarak, düşünerek ve görerek bu enerjiye sahip olmaya çalışın. Bu enerji bana hem başarılı bir esnaf ve girişimci olmayı hem de siyasi anlamda ve STK çalışmalarım anlamında daha verimli olmamı sağlamıştır her zaman. İnsan bu enerjiyi içinde topladığı zaman toplumsal duyarlılığı ya da gördüğü şeye karşı hayal kurma kabiliyeti varsa siz bundan sonrasını çok hesaplamıyorsunuz. Bakmışsınız siyasetin içindesiniz, ticaretin içindesiniz yani hepsi bir enerji ile alakalı. İnsan bu enerjiyi içinde topladığı zaman hiçbir şeyi planlamıyorsunuz. Bende böyle olduğunu düşünüyorum ,açıkçası enerjim ve duygularım beni nereye götürürse oraya gidiyorum.

Kadın hakları hakkında ne düşünüyorsunuz? Kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Kadın hakları elbette mühim ama ben öncelikle buna insan hakları olarak, hayvan hakları olarak yani canlı cansız genel bir çerçeveden bakıyorum. Genel bir çerçeveden bakıp, tek yere odaklanmayıp, olayı bütünüyle görürseniz çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Kentin Kadınları Platformu’muzda da bunu savunuyoruz. Varlık göstermeye çalışan her şeyin hakkını savunmaya çalışıyoruz. Örneğin bir ten rengine bakarak ırk ve cinsiyet ayrımı yapmak doğru değildir. Haksızın karşısında olmak, haklının yanında olmaktır hak savunuculuğu. Bunlar içerisinde kadın hakları sadece bir tanesidir. Ama artık kadınlar da diğer hakların savunuculuğuna geçmiştir, kendi haklarını bir ölçüde kazanmış, artık engellinin hakkını savunandır kadın. Bugün elbette istediğimiz seviyede değil kadın hakları ama yine de bir çoğunu kadınlar başarmış, elde etmiş. Şimdi engellinin, diğer toplumsal farklılıkları olan insanların, hayvanların haklarını savunuyoruz. Bizim STK'larımızda yaptığımız programların bir çoğu, aslında kadın için değil kadınların bir başkası için yaptığı etkinlerdir. Tabi kadın haklarını kazanmaya devam edeceğiz ama kazandıklarımızlada topluma hizmetimizi gerçekleştireceğiz. Bu gün bir çok kadın artık girişimci, ticaret yapıyor, üretimler yapıyor, ithalat ihracat yapıyor. Asıl önemli olan bu kazanılmış hakların meyvelerini topluma sunmaktır, buna ihtiyaç olduğunu düşünüyorum en azından kazandıklarımız kadarıyla. Kadınlara tavsiyem hayal etmeleri olabilir. Çünkü hayal gerçekten de bir şeyin oluşmasındaki ilk kurgudur, o yüzden kadınlarımız hayal kursunlar. O şeyi önce kafanızda kurgularsınız sonra yapılacak olanların listesini çıkartırsınız ve o hedefe doğru yavaş yavaş gidersiniz ve hayal hedeften çok daha tatlı bir duygudur. Yani hedef bir kaplanın hızla gidip avını yakalamasıdır, kaplan için bu bir başarıdır ama tatlı bir sonuç değildir. Hayal ise çok daha tatlı bir şeydir. Bremen Mızıkacıları gibi yolda bulduklarınızla ve bulacaklarınızla bir yolculuktur. O yüzden ben hedeften çok hayal etmeyi hanımlara öneriyorum. Bunun ötesinde bu hayale ulaşmak için elbette ki dua çok büyük bir enerji ve çok güzel bir motivasyon ve daha sonrasında da bunun gerçekleşmesi için sabrı tavsiye ediyorum.

Röportaj: Ayşe KAHRAMAN- Selvi GEÇAL- Ceyda ÖZER

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.