Sayfa Seç

Suna Uçak; ‘’Benimle birlikte kadınların çalışmasını çok isterim’’

Suna Uçak; ‘’Benimle birlikte kadınların çalışmasını çok isterim’’
reklâm

Yazar hakkında

Girişimci Suna Uçak, kadınlara tavsiyede bulunarak; ‘’Yaptıkları her şeyi güzel yapmaya çalışsınlar.’’ dedi.

Suna Uçak kimdir, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

SeTeks Baskı Ltd. şirketinin firma sahibiyim. İş güvenlik firmaları ile çalışıyoruz, baskılar yapıyoruz. Tekstil firmalarının faaliyet alanında bulunduğumuz, daha geniş kapsamlı bir firmayız. Sanayi kuruluşları, fabrikalar ile çalışarak aklınıza gelebilecek her şeyi basıyoruz. Gebze’nin tek transfer baskıcısı olarak faaliyet gösteriyoruz.

Seteks Baskı Ltd. şirketini kurmaya nasıl karar verdiniz?

Çok uzun yıllar firmalarda çalıştım, o sahalarda kendimi geliştirip donattım ve sonra artık kendi işimi yapmak istedim. Benim için düşündüren bir süreçti, yorucu bir süreçti. Acaba ne olurlarını düşündüğümüz bir süreçti tabii ki ama karar safhası da çok uzun sürmedi benim için. Tek sıkıntımız pandemi süreci oldu. Kuruluşumuz pandemi ile çakışınca bu süreçte tabii ki bir süre işyerimizi kapatmak durumunda kaldık ama hızlı bir şekilde tekrar başladık. Firmamızı açtıktan sonra hiç durmadan, yorulmadan çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Şu ana kadar ben burayı neden açtım demedim ama iş alamadığım zamanlar da oldu. Ticaret böyle bir şey bir zaten. Gelen bir şey gelmeyebilir, bunu bilerek bu işe başladık zorlukları oluyor. Eğer bir şey yapmaya karar verdiysek sonuna kadar o sürecin gereklerini yerine getirmeliyiz yani ben kendimi hala başında hissettiğim için o sürecin çok uzun ve zor bir süreç olacağını biliyordum.

Farklı bir sektörde yer almak ya da işinizi büyütmek gibi farklı hedefleriniz var mı?

Tek hayalim büyümüş bir SeTeks görmek. İşçileri olan, kendisini geliştirebilen, yeni şeyler katabilen bir firma olsun. İstihdamın sağlandığı, insanların buradan ekmek yediği, faydalandığı bir SeTeks olsun istiyorum. Özellikle benimle birlikte kadınların çalışmasını çok isterim, hayalim bu. Atölyeyi genişlettiğimiz ve büyüttüğümüz zaman çalışanların hepsinin bayan olmasını çok isterim. Bu süreçte bize destek olacak kişilerle çalışmak istiyorum, birlikte o yola baş koyalım, omuz omuza mücadele verelim istiyorum.

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur?

Korkmayın demeyeceğim, korkun çünkü bir şeyler kaybedebilirsiniz ama çok şeyde kazanabilirsiniz. Yapabilir miyim diye düşünün çünkü insan yapabileceğini yapmalı. İnsan kendini çok iyi kalibre etmeli. Ben yapabileceklerimden sorumlu olurum o süreci yerine getiririm, sonunda olmuyorsa bu Allah’ın takdiridir. Bizim orada yapabileceğimiz bir şey yok. Kadınlar kendilerine güvensinler, kendilerine güvenmediklerinde hiçbir işi yapamazlar. Güven önemli, ilk önce kendinizi tanıyıp kendinize güvenmelisiniz.

Firma sahibi olduğunuz için iş ve özel yaşam dengesini nasıl sağlıyorsunuz?

Kendimize vakit ayırmaya çok ihtiyacımız oluyor. Çünkü farklı bir sorumluluk almış oluyorsunuz, iş dışındaki her boş alanı kendim için değerlendiriyorum. Beni mutlu edebilecek ne varsa onunla ilgileniyorum ama çalışmayı da çok seviyorum. Oda beni çok dinlendiren bir şey.

Sizin için öğrenmek nedir?

Aldığım Deneyimsel Tasarım eğitimi ile insanın hayatı, insanın kendisini tanımaya başladığı bir süreci öğreniyorsunuz ve bu sayede müşterinizi de tanıma fırsatınız oluyor. Şu an başarı psikolojisi eğitimi alıyorum. Bunun hepsi bizim kendi hayatımızda yaptığımız yatırımlar tabi öğrenmek istemek çok önemli. İnsanın kendisini geliştirmesi, çok önemli çok kıymetli bir şey.

Kadınlara tavsiyeleriniz var mı?

Kadınlara diyeceğim tek şey şu, dönüşümlerini tamamlasınlar. Donanımlı birer insan olsunlar. Bu bitmeyecek bir süreç. Nasıl daha iyi bir insan olabiliriz, nasıl daha faydalı insan olabiliriz diye çabalasınlar. Benim yaptığım her şeydeki gayem o şeyi güzel yapabilmek, benim kadınlara tek tavsiyem de yaptıkları her şeyi güzel yapmaya çalışsınlar. Bu çaba gerçekten hayatı güzelleştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar