Ruhumun Rengi


Ayşenur Sezer Sever

Ayşenur Sezer Sever

10 Haziran 2021, 09:45

Miss gibi bahar sabahı...Kuş cıvıltıları,yüzüme değen çiçek kokulu rüzgâr...Günlerden maskesiz geçmiş zaman!Bir toplantı için tramvaya yürüyorum. Parıldayan güneşi, uçan kelebekleri izleyip, minicik kuşların cıvıltılarını dinleyerek.Yolun kalabalığını,arabaların kornalarını değil!
Durakta bir grup genç,tahminen lise dönemleri...Gülüşleri,enerjileri,
heyecanları "ah gençlik,sen ne güzel şeysin!" dedirtiyor. Belli ki bir aceleleri var.Tramvay yaklaştığı gibi en yakın kapının önüne geçtiler hemen.Kapılar açılır açılmaz,inenleri beklemeden girmek için hamle ettiler.İnmek üzere olan bir beyefendinin içeri ilk binip geçen gencin ensesine şaplattığı tokadın sesi zamanı durdurdu sanki!"İnenlere fırsat verin önce saygınsızlar!" diye bağıran adama da gence de bakmamaya özen göstererek geçip oturdum.Adamın o tavrına karşı delikanlının tepkisiz kalışı,mahcubiyeti,arkadaşlarının gülüşmeleri...Delikanlının incinen yüreği ve adamın tokatla nezaket dersi vermeye kalkışması!!!
Nezaket tokadı yani !!!
Sahi ya ; nezaket tokatla öğretilir!Dedikoduya tepki; dedikoducunun dedikodusu yapılarak verilir!Kırgınlıkları anlatmanın yolu ağzına geleni söylemektir!
Kalp kırıp incelik bekleriz,kabalıklarımızı görmez değer göremiyorum serzenişleri ile söylenir dururuz. 
Oysa insanların söylediklerinden  ziyade yaptıkları tesir bırakır muhatabında.

Sen onlara sırf Allah’ın lütfettiği merhamet sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever.(Âli İmran/159)

Kaba ve katı yürekli olmak...Müslümanla aynı cümlede dahi geçmeyecek iki özellikken,nasıl olur da güzellik öğrettiğimizi iddia ederken yaralarız yürekleri?

Her insanın bir rengi vardır. Ruhunun rengine boyar girdiği yeri.Kimi uçuk pembedir; asil ve yumuşak...Kimi bebe mavisidir;huzurlu...Kimi turuncudur en neşelisinden,kimi beyazdır en masumundan. Kimi kararsızdır gri gibi ,kimi simsiyahtır kasvet kokulu...

Kendi ruhunun rengini bilmeyen insanın hep bir beklentisi, "Beni anlamıyorlar" diye serzenişleri vardır.  Oysa beklenilen güzelliğin, aranılan anlayışın bizzat kendisi olma çabası çok daha kıymetli değil mi?Aramak ,beklemek yerine aranılan,beklenilen olmak,olma çabası ile adımlamak dünyayı. Beklemek kolay,adım atmak zahmetli mi dersiniz?

Yeni evli çift,sabah kahvaltısı için masaya oturur.Genç hanımın gözü yine karşı balkona takılır. Komşu çamaşır asmaktadır:
-"Çamaşırları hiçte temiz olmamış " der.
Eşi sessiz kalır. Bu durum kadın her çamaşır astığında gündeme gelir. 
Yine bir sabah komşu çamaşır asmaktadır.Genç hanım:
-"Aaa,sonunda çamaşır yıkamayı öğrenmiş " der şaşkınlıkla.
Eşi;
-"Bu sabah sen uyanmadan önce camları sildim" der usulca...

İşte sevgili dostlar!Bakış açımızı,kalbimizi,niyetimizi temizlemeli önce. Ne olmasını istiyorsak önce kendimiz olmalıyız. Olma yolcuğu için de kendimizi tanıyarak başlamalıyız. 
Nazik gençlik istiyorsak,nezaketin ne olduğunu göstermeliyiz hâlimizle.Aranılan,düşünülen,değer gören birey olmak istiyorsak,her canlıya Yaratıcısından dolayı değer vermeyi hayat tarzı hâline getirmeliyiz. 

Güzelliğe hayran olmak,güzeli aramak yetmez.Güzelin kendisi olmaya çabalamak gerekir. Hayatına değdiğimiz her insana rengimizden bir güzel iz bırakabilmeli. 
Aldığımız nefesi vermeye,verdiğimiz nefesi almaya garantimiz yokken,şu geçip giden dünyada hoş bir seda olma çabası içinde bulunmak ne kadar da değerli!

Velhâsılı önce ruha kulak vermeli ,kendini tanımalı insan."Kendini bilen Rabbini bilir" (C.Bağdadî)

Sizin renginiz ne peki? Biraz kendimize yolculuk zamanı...
Bâki muhabbet ve dua ile kıymetli okuyucular.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.