Akromegali tanısında gecikmeyin!

Halk arasında "büyüme hastalığı" olarak bilinen akromegalide, tanı konulmasına kadar geçen 6 yıllık süre kalıcı hasar riskini artırıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Dilek Karakaya Arpacı, “Erişkin dönemde yıllar içinde el, burun, alın, ayak ve çenede ortaya çıkan büyümeyle kendini gösteren akromegali hastalarında, tanı ve tedaviye geç kalınması, şeker hastalığı, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, solunum hastalıkları ve çeşitli kanserlerin gelişme riskini artıyor.” şeklinde konuştu.

Akromegali tanısında gecikmeyin!
16 Nisan 2018 Pazartesi 10:09

AKROMEGALİ HASTALIĞI NEDİR?

Akromegali hastalığının hipofiz bezi ve büyüme hormonlarıyla ilgili olduğunu belirten Doç. Dr. Dilek Arpacı, “Hipofiz bezi, beynin alt kısmında bulunan 0,5 gr ağırlığında hormon salgılayan bir organdır. Büyüme hormonu ise, ergenlik çağında boyumuzun uzamasından sorumlu olan ancak erişkin yaşta da hafıza ve zihinsel fonksiyonların düzenlenmesi, vücut yağ ve kas oranlarının düzenlenmesi, kemik dokusunun sağlamlaştırılması, kalp hastalıkları riskinin azaltılması gibi birçok fonksiyonu vardır. Akromegali ise hipofiz bezinde bulunan iyi huylu bir tümörden büyüme hormonunun (BH) kontrolsüz salınımına bağlı olarak gelişen klinik duruma denir. Ortalama vaka sayısı milyonda 38 ile 80 arasında iken yeni tanı vakası milyonda 3–4/yıl olarak bilinir. Belirtiler çok yavaş oluştuğu için çoğu hasta hastalık başladıktan 5-7 yıl sonra tanı konmaktadır.” diye açıkladı.

AKROMEGALİ HASTALIĞINDA TANI VE TEDAVİ

Akromegali tanısı hastadan klinik olarak şüphe oluşması halinde veya tesadüfen çekilmiş olan beyin görüntülemeleri sırasında tespit edilen iyi huylu hipofiz tümörlerin tetkiki sırasında konabilir. Hastadan şüphelenildiği zaman tanı amaçlı bir takım testler yapılır. Serum İGF-1 (Somatomedin)  değerinin ölçümü ilk basamak olmalıdır. İGF-1 ülkemizin yaş ve cinsiyet göz önüne alınarak hazırlanmış yüzde eğrilerine göre değerlendirilmelidir. Diğer bir testimiz ise şeker yükleme testi sırasında hastaya 75 gr şeker ihtiva eden şekerli su içirilir ve 0, 30, 60, 90 ve 120. dakikalarda hastanın büyüme hormonu değerleri ölçülür. Biyokimyasal görüntülemeden sonra hipofiz görüntülemesi yapılmalıdır. Eğer bası yapan bir durum varsa görme alanı yapılmalıdır. Tedavide üç yöntem kullanılır. Tedavide ilk seçenek cerrahi müdahaledir. İkinci seçenek ilaç tedavisi son seçenek ise radyoterapi yani ışın tedavisidir.

Anestezi riski taşıyan, ek hastalıkları olan çok ileri yaştaki cerrahi yapılamayacak hastalarda ilk tedavi ilaç tedavisi olabilir. Bazı hastalarda tümör boyutuna, cerrahi düzelmenin tam olarak sağlanıp sağlanmamasına göre cerrahi tedavi tekrarlanabilir. Cerrahi tedavi sonrasında hastalar klinik düzelmeyi günler içerisinde fark edebilirler. Tam olarak iyileşmenin değerlendirilmesi ise ameliyat sonrası 3. ayda yapılmalıdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.