Erdoğan’ın Talimatıyla Kocaeli Şehir Hastanesi 28 Nisan’da Açılacak


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nisan ayı başında hasta kabulüne başlayan Kocaeli Şehir Hastanesi’nin resmi açılış tarihini 28 Nisan Cuma olarak açıkladı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etlik Şehir Hastanesi’nde düzenlenen ‘Sağlık Çalışanlarıyla İftar Programı’ nda yaptığı konuşmada hastanenin resmi açılış tarihini açıklarken, “İnşallah Kocaeli’nde yeni bir Şehir Hastanesi’ni hizmete açıyoruz. Şehir Hastanesi Kocaeli gibi önemli bir yerde artık vatandaşlarımızın hizmetine girecek” dedi. Toplamda 30 bin 197 yataklı 21 şehir hastanesi olduğunu, şu an vatandaşlara en üst standartta sağlık hizmeti verdiğini belirten Başkan Erdoğan, “Sağlık kadromuzu güçlendirmeye devam ediyoruz. 42 bin 500 sağlık personeli alıyoruz. 2 bin 832 sürekli işçi 9 bin 59 sağlık personelinin atamasını yapacağız” dedi.

TÜM İHTİYAÇLARINDA MAĞDURLARIN YANINDA OLDUK

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin, 14 milyon insanın yaşadığı 11 ilde ciddi yıkıma ve can kaybına yol açtığını belirten Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yaşanılan afetin yol açtığı yıkımın büyüklüğünü sağlık çalışanlarının da çok iyi bildiğini söyledi. Depremzedelerle birlikte orada görevli kamu personelinin de devletin ilk günden itibaren gösterdiği olağanüstü çabanın tanığı olduğunu belirten Başkan Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tıpkı yüzyılın sağlık krizinde olduğu gibi asrın felaketiyle mücadelede de son derece başarılı bir imtihan vermektedir. Bunu sadece biz söylemiyoruz ülkemize destek ziyareti yapan yabancı misafirlerimiz de bu gerçeği ikrar ediyor” diye konuştu. Arama kurtarmadan yaralıların tedavisine, barınmadan gıda ve yiyecek teminine kadar tüm ihtiyaçlarında mağdurların yanında olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlık ordumuz bu süreçte yine en ön safta yer aldı. Deprem anından itibaren 212 UMKE ve 112 acil sağlık aracımız; 14 hava ambulansımız, 1426 ambulansımızın yanında 16 bine yakın UMKE ve 112 acil sağlık personelimizle insanlarımızın yanındaydık. Yaralılarımıza özellikle hali hazırda 122 bin 316 sağlık personelimiz depremzedelerimize hizmet veriyor. Yıkıntıların altından çıkartılan yaralılarımızdan 2 bin 580’ini hava yoluyla, 49 bine yakınını kara yoluyla, 327’sini deniz yoluyla diğer şehirlere sevk ettik. Hâlen 7 bin 731 depremzedemiz yatarak, 1008 kardeşimiz de yoğun bakımda tedaviyi görüyor. Kendilerine Allah’tan acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

DEPREMZEDELERİMİZİN BİZDEN BEKLENTİLERİNİ BİLİYORUZ

Felaketin yaralarının en kısa sürede sarılması için gereken her türlü çabayı sergileyeceklerini söyleyen Başkan Erdoğan, “Seçim sürecinin çalışmalarımızı sekteye uğratmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Depremzedelerimizin bizden çok büyük beklentileri olduğunu biliyoruz. Yapımına süratle başladığımız on binlerce deprem konutunun umutları yeniden canlandırdığını görüyoruz. Özellikle yıkıntıların hemen yanında yeşeren bu umutları boşa çıkarmayacağız. Aziz milletimizin hem kendi hem de evlatlarının aydınlık geleceği için sandıkta yine en doğru kararı vereceğine inanıyorum.” Dedi.

GÜNLÜK 50 BİN KİŞİYİ AĞIRLAYABİLECEK

Kocaeli Şehir Hastanesi, İzmit Tavşantepe Mahallesi’nde toplam 388 bin m2 kapalı alana sahip, 6 hastanenin birleşmesinden oluşan dev sağlık kampüsü; Girişinden hasta odalarına, ameliyathanelerinden görüntüleme merkezine kadar en son teknoloji ve tekniklerle donatılan Kocaeli Şehir Hastanesi, hergün 50 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip. Bin 218 normal, 188 yoğun bakım yatak kapasiteli, 235 poliklinik ve deprem sırasında bile işlev görebilen 63 ameliyathaneye sahip. Şehir Hastanesi’nin 63 ameliyathanesi deprem anında bile işlevselliğini koruyacak şekilde inşa edildi.


Sıradaki Habere Kaydır