Kadıoğlu; Vakaların yarıdan fazlası 'Delta Varyantı'

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, gazetemize Gebze’deki aşılama oranları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

30 Temmuz 2021 Cuma 10:47

Gebze’deki aşılama oranının yüzde 60’lara ulaştığını ancak bu oranın yeterli olmadığını ifade eden Kadıoğlu, “Şu anda yoğun bakımda yatan hastalarımızın yüzde 96’sı aşı olmayan kişilerden oluşuyor.” açıklamasını yaptı.

AŞILAMA ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI

Gazete Gebze’ye önemli açıklamalarda bulunan Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, Gebze’deki aşılama çalışmalarının geldiği son noktayı değerlendirdi. Pandeminin ortadan kalması için aşı olunması gerektiğine vurgu yapan Kadıoğlu ‘’Yaklaşık 6 aydır, şubat ayından beri ilçemiz başta olmak üzere ilimizde ve ülkemizde yoğun bir şekilde aşılama çalışmaları devam ediyor. Özellikle son iki ayda Biontech aşısının da ülkemize bol miktarda gelmesiyle birlikte aşılama çalışmaları hız kazandı. Aşılamada  Gebze’de oran olarak yüzde 60’lara ulaştık. Bu bizim için iyi bir rakam ama yeterli değil. Hedefimiz en az yüzde 75’lere ulaşmak. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Şu an ilk doz aşısını yaptıran yüzde 60 civarında bir vatandaşımız var. İkinci doz aşılama biraz daha düşük,  şu anda yüzde 40’larda. Tabi asıl amacımız ilk doz aşılamayı fazla yaptırmak, zaten ilk doz aşı yaptıran vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu ikinci dozu yaptırıyorlar.

GENÇ NÜFUSTA AŞILAMA ORANI DÜŞÜK

Aşılama olayında 65 yaş üstü nüfusun oranı fazla olduğunu Gebze’de yüzde 80’in üzerinde 65 yaş üstü vatandaşların aşılanmış durumda olduğunu söyleyen Kadıoğlu, genç nüfusta maalesef aynı oranı yakalayamadıklarını belirtti. Kadıoğlu şunları söyledi; “Özellikle 18-24 yaş arası ve 24-30 yaş arasındaki bu genç nüfusta şu anda yüzde 40 civarında bir aşılama oranımız var. Özellikle genç arkadaşlara sesleniyorum. Bana bir şey olmaz mantığı ile yaklaşmayalım, toplumsal bağışıklığın oluşması için muhakkak aşımızı olmamız lazım. Gençlerimizin de muhakkak buna katkıda bulunması gerekiyor. Bu oranımızı en az yüzde 50’nin üzerine çıkartıp, yüzde 65-75’lere gelmemiz gerekiyor’’

YOĞUN BAKIMDA YATAN 20 HASTANIN 19’U AŞI OLMAYANLAR

Koronavirüse yakalanan kişilerin büyük çoğunluğunun aşı olmayanlar olduğuna dikkat çeken Kadıoğlu, ‘’Daha önceki dalgalarda aşı henüz ülkemize gelmemişti. 3 dalga yaşadık biz. 3’üncü dalgada aşı ülkemize giriş yapmıştı ama bu son yaşadığımız dalgada artık 4’üncü dalga diyoruz biz artık. Delta varyantının hakim olduğu bir dalga, artık aşının etkisini biz burada görmeye başladık. Bizim şu anda ülke çapında olsun, Gebze’mizde olsun hastalıkla ilgili verilere baktığımız zaman aşı olan kişilerin hastalığa çok az yakalandığı, yakalananların da ayakta atlattığını görüyoruz. Son verilerimize göre özellikle yoğun bakımda yatan hastalarımızın büyük çoğunluğu aşı olmayan kişilerden oluşuyor. Şu anda yoğun bakımda yatan hastalarımızın yüzde 96’sı aşı olmayan kişilerden oluşuyor. Yani bu demek ki her 20 yatan hastamızdan 19 tanesi aşı olmayan hastamız. Yine aynı şekilde biz genç nüfusu da görüyoruz hastanelerde. Bu da aşılamanın muhakkak şart olduğunu gösteriyor. Eğer aşı olursak, biz ya bu virüse hiç yakalanmayız, yakalansak bile çok hafif atlatırız. Kendimize bir şey olmaz demeyelim, muhakkak aşımızı yaptıralım hem kendimiz için hem toplumsal bağışıklık için bu aşıyı yaptırmamız gerekiyor.’’ dedi.

VAKALARIMIZIN YARIDAN FAZLASI DELTA VARYANTI

Delta varyantının Gebze ve Kocaeli’deki yansımalarından söz eden Dr. Kadıoğlu, ‘’Delta varyantı önceleri çok azdı ama şu anda çok yaygınlaştı. Şu an hemen hemen vakalarımızın yarıdan fazlası delta varyantı. Dolayısı ile bu delta varyantı, yakın zamanda daha da artacak. Delta varyantının da en büyük özelliği çok hızlı bulaşıyor olması. Şu anda vakaların hızla artmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi, varyanta bağlı olarak bulaşın artması. Vakalarda artışlar çokça hızlandı tabi ama bu artışı sadece buna bağlamamız doğru olmaz. Özellikle 1 Temmuz sonrası serbestleşmenin başlaması ile birlikte insanlarımız biraz rehavete kapıldı. Bu rehavet sonucunda yasaklarda göz ardı edilmeye başlandı” dedi.

MAALESEF MASKE MESAFE VE HİJYENİ BIRAKTIK

Özellikle üç tedbir olarak adlandırılan maske, mesafe ve hijyen kuralında ciddi aksamalar görüldüğü, bayram tatilinde kalabalık bayram trafiğinin olduğu günlerde, tatil zamanlarında ve kalabalıkların yoğun olduğu yerlerde mesafenin çok daraldığı, düğünler, çeşitli toplantılar, eğlence yerleri, plajlar ve sahillerde kalabalıkların bir araya geldiği ve buna bağlı olarak da bulaşmanın çok hızlı arttığını gözlemlediklerini aktaran Kadıoğlu, “Gebzeli vatandaşlarımıza  tavsiyemiz, muhakkak kurallara uymalarıdır. Henüz hastalık tamamıyla ortadan kalkmadı, pandemi devam ediyor ve bu Delta varyantının çok bulaşı olduğu için tedbirlerimizi elden bırakmayalım. Özellikle son 10-15 günde Türkiye çapında vakalarımız birdenbire 5 bin, 6 binlerden 22 binlere 23 binlere geldi. Aynı şekilde Gebze’mizde de bu oran 3 katına çıktı.’’ Dedi.

AŞI OLMAYAN VATANDAŞLAR TEK TEK ARANIYOR

Gebze’deki aşı çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini belirten Kadıoğlu, ‘’Biz aşı için yürüttüğümüz çalışmalarımızda son 1 aydır, aşıyı vatandaşlarımızın ayağına götürmeye başladık. Aşı olmayan kişilerin listeleri bizde var, biz bu kişilere öncelikle telefonla ulaşmaya başladık. Yaklaşık 10 kişilik bir ekip oluşturduk, telefonla tek tek arıyoruz. Biz Gebze olarak arıyoruz ve kendilerine  aşının gerekliliğini anlatıyor, neden aşı olmaları gerektiğini  vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Sayın Kaymakamımızın başkanlığında Gebze’de kamu kurum ve kuruluşlarında bir çalışma başlattık. Memurların ve diğer çalışanların listesini kurum müdürlerinden aldık, aşı olmayan kişiler için kurumlara giderek aşının faydasını ve niçin olmamız gerektiğini anlattık. Bu çalışmalarımız hala devam ediyor. Şu an emniyet müdürlüğü, jandarma, ilçe müftülüğü bazında çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Vatandaşlarımıza telefonla ulaşan ekiplerimiz, yüzde 50 bir oranla olumlu geri dönüş aldı, yine kurum çalışmalarımızda da yüzde 50’nin üzerinde bize aşı olarak geri dönüş sağladı bunlar.’’ İfadelerini kullandı.

AŞILARIN SOMUT ÖRNEĞİNİ SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZDA GÖRMEKTEYİZ

Vatandaşlara aşı olmaları yönünde çağrı yapan İlçe Sağlık Müdürü Kadıoğlu; ‘’Yaz mevsiminin insanlara getirdiği bir rehavet havası var. Bu rehavet havası ile vatandaşlarımız 1,5 yıldır olan sıkıntıların bittiğini düşünüyorlar. Bu hastalığın ortadan kalkması için herkesin aşılanması gerekir. İnsanlar çevrelerine aşıyı tavsiye edip, ikna etmeliler. Gebze’de yüzde 75 oranında aşılamayı yakalarsak toplumsal bağışıklık gerçekleşmiş olur. Bunun için herkesi tedbirlere ayak uydurmaya ve aşı olmaya davet ediyoruz. Aşıların faydasının somut örneğini sağlık çalışanlarımızda görmekteyiz. Aşı yaptırdıktan sonra tekrar Covid-19’a yakalanan sağlık personelimizde neredeyse sıfıra yakın hastanede yatma oranı gördük. Bu yüzden herkesi aşı olmaya davet ediyorum.’’ dedi. Ceyda ÖZER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.