Sayfa Seç

Koca, ''Salgın kontrolümüz altında''

Koca, ''Salgın kontrolümüz altında''
reklâm

Yazar hakkında

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

”HER YENİ GÜN DAHA İYİYİZ”

Mücadelenin görünmeyen kahramanları bu mücadeleye güven duyanlardır.  Paylaştığımız bilgilerin sağlam olduğunu biliyorsunuz. Bu güveni zedeleyecek sözlerin, iddiaların sahibi ise bilerek, bilmeyerek tedbirleri tehlikeye atıyor. Hastalığın bazı aşamaları ve ilgili tedavileri konusunda önemli bilgiler vereceğim. Ölüm oranlarıyla ilgili bazı karşılaştırmalar yapacağım. Korona virüsle mücadelemizde her yeni gün daha iyiyiz, daha ilerideyiz. Elimizdeki veriler salgının kontrolümüz altında olduğunu gösteriyor. Tedbirleri uygularsak ölüm oranları düşüyor, kesin olan budur.

”ÜLKEMZ ÇOK İYİ DURUMDA”

Avrupa’daki ve Türkiye’deki yatak doluluk oranını karşılaştırmak ilginç sonuç doğurmaktadır. Ülkemiz çok iyi durumda. Her üç yataktan sadece bir tanesi doludur. Avrupa’da bütün yatakları dolu halde olduğu düşünüldüğünde aradaki fark çok net görülmüş olacaktır.Vakaların zatürre olma oranı düştü.

HASTALIĞIN SEYRİ ÖNGÖRÜLEN ŞEKİLDE

Türkiye’de ölüm oranı 2.3. En düşük ölüm oranına sahip ülkelerden biriyiz. Dünyada artan ama Türkiye’de stabilleşen tabloyu görüyoruz. İngiltere’nin dünya ortalamasında ne kadar üstüne çıktığı görülmüş oluyor. İtalya’da ise dünya ortalamasını yükselten dramatik bir artışa sahip. Sağlık altyapısı çöktüğü için burada vefat oranlarının çok yükseldiğini görüyoruz. ABD ise diğer bütün ülkelerden farklı seyretti. Dünya ortalamasının aniden üstüne çıkıp ortalama yükseltti, bu altına düşme sonrası yeniden yükseliş içinde olduğunu görmüş oluyoruz.  Bizim yoğun bakım hasta sayımızda son günlerde düşüş olmakta. Hayatını kaybedenlerin yüzde 8’i 60 yaşından küçük ve başka hastalığı olmayan kimseler. Tedbiri her yaş grubundan bırakmamak gerekiyor. Türkiye’de hastalığın seyri öngördüğümüz şekilde devam ediyor.

”SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI HARFİYEN UYGULAMALIYIZ”

Bayram ve sonrasında kademeli olarak normalleşme sürecine geçebilmemiz tedbirleri sıkı uygulamamıza bağlıdır. İzolasyondan, sosyal mesafe kuralından taviz vermemeliyiz. Sokağa çıkma yasağını harfiyen uygulamalıyız. Ramazanı tedbirleri gevşetmenin bahanesi olarak görmemeliyiz. Kalabalık iftarları,sosyal ortamları,ramazan sohbetlerini gelecek yıla erteleyelim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar