Meme kanseri akciğer kanserini geçti

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü her 8 kadından birini etkileyen meme kanserinin görülme sıklığı akciğer kanserini geçerek dünya genelinde en yaygın tanı konulan kanser olduğunu söyledi.

Meme kanseri sıklığının arttığını ancak yaşam süresinin de uzadığını belirten  Kömürcü, “Hastalığın tedavisindeki gelişmeler başarı sağlıyor ama değişen şartlara bağlı meme kanseri de daha çok görülüyor. Yani ölüm oranı azaldı, yaşam süresi uzadı. Çok kanser görülmesine rağmen daha çok hasta kurtuluyor. Profilaktik yaklaşımlarla genetik risk testlerini daha çok yapıyoruz, hangi grupların meme kanserine daha çok yakalandığını belirleyebiliyoruz ve riskli olan grupta koruyucu olarak örneğin cerrahi veya hormon tedavileri gündeme geliyor” şeklinde konuştu.

DÜZENLİ   DOKTOR   KONTROLLERİNDEN  GEÇİLMELİ

Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı vesilesiyle konuyla ilgili önemli bilgiler veren Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü , BRCA 1   ve BRCA 2 gen mutasyonları   kadınlarda meme,   erkeklerde   de   prostat   kanseri gelişimini etkileyen önemli bir kalıtsal risk faktörü olduğunu, ailesinde meme veya prostat kanseri olanların  düzenli   doktor   kontrollerinden   geçmesi   gerektiğinin   altını   çizdi.  Kömürcü, “BRCA dışında başka riskli genlere de bakılıyor ve bu anlamlı derecede riskli olan kişilere koruyucu olarak iki taraflı mastektomi önerilebiliyor   veya   koruyucu  olarak   hormon   tedavisi   önerilebiliyor.  Meme   kanseri,   over kanseri, prostat kanseri, pankreas kanseri, kolon kanseri bunlar kardeş kanserler. Bunlardaki risk birbirini takip ediyor. Bu hastalıklardan da varsa yine risk fazla olabiliyor” dedi.

HER 8 KANSERDEN 1’İ MEME KANSERİ

Dünyada 2020 yılında 19,3 milyon yeni kanser olgusunun varlığının bilindiğine dikkat çeken Prof. Dr. Şeref Kömürcü, “Bütün kanserler içinde meme kanseri sıklığı artık akciğer kanserini geçerek dünya genelinde en yaygın tanı konulan kanser oldu. 2020 yılında yaklaşık 2,3 milyon yeni meme kanseri vakası bildirildi, bu da tanı konulan her 8 kanserden 1’inin meme kanseri olduğunu gösteriyor. Yine 2020 yılında meme kanseri, 685.000 yaşam kaybına sebep oldu. Bu hastalık   dünya   genelinde   ölüme   sebep   olan   kanserler   arasında   5   sırada   yerini   aldı. Kadınlarda meme kanseri  her 4 kanser  vakasının 1’inden ve her 6 kanser  nedenli  yaşam kaybının 1’inden sorumlu” dedi.

MEME KANSERİ TEDAVİSİNDE ALTERNATİF YÖNTEM

Kanser   tedavisinde   her   geçen  gün  hedefe   yönelik   tedavi   için   yeni   ilaçların   kullanılmaya başlandığını belirten Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü, “İmmünoterapi ve hedefe yönelik tedavi kullanım oranı giderek artıyor. Uzun yıllardır kullanılan kemoterapi ve radyoterapi  yöntemlerine ek olarak son yıllarda  immünoterapi  adı  verilen  ilaçlarla kanser hastalığı artık daha uzun süreli kontrol altına alınmaya başlandı. Bu tedavi yöntemi sayesinde kişinin   bağışıklık   sistemi   harekete   geçirilerek,   kişinin   kendi   bağışıklık   sistemi  hücrelerinin kanser hücreleri ile daha etkili savaşması sağlanıyor” açıklamasında bulundu.