Veremsiz bir Gebze için

Her yıl Ocak ayının ilk pazar gününden itiabren düzenlenen Tüberküloz (verem) haftası bu yılda Gebze’de unutulmadı.

Veremsiz bir Gebze için
07 Ocak 2021 Perşembe 14:09

 Bu yıl 74. düzenlenen  Verem Eğitim ve Propaganda Haftası  etkinlikleri kapsamında Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan KADIOĞLU yazılı basın açıklamasında bulunarak; “ Bu yıl ki Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası’nda, Sağlık Bakanlığımızın kararları ve Bilim Kurulunun önerilerinin dikkate alındığı ,Koronavirüs tedbirlerinin önemsendiği fakat Tüberküloz (verem) hastalığının da küçümsenmediği bir yıl olması dileğiyle ; halkımızın , tüm kurum ve kuruluşlarımızın farkındalık faaliyetleri oluşturarak bu konu hakkında herkesi bilinçlendirmeyi amaçlamaktayız. “ dedi.

“%60-70 Oranında Akciğerlerde Görülür.”

Solunum yoluyla bulaşan hastalıklar ve tüberküloz ile ilgili farkındalık çalışmaları hakkında bilgi veren KADIOĞLU;  “ Amacımız verem konusunda toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa tüm kesimlerin dikkatinin çekilmesidir. Bilindiği gibi Tüberküloz enfeksiyonu ve Tüberküloz hastalığı birbirinden farklıdır. Tüberküloz enfeksiyonu vücutta tüberküloz basilinin sessiz durduğu ve adeta hapsedildiği bir durumdur.  Tüberküloz enfeksiyonu basilin vücuda girmesinden sonra 8-10 haftada tüberkülin deri testinin pozitifleşmesi ile kendini gösterir. Tüberküloz hastalığı ise tüberkülozla ilgili klinik belirti ve bulguların ortaya çıktığı duruma denir.  Hastalığın gelişmesine yol açan, vücut direncini düşüren, bağışıklığı etkileyen hastalıklar ve çeşitli etkenleri vardır.  Hastalık saç ve tırnak hariç tüm doku ve organları tutabilir, tuttuğu doku ve organa göre bulgu ve belirti gösterir, ancak en çok %60-70 oranında  akciğerlerde görülür .” dedi.

Tüberkülozun belirtileri nelerdir? 

       Tüberküloz hastalığının belirtileri hakkında bilgi veren Gebze İlçe Sağlık Müdürü KADIOĞLU ;
“ Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, ateş, gece terlemesi gibi başlıca belirtileri mevcuttur. Akabinde öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı tüberkülozun başlıca belirtileridir. Bu hastalığun tam tanısına balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile konulur . Akciğer tüberkülozu akciğer röntgen filminde bazı belirgin değişikliklere yol açabilir. Bu değişiklikler doktorun tüberkülozdan şüphelenmesine yol açar.  Tüberküloz tanısında kullanılan deri testi vücutta mikrobun olduğunu gösterir. Tüberküloz enfeksiyonu veya tüberküloz hastalığı olabilir. Bu konudaki değerlendirmeyi ilgili doktor arkadaşlarımız yapar. “ dedi.

“Tüberküloz, bildirimi zorunlu bir hastalıktır”

      Tüberküloz, bildirimi zorunlu bir hastalık olmakla beraber tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında tanı konulan hastaların 24 saat içinde ilgili ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilmesi gereklidir. Tanısı konulan tüm tüberküloz hastaları verem savaş dispanseri sisteminde kaydı tutulur. Bu süreç ile hastalığın tedavisine başlanılır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.