SEVGİNİN ZIRHI


Hülya Ekmekci

Hülya Ekmekci

09 Eylül 2021, 09:36

   Toplumu ayakta tutan değerlerden bir ikili var ki, toplum yapısının ana kirişlerinden belki de en önemlisini oluştururlar. Bu ikili sevgi ve saygıdır. Tek tek bile büyük güzellikler yaşatsalar da insana, asıl güçleri birleştiklerinde hissedilir. Sevgi olmadan tek başına saygı yavan, saygı olmadan sevgi ise korumasızdır.

       Çok sevdiğim, saygı duyduğum iki büyüğüm var. Kırk iki yıllık huzur dolu evlilikleri, yaşantıları, yardım severlikleri, komşulukları ile örnek alınacak nadir şahsiyetler. Birbirlerine, “…. Bey” , “….. Hanım” diye hitap ediyorlar. Hayran olmamak mümkün değil. Hep merakımı cezbeden bu durumu, son ziyaretimde sorma imkânı buldum. “Kırk iki yıllık evlisiniz, hala birbirinize niçin “…. Bey”, “…. Hanım” diyerek resmi davranıyorsunuz?” Soruma muhteşem bir cevap aldım.

“Kızım o resmiyet değil, zırh.”

“Nasıl?”

“Bey, hanım demek bizim saygımızın ifadesi. Görücü usulü evlendik. Zamanla birbirimizi tanıyıp sevecektik. Sevgimiz küçük bir fidandı o zamanlar. Şimdi koca çınar oldu. Sevgimiz o fidanı sularken, saygımız gelen bütün balta darbelerine kalkan oldu, zırh oldu. Saygımızın verdiği güvenle büyüdü sevgimiz ve evlatlarımız. Onun için, ‘…. Bey’, ‘…. Hanım’ demek bizde saygı ifadesi, saygı ise sevgimizin zırhıdır kızım.”

       “Saygı sevginin zırhı” Onların sözleri bitmesine rağmen bu üç kelime dimağımda dönüp duruyordu. Ne kadar etkileyici ve sayfalar dolusu anlatılabilecek üç kelime. Elbette her birey farklı gösterir saygısını, sevgisini. Lakin “Saygı, sevginin zırhı” sözü o kadar net ve o kadar doğru ki.

       Sadece eşler arasında değil çocuk yetiştirirken, arkadaşlık kurarken, komşuluklarımızda, anne ve babamıza tavrımızda, inançlarımızda, ideallerimize ulaşırken, bir hayvanı bir çiçeği severken bile beslediğimizi bütün sevgiler, saygının korumasında büyür. Bütün sevgilerimizin zırhıdır saygı.

        Saygı, sadece sevginin zırhı görevini yapmaz. Nefretlerin büyümesini de engeller. Çelimsiz fidanlara güvenle büyüme fırsatı verir. Evliliklerimiz, kırk iki yıllık çınara dönüşür onunla. Çocuklarımız, sağlam karakterler edinerek büyür. Arkadaşlıklarımız dostluklara, komşuluklarımız sosyal dayanışmaya dönüşür. Anne ve babalarımız emeklerinin meyvesini alır saygı ortamının sunduğu güvende. İnançlarımızı daha samimi daha özgür yaşarız. İdeallerimize saygı tırabzanlarına tutunarak, emin adımlarla çıkarız basamak basamak. Bir hayvanı ürkütmeden, bir çiçeği koparmadan sevebiliriz saygıyla. Saygı ortamını beklediğimiz kadar sunmak da önemlidir.

       Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hadisi şeriflerinde, “Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.” derken, bu konunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. “Bizden değildir” diyecek kadar vurgulamıştır. Saygı ve sevgi Allah-u Teala’nın insana verdiği büyük nimetlerdendir. İnsanın süsü, zarafetidir. Akıl, insanı hayvanlardan üstün kılarken, sevgi ve saygı üstünlüğüne değer katar, fark koyar. O fark ise, insan-ı kâmil olma yollarını açar. İnsanları kâmil olan toplumların ufukları parlak, gelecekleri aydınlık, zeminleri sağlam, mevcudiyetleri ebedi olur. Saygı sadece sevginin değil, tüm sahip olduklarımızın, istikbalimizin, bugünümüzün, varlığımızın zırhıdır. Saygının olmadığı ortamlarda ne sevgiyi korumak ne istikbalden umut etmek ne de bugünümüzü yaşamak mümkündür.

       Sevgilerimizi, saygı zırhıyla muhafaza edip, güvenle büyütebilmek dileğiyle.

Saygılar, sevgiler.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeynep - 2 gün önce
Sevgimizi saygı zırhıyla koruyabilmek dileğiyle...
????????