Ayran; ‘’Kadınlar verilen her görevin üstesinden gelir’’

Önceki dönem Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Nilay Ayran, bu haftaki Kadın Kadına sayfamızın konuğu oldu. Nilay Ayran ile keyifli bir röportaj gerçekleştirerek, şu an ki iş hayatını ve belediyecilik dönemindeki çalışmalarını konuştuk.

Ayran; ‘’Kadınlar verilen her görevin üstesinden gelir’’
26 Nisan 2021 Pazartesi 11:03

Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Nilay Ayran, belediyecilik döneminin ardından başladığı, 21 yıl önce çalıştığı iş yeri olan Belde Liman şirketindeki koordinatörlük görevini, belediyecilik çalışmalarını ve projelerini anlatarak, kadınların yerel yönetim alanındaki konumları ve Gebze Belediyesi’nin şu anki çalışmaları hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

Nilay Ayran, şu an neler yapıyor? İş hayatına geri mi döndü, işinizden dolayı siyasete yeteri kadar vakit ayırabiliyor musunuz?

Gebze Belediye Başkan Yardımcılığı görevimin ardından Belde Liman şirketinde koordinatör olarak görev almaya başladım. Bundan tam 21 yıl önce çalıştığım işyerinde yeniden görev alıyor olmak güzel bir duygu. Belde Liman, tarihi İpek Yolu’nun deniz ile buluştuğu Dilovası’nda Osmangazi Köprüsü’nün hemen batısında yer alan ilk limandır. Dünyanın en büyük mega konteyner gemilerine ev sahipliği yapabilecek evsafta bir limandır. 450 m rıhtım uzunluğu ve tüm rıhtım boyunca 16,5 m sabit su derinliğine sahip yıllık 550.000 TEU konteyner kapasitesi ile ilk etap yatırımını tamamlamıştır. Aralık 2017 de işletmeye açılarak, 29 Ekim 2019 tarihinde Katar’ın devlet konteyner hattı ilk konteyner gemisi limanımıza yanaştı. Görev aldığım Belde Liman şirketimizde konteyner terminali, genel kargo, proje yükleri, ro-ro hizmeti vermekteyiz. Çin devletinin Bir Kuşak Bir Yol (One Belt One Road) projesinin güzergahında bulunmaktayız. Gelecekte, demir İpek yoluna bağlantı ile limanımızdan yüklenecek konteynerler Avrupa ve Çin’e gönderilebilecek. Beldeport Demiryolu Intermodal Yard, Köseköy Halkalı güzergahında en önemli ve büyük kapasiteli yükleme boşaltma istasyonu olarak, ithalat ve ihracata hizmet verecektir. Ayrıca kamu projelerine de destek vermekteyiz. Derin deniz doğalgaz ve petrol sondaj gemilerimiz Fatih ve Yavuz’a ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadık. Gemilerin sondaja hazır hale gelmesi, bakımları, millileşmeleri limanımızda yapıldı. Bu gerçekten çok büyük bir gurur.

Ülkemizin en çok ihtiyacı olan şey çalışmak ve üretmek. Belediye Başkan Yardımcılığı görevimin ardından nerede olursak olalım, çalışmaya devam ediyoruz. Partimin ve davamın her projesinin, öncüsü ve savunucusu olurum. Kadın, hayatı yani geleceği planlıyor. Siyaset olmazsa olmaz, ki kadınlara bu kadar değer veren, kadın ve aile için çok değerli projeler üreten bir Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız var. Ufacık bir etkimiz dahi olsa, AK Parti davasında yer almak her şeye değer.

Gebze Belediyesi’nin ilk ve son kadın başkan yardımcısı olarak görev aldınız. O dönem nasıl bir geri dönüş aldınız? Başaramam diye endişeye kapıldınız mı?

Rabbim nasip etti, Sn. Başkanlarımızın oluru ile ilk kadın belediye başkan yardımcısı olarak görev yapmak nasip oldu. İlk ama son demek doğru değil. Rabbim bilir, görev alacak nice değerli kardeşlerimiz var. Çok güzel, sahiplenici, yol gösterici en önemlisi destekleyici bir ortamda görev yaptım. Kocaeli siyaset ve hizmet alanında rol model olan bir il, bunun değerini bilerek çalıştım. İstişare ettiğinizde, iyi araştırma ve çok okuyup, kendinizi geliştirmeye gayret ettiğinizde her şey başarılı. Belediye benim için bir okul gibi, her gün yeni öğreti ve insani değerleri yücelttiğinizde kıymetli bir tecrübe oldu. Dün belediyede, bugün limanda önemli olan inanarak, yüreğinizi koyarak çok çalışmak. Ayrıca özellikle belirtmek isterim ki, Gebze Belediyesi Ailesi, birçok belediyeye etkin konularda eğitim verebilecek yapıda ve güçlü kadroya sahip bir belediye. Müdürler, genç kardeşlerimize güzel sorumluluklar verirler ve kadro hep kendini yeniler. Ben kendimi sadece iyi bir uygulamacı veya bir şef olarak nitelendiriyorum. Her işi ekip ile başarıyorsunuz. Gebze Belediyesi Ailemize de selam olsun, pandemi şartlarında, kolaylıklar diliyorum. Ekibin hepsi benim için çok kıymetli ve özeldir. Belediye Aileme sağlık ve afiyet dilerim.

Sizce yerel yönetimlerde sizin gibi başarılı kadınlar olmalı mı? Bölgemizdeki Belediyelere bakınca kadınlara verilen fırsatlar yeterli mi? Kadınların yerel yönetim alanında oldukları konumları ve yerleri yeterli buluyor musunuz?

Kadınlar, yerel yönetimlerde sevgisi, merhameti, duyarlılık sezgi ve düşünce yapısı ile mutlaka olmalı. Hizmetin eksikliğini en iyi kadın bilir, yapılan hizmetin kıymetlendirmesini de en çok kadın bilir. Yerel yönetimlerde kadınlar çok güzel temsillerde görev yapıyorlar, dileğim her geçen gün sayı artarak devam eder. Kadın bakış açısıyla sürdürülebilir başarılı sağlanabilir. Belediyede farklı birimlerden oluşturduğum bir proje ekibim vardı, o ekipte kadın kardeşlerimin yeri hep ayrıydı. Güzel projelere imza atıldı, sorumluluk bilinci daha yüksek olduğundan ifade ediyorum. Kadınlar verilen her görevin üstesinden gelir, yeter ki doğru zamanda güzel fırsatlar verilsin. Ve inanıyorum ki; hayat, kadın ve erkeğin uyumu ile güzel ve başarılı. Şu an limanda güzel bir gurur yaşıyorum, sektörde öncü bir kadın CEO ile çalışıyorum. Kadın olarak sinerjimiz yüksek.

Kadın, yönetimin her alanında olmalı. Ayrıca belirtmek isterim ki, Kocaeli Üniversitemizin Denizcilik Fakültesi dekanımız ile sohbetimizde liman işletmeciliği bölümünde kız öğrenci sayısının yüksek olduğunu öğrendim ve bundan gurur duydum. Limanımızda da görev alan kızlarımız var. Şöyle bir düşünün, limanlar uluslararası kabulleri olan ve zor çalışma şartları olan sahalardır. Devasa gemileri operasyona planlayan, en yüksek tonajları sevk ve idare eden kızlarımız var. Liman operasyonlarını, sistemli ve emniyetli bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Ve limana çok yakışıyorlar.

Gebze Belediyesi’nden ayrıldıktan sonra sizi iş dünyasında, girişimci iş kadınları ve bölgemizin önemli sanayi temsilcileri ile Üniversite-Sanayi iş birliği konusunda bazı toplantılara katılıp, çalışmalar yaptığınızı gördük. Bunlardan bahseder misiniz? Projeleriniz var mı?

Organize sanayi bölgeleri, fabrika ve sanayi tesisleri ile iletişim içinde olmalıyız ki kendimizi, işimizi geliştirebilelim. Sıraladığım bölgemizin dinamikleri ile ihracat konuları, limanların ticaret hacmi, Üniversite ve Valilik koordinasyonu ile devam eden projelerimiz var. Liman iş hacmini geliştirici, kombine yük taşımacılık kriterlerine uygun hizmet vermek için projeler üretiyoruz. Bunlar faaliyet konumuzu destekleyici projeler…

İnsanları mutlu eden, faydalı, geleceğe hizmet eden projeler üretmek önemli. Belediyecilik dönemimde de üretilen projeler ile fayda sağlamaya ve değer katmaya her zaman gayret ettik. Belediye hayatımda kültür ve sosyal işlerden sorumlu olduğum dönemin mutluluğu ayrıdır. Özellikle son dönemde de birçok eser projesi kültür merkezleri, çok amaçlı pazar yerleri, sağlık yapıları, sayamayacağım altyapı ve üst yapı projeleri gibi… Pratikte birçok projeyi de günlük yaşantımızda uygulayabilmeye çok önem veririm. Sıfır Atık projesi benim ilgi duyduğum bir konudur. Mümkün mertebe evimde atıkları ayrıştırırım, kızıma da öğrettim her zaman bilinçli davranır. Çöp konusu şehirler için ciddi bir sorun, aynı zamanda katma değeri olan geri dönüşüm, yenilenebilir enerji ve gübre konusu üzerinde emek verdiğim konular. Şu an Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği Su Kanunu çok dikkatimi çeken bir konu. Su, nimetinin değerinin bilinmesi ve su yapılarının ülkemiz için önemi çok büyük. Başkanımız ve ekibimizle Diyarbakır’ın Silvan ilçesine projeler üretmiş idik, o bölgede su kalitesi mineral yönünden çok düşük değerde idi, çocukların gelişimine olumsuz etkileri vardı, bir de o verimli uçsuz bucaksız topraklar baraj ve sulama kanallarından terör olayları nedeniyle mahrum bırakılmıştı. Su kanunu destekleyici projeler ile suyun kıymetinin bilinmesi, su yapıların ülkeye ve istihdama olan değeri tartışmasız. Ülkemizin en çok ihtiyacı olan projeler bence artık geri kazanımı destekleyici projeler olmalı.

Gebze Belediyesi’nde görev aldığınız dönemi 3-4 kelime ile özetleyin diye sorsak, cevabınız ne olurdu? Gebze’nin yakın geleceği için neler söyleyebilirsiniz?

Belediyeciliği çok severek, yaşayarak mutlu ve huzurlu çalıştım. Doğduğum, büyüdüğüm şimdi evladımı büyüttüğüm Gebze’mize hizmet etmek çok büyük mutluluk ve onur. Gebze geçmişten günümüze tarihi değerleri ile kıymetli, her geçen gün büyüyen gelişen sanayisi ile güçlü, akademik ve bilim merkezleriyle yenilikçi, Türkiye harmanı insanıyla müstesna bir şehir. Kocaeli Büyükşehir ve Gebze Belediyesi projeleri, hükümet projeleri ile Gebze her gün daha iyi hizmet ve projelere kavuşuyor. Pandemi döneminde Sn. Başkanlarımıza ve Belediye Ekibine kolaylıklar diliyorum.

Son olarak Gebze’ye daha önce Belediye Başkan Yardımcısı Nilay Ayran olarak baktınız, şimdi ise iş insnı Nilay Ayran gözü ile bakıyorsunuz. Bu iki bakışta ne gibi farklılıklar var?

Belediye de görev yaparken hedeflendiğiniz projeler var gün gün takip ediyorsunuz, ilgili makamlar ile istişare ediyorsunuz. Örnek olarak, mahalle imar planlaması yaparken yaşam alanlarına en iyi şekilde hizmet verecek yollar, donatı alanları, max. imar planlaması gibi değerler vermeye emek harcarken, bir bakmışsınız en önemli detay, ‘insanlar ne istiyor’ hususu gözden kaçabiliyor. İnsanları mutlu edecek, refah seviyesini yükseltecek proje ve hizmetlere önem vermek lazım. Yönetici iç eleştiri yapamazsa başarılı olamaz. Bu da belediyecilik tecrübesi.

En önemli gözlem, şehrin ihtiyacı ne? Bunu iyi bilirseniz, en doğru ve faydalı işler yapılmış olacaktır. Ayrıca belirtmek isterim ki, aynı alışkanlıklar devam ediyor. Görev de olmasam da gördüğüm bir aksaklığı belediye ekibimize bildiririm, sağ olsunlar hemen dönüş yapar, bilgi verirler. Şehirleri güzel yapan içinde yaşayan insanlar, verimli hizmetleri zamanında sunmak önemli, kadınlara ve gençlere yapılan projeler şehrin dokusuna hizmet ediyor. Geçmişten günümüze tüm Belediye Başkanlarımıza, tüm çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim. İnanıyorum ki, emekler asla zayi olmaz.

Gazete Gebze aracılığıyla, pandemi süresince fedakârca çalışan, tüm sağlık çalışanlarımıza, Büyükşehir ve Gebze Belediyesi ekiplerine, Kaymakamlık birimlerine, Vefa Sosyal Destek Ekiplerine sonsuz teşekkür ediyorum.

Röportaj: Ceyda ÖZER- Selvi GEÇAL- Ayşe KAHRAMAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe Cakar - 2 hafta önce
Keyıfle okudum, başarılarınızın devamını dılerım.