CHP Kocaeli Milletvekili Prof.Dr.Mühip Kanko: “Ülkede boşanma oranı yüzde 100 arttı”


CHP Kocaeli Milletvekili Prof.Dr.Mühip Kanko, “Vatandaş Cumhurbaşkanın “üç çocuk yapın, beş çocuk yapın” sözünü pek dinlemiyor.


“Son 10 yılda boşanma oranları yüzde yüz artarken evlenme oranları ise hızla düşüyor” dedi. Son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik krizin, toplumsal dokumuzu temelden sarsan etkileri üzerine ciddi endişeleri olduğunu vurgulayan Kanko, AKP hükümetlerinin ülkeyi sürüklediği kötü ekonomi ortam nedeniyle Türkiye’deki aile yapısını derinden etkilendiğinin altını çizdi. Evlenme ve boşanmalarla ilgili çarpıcı veriler paylaşan Kanko, “AKP hükümetinin ekonomi politikaları, halkımızın yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir alan olan aile yapımıza zarar vermiştir. Resmi verilere göre, 2007 yılında 94,219 çift boşanma kararı alırken, bu sayı 2022 yılında dramatik bir şekilde artarak 180,954’e yükselmiştir. Bu, boşanma oranlarında neredeyse iki katına çıkan bir artıştır ve bu artışın arkasında yatan temel sebeplerden biri olarak ekonomik krizi işaret etmek kaçınılmazdır.” Dedi.

EVLENME SAYILARINDA GERİLEME DİKKAT ÇEKİCİ

Ekonomik baskılar, evlilikleri ve aile birliğini temelden sarsmaktadır. İşsizlik, yüksek enflasyon ve artan yaşam maliyetleri gibi faktörler, evlilik içi stresi artırmakta ve çiftler arasındaki ilişkileri zorlamaktadır. Bu durum, maalesef evliliklerin sonlandırılmasıyla sonuçlanan sorunların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra, evlenme oranlarındaki gerileme de çok dikkat çekicidir. 2008 yılında 641,973 çiftin evlilik yaptığı ülkemizde, bu sayı 2022 yılında 574,358’e düşmüştür. Bu düşüş, genç çiftlerin ekonomik belirsizlikler nedeniyle evlilik kararlarını ertelemeleri veya tamamen vazgeçmeleriyle açıklanabilir. Yani, geleceğe dair umutlarını ve aile kurma hayallerini ekonomik sebepler yüzünden ertelemek zorunda kalan binlerce insanımız var” dedi.

HALKIN YAŞAM KALİTESİNİ İYİLEŞTİRMEK HEDEFLENMELİ

Bu verilerin, AKP hükümetinin Saraydan aldığı talimatlarla ekonomik krizi yönetme konusundaki başarısızlığının, sadece makroekonomik göstergelerle sınırlı olmadığını; aynı zamanda vatandaşlarımızın günlük yaşamları, mutlulukları ve aile birliği üzerinde derin ve yıkıcı etkilere sahip olduğunu gösterdiğini  söyleyen Kanko,” Hükümetin, ekonomik politikalarında köklü değişiklikler yaparak, halkın yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik adımlar atması gerekmektedir. Aksi halde, toplumsal yapımızdaki çözülme ve sosyal sorunlar daha da artacak, gelecek nesiller üzerinde kalıcı hasarlar bırakacaktır. Bizler, CHP olarak, hükümetin bu konulardaki ihmalkarlığını ve politikalarının sonuçlarını sürekli gündeme getirerek, vatandaşlarımızın daha iyi bir yaşam standardına kavuşması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Aile birliğinin korunması ve toplumsal refahın artırılması, ülkemizin ve milletimizin milli menfaatleri doğrultusunda olduğu için politikalarımızın merkezinde yer almaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.


Sıradaki Habere Kaydır