CHP’den istihdam çalıştayı

Sanayide İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı, CHP Kocaeli İl Örgütü’nün ev sahipliğinde ve CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın’ın katılımıyla Darıca Hegsagone Otel’de yapıldı.

CHP’den istihdam çalıştayı
30 Haziran 2021 Çarşamba 13:59

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun üretim ve istihdamı arttırmaya yönelik başlattığı çalıştaylardan bir yenisi CHP Kocaeli İl Örgütü ev sahipliğinde yapıldı. Sanayide İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı dün saat 10.00 itibari ile CHP PM Üyesi, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi ve Milletvekili Tahsin Tarhan’ın koordinatörlüğünde, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı ve yönetimin ev sahipliğinde Darıca Hegsagone Otel’de CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

ÖNEMLİ İSİMLER BULUŞTU

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaoğlu, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Başkanı (GOSB) Vahit Yıldırım, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Necmi Bulut, İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Merkezi (İKM) Başkanı Murat Öztürk, Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyesi Derya Demirdizen, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun’un katıldığı çalıştayda sanayideki istihdam sorunları işçi, işveren, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve uzmanlarla tartışılarak somut çözüm önerileri üretilerek raporlaştırılacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sanayide İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı sonrasında kendisine iletilen rapordaki istihdam önerilerini eylül ayı içerisinde İzmir’de yapılması planlanan ‘Üreten Bir Türkiye İçin İstihdam Kurultayı’nda kamuoyu iyi paylaşacak.

YILDIZLI, ‘İŞSİZLİK 10 MİLYONU GEÇMİŞ DURUMDA’

Çalıştay’da açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, “İlki Adana’da daha sonra İstanbul’da engelliler istihdamı üzerine yapılan çalışmanın bir yenisi de Kocaeli’de yapılıyor. CHP Türkiye’deki tüm sorunların çözümü noktasında ortak akılla hareket ederek, çözmeyi hedefliyoruz. Halkın sorunlarını hep birlikte çözmek için mücadele ediyoruz. Bugünkü çalıştayımızda Kocaeli sanayinin kalbi işsizlik 10 milyonu geçmiş durumda. CHP bütün problemlerle ilgili sorunları masaya yatırıyor, sadece dile getirmiyor. Masaya yatırarak tartışıyoruz ve çözüm önerileri üretiyoruz. Sözü uzatmadan bu çalıştayın kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

TARHAN, ‘ARKA MAHALLELERDE YOKSULLUK VAR’

Yıldızlı’nın ardından konuşan CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “İl başkanımızın da dediği gibi, CHP Türkiye’nin sorunlarını çözmek için birlikte karar mekanizması oluşturarak yol alıyor. Kocaeli Türkiye’nin milli gelirine en büyük katkıyı sağlıyor. 44 tane liman var, bilim teknoloji bu bölgede. Baktığınız zaman bu bölge dışardan çok zengin bir il gibi gözüküyor ama yoksulluğu bu ilde görebilirsiniz. Büyük derecede ekonominin olduğu bir ilin arka mahallelerinde yoksulluk da var. 20 yıla baktığınızda AKP iktidar olduğunda faizler eksilere düşmüş, sermaye gidecek liman arıyor. O süreçte akan sermayeyi değerlendirmediler. Sürekli bu sermaye gelecekmiş gibi sanayiye yatırım yapılmadı. Aksine özelleştirildi. Üretime katkı yapılmadığı için her şey betona gidince işsizlik ve yoksulluk arttı. Bugün Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik ve yoksulluk.

‘TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRABİLİRİZ’

20 yılda 17 sefer eğitim sistemi değişti. Biz bugün tartışacaksak eğitim sistemindeki bozukluklardan dolayı bu günlere geldik. Yeni bir hikaye yazarak üretime dayalı ekonomiye dönerek Türkiye’yi ayağa kaldırabiliriz. Biz bundan faydalanmak istiyoruz CHP olarak. Burada iş temsilcileri de var, işsizler de var öğrenciler de var. Bize katkı sunmanızı temenni ediyoruz” dedi.

TAŞKIN, ‘ÇALIŞTAY FİKRİ BU SAHİCİ İLGİDEN ÇIKTI’

Çalıştayda konuşan CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın ise “ Türkiye’nin neresine gidersek gidelim sahadayız. Bizim iktidar olacağımıza dair bir algı oluşmuş ki istihdam sorunlarını nasıl çözeceğimize dair bir ilgi var. Bu konuda ilk olarak sektör temsilcilerine gideceğiz. İşin erbaplarına soracağız, nelerden şikayetçiler diye konuşacağız, çıkan önerileri raporlaştıracağız ve kamuoyuyla paylaşacağız. Bu çalıştay fikri bu sahici ilgiden dolayı çıktı. Konu üretimin arttırılması değil sadece öyle bir dünyadayız ki üretim tek başına istihdam arttırmıyor. İstihdam temelli üretimi arttırmamız gerekiyor. İstihdam ama güvenceli istihdam, kimsenin hayatını çalmaya hakkımız yok. Emekçinin hakkından kıstığınızda günün sonunda kim kazanıyor?

‘TÜRKİYE ARGE’NİN ÖNEMİNİ KAVRAYABİLMİŞ DEĞİL’

Sosyal demokrat bir parti bunları dengelemekle yükümlüdür. Ülkemizin kangren olmuş meseleleri var. 31 milyon kişi iş gücüne dahil olamıyor. Yüzde 49’umuz çalışıyor ve birçoğu kayıtsız. Kadınların pandemi döneminde istihdamı yüzde 1’lere kadar düştü. Bir ülkenin emeklilik sistemini taşıyan gençlerin çalışmasıdır. Gençleri üretime katamazsak sadece onların hayatını değil sosyal güvenlik sistemini de cehenneme çeviririz. Eğitimli gençlerimizi istihdama katamıyoruz çünkü katma değeri yüksek alanlarda çalışıyor gençler. Türkiye hala ARGE’nin önemini kavrayabilmiş değil.

‘İNSANLARI MUHTAÇLIK KATEGORİSİNE SIKIŞTIRIP...’

Biontech’i Türkiye’de biz üretseydik en az 130 milyon dolar parayı Türkiye’ye kazandıracaktık. ODTÜ’nün yaptığı araştırmaya göre 1 dolarlık ihracat için 50-60 sentlik ithalat yapıyoruz. Üretim artışı katma değer ürünlerle mümkün. Bunu yaptığınızda genç işsizliği önlemek mümkün. İnsanlar konuşmaya susamış ve insanlar konuşmaya korkuyor. Burada istihdam artsın denildiğinde herkes saygı duymalı. Bu korku ülkemize yakışmıyor. Biz bu çalışmalar sonunda 11 alanda rapor hazırlayacağız. İnsanları muhtaçlık kategorisine sıkıştırıp evlerine paket bırakmakla bu değirmen dönmez. Bizim gerçek meseleleri konuşmamız lazım. Ülkemiz dış politikada dik duramayacak. Türkiye’nin kalkınması ve insani gelişmişlik endeksinde kalkınması mümkündür” ifadelerine yer verdi.

ÇİLER, ‘EĞİTİM MODELİ TÜRKİYE’DE İFLAS ETMİŞTİR’

Daha sonra konuşan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler şu ifadeleri kullandı: “Böyle bir çalıştayda aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum. İyi şeyler yapmak istiyorsak bir arada olmalıyız. Bütün ülkelerin ticaret yolları Türkiye’de kesişiyor bunu kabul etmek lazım. Küresel bir salgının sonu geldi diye düşünüyorum. Sağlık sektörünün yanında gıda sektörü de ilaç sektörü de büyük mücadele verdi. Eğitim modeli Türkiye’de iflas etmiştir. Ezbere dayalı eğitim sistemi bitmiştir. Yapay zekaya uygun olan, alın terinin yanına akıl terini koyan bir modele ihtiyaç vardır.

‘OSB’LERDE 180 BİN ÇALIŞANIMIZ VAR’

Bizler sanayinin nabzını ilk elden tutuyoruz. Bu bölgede yetki alanımız içerisinde Gebze, Çayırova, Darıca var. Bir OSB’de 17 banka şubesi var. Türkiye’nin çoğu ilinde yok. Bir OSB tek başına 11 milyon Dolar ticaret yapıyor. Bizim sadece OSB’lerde 180 bin çalışanımız var. Küçük sanayi sitelerinde bile 10 bin çalışan var. E-5’te 168 firma var. TÜBİTAK bu bölgede, bilişim merkezi bu bölgede, az gelişmiş ülkelere teknoloji satılan yerler burada. Yerli otomobilin ARGE’si burada.

‘BÜTÜN YÜKÜ BİRLİKTE TAŞIMAMIZ LAZIM’

Mesleki eğitime önem vermek lazım, nitelikli elemanlara ihtiyacımız var. Bölgesel bazda bu tarz okulların artması lazım. GOSB ve biz sanayi savunmaya uygun ASELSAN Proje Okulu açıyoruz. 30 milyon paramız hazır, devlet de bize yer verdi. Nitelikli, donanımlı insan yetiştirmeye çalışıyoruz. Yeterli mi? Değil maalesef ancak biz bunu yapabiliyoruz. Bütün yükü birlikte taşımamız lazım. İnsan kaynağını çok verimli kullanmamız lazım. Gençleri mesleki eğitim modeliyle eğitmemiz lazım. Dijital okullara ağırlık vermemiz lazım. 5 duyu organı değil 6 duyu organımız var. Cüzdanınızı unutursanız eve geri dönmezsiniz ama telefonunuzu unutursanız hemen birini gönderirsiniz.”

ÖZTÜRK, ‘1 BUÇUK SENEDE 526 İŞ YERİMİZ KAPANDI’

Çalıştay’da konuşan İKM Başkanı Murat Öztürk, “Bu süreç içerisinde ekonomik kriz zaten vardı. Bu süreçte Fatma Hanımla, Hakan ve Harun Beyle iç içe olduk. Pandemi süreci içerisinde 1 buçuk sene içerisinde 526 iş yerimiz kapandı. Bugün İzmit’te söz sahibi olan birçok markamız dükkanlarını kapatmak zorunda kaldılar. Evini arabasını satmak zorunda kaldılar, ailevi sorunlar yaşadılar. Bizler para toplayarak destek olmaya çalıştık. Sigorta primlerimiz vergilerimiz kiralarımız çeklerimiz senetlerimizi ödeyemedik.

‘KÜÇÜK ESNAFIN SESİ OLMAYA GELDİK’

Biz İzmit Kent Merkezi olarak buraya geldik ama biz küçük esnafın sesi olmaya geldik. Pandemi döneminde özellikle İzmit merkezinde kiralarımız 15 bin TL’den başlıyor. Çok sorunlar yaşadık. Çoğu arkadaşımız dükkan sahipleriyle mahkemelik oldu. Kredi çekildi, bu kredileri çeken arkadaşlarımızın hiçbiri 3 ay ötelese bile ödeyemediler. Çeklerimiz ve senetlerimiz ödenmedi bu bize sıkıntılar yarattı. 17 günlük tatilde banka vergi daireleri açık oldu biz de ödeyebildiklerimizi ödedik.

‘TBMM’Yİ 3 KERE ZİYARET ETTİK’

Kafe ve restoran sahibi arkadaşlar çok büyük sıkıntı yaşadı. Her esnafımız eve servis yapma imkanı bulamadılar. Bu anlamda sıkıntılar hala devam etmektedir. TBMM’yi 3 kere ziyaret ettik. Yürüyüş Yolu ve Fethiye Caddesi’nde sıkıntılarımız olduğunu söylemiştik. Bin kişilik bir yemek vermiştik ve orada AKP’liler de vardı.

HÜRRİYET’E FETHİYE CADDESİ HATIRLATMASI

Herkesin gözü önünde onlara ‘Biz hala Hikmet Erenkaya’nın Fethiye Caddesi’nde, Sefa Sirmen’in Yürüyüş Yolu’nda yürüyoruz’ demiştim. Fatma Başkanımız da burada. İnşallah en güzel şekilde Fethiye Caddesini yapacak. Esnaflar olarak bundan sonra çok iş olacağını düşünmüyoruz. İnsanlar evde sıkıldı, çoluk çocuk dışarı çıkmaya başladılar ama ticaretimizde bir değişim olmadı çünkü insanlarda para kalmadı. İnsanlar sahil şeridinde yemek yemeye alıştılar. Bu da insanların maddi sıkıntı içerisinde olduğunu gösterir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.