Anasayfa > Siyaset  >  CHP’li Çiler, İptal Edilen Okul Projesini TBMM Gündemine Taşıdı

CHP’li Çiler, İptal Edilen Okul Projesini TBMM Gündemine TaşıdıCHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, Gebze’ye kazandırılması planlanan okul projesinin iptal edilmesini TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda gündeme getirdi. Çiler, Gebze Ticaret Odası Başkanlığı döneminde yapılan protokolün neden iptal edildiğini sordu.

Projenin Detayları ve İptal Sebepleri

Nail Çiler, dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e hitaben, “Sizin bakan olduğunuz dönemde projeyi konuşmuştuk” dedi. Çiler, TBMM’de yaptığı konuşmada, “Bursa, Kocaeli, Gaziantep gibi pilot yerler seçelim, bölgeye göre mesleki okullar açalım ve fabrikalar üretim merkezi, birer atölye olsun” şeklindeki önerilerini hatırlattı. Çiler, projenin başarılı bir şekilde ilerlediğini, ancak bir süre sonra durduğunu belirtti.

Nail Çiler, “Hazine taşınmazları karşısında okul yapımına ilişkin bir protokol yapıldı. Kocaeli Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve Gebze Ticaret Odası Başkanlığı bu projede paydaş oldu. Bu protokol 28 Nisan 2021’de imzalandı. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 1.829 ada, 24 parsel ve ASELSAN desteğiyle bu okulu yapacağımızı size Kocaeli’de anlatmıştık” dedi.

Projenin Geleceği ve Çiler’in Talepleri

Projenin detaylarını paylaşan Çiler, “28.687,64 metrekare hazinenin malı taşınmazın üzerinde, 24 derslikli mesleki ve teknik Anadolu lisesi ve 2 atölye binası yapılacaktı. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde en ucuz yerin metrekaresi bin dolar. Bu değerli alana karşılık protokol imzalandı. Ancak ben milletvekili seçildikten sonra proje iptal edildi” diye konuştu.

Çiler, projenin takip edilmesini ve yükümlülüklerin yerine getirilmesini talep etti. “Bu 5 bin metrekarenin bedelsiz verilmemesi, gerekirse beş yıl geriye dönük kira bedelinin alınmasını talep ediyorum. Okulun akıbetinin sorulmasını ve gerekirse bizim de çağırılmamızı istiyorum. Şu anda Gebze Ticaret Odası’nın 60 milyon parası var; yapabilecek düzeydeyiz. Neden Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin yönetimi buna yanaşmıyor? Tek taraflı olarak nasıl iptal ediyor? Valiliğin ve Bakanlığın açıklama yapması lazım” dedi.


Sıradaki Habere Kaydır