Ellibeş; ‘’Bizim ışıklar hiç sönmez’’

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş ve beraberindeki heyet gazetemize bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette gündeme dair, koronavirüs pandemisi ve parti çalışmaları hakkında sorularımızı yanıtlayan Ellibeş, ‘’Bizim anlayışımızla, seçim biter ertesi gün yeni seçimin hazırlıkları başlar. Bir tabir var, bizim ışıklar hiç sönmez, bizim dükkan hiç kapanmaz.’’ dedi.

21 Mayıs 2021 Cuma 10:30

Muhalefet parti liderlerinin İsrail- Gazze saldırısıyla ilgili Cumhurbaşkanımıza yönelttiği bir nitelendirme var, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir akıl tutulması ile karşı karşıyalar. Tespitim, geniş kitleler tarafından da uygun görülecektir, bir AK Parti karşıtlığının da ötesinde Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığıyla karşı karşıyayız. Ki demokrasiyi savunan, Cumhuriyeti biz kurduk diyen bu ögelerin en güçlü savunucusu olduğunu ifade eden siyasi partilerin liderleri bile bunu yapınca anlamakta gerçekten zorlanıyoruz. Yani milli irade, halkın iradesi, sandıktan çıkan sonuç hepimizin kabulüdür, başımızın üstünde yeri vardır ve sonuç itibariyle yüzde 50 bir destekle halkın seçtiği bir cumhurbaşkanına bu tür hakaretleri yapmak aslında devletin dibine dinamit koymaktır. Anlamakta zorlanıyoruz, yani bir Netenyahu ile Sayın Cumhurbaşkanımızı aynı kefeye koyabilmenin kelimelerle ifade edilebilecek bir tarafı yok. Aslında çok ağır cümlelerin kurulması gereken bir noktadayız ama biz gene nezaketimizi bozmayalım diyoruz, halkımızın hür iradesine bırakıyoruz ama hiç şık değil, hiç ahlaki değil, hiç etik değil. Sonuçta bir terör devletidir İsrail ve işgalci konumundadır ve oradaki Filistinli kardeşlerimizi maalesef katlediyorlar, şehit ediyorlar ve bütün sahayı işgal ederek küçük bir alana sıkıştırdılar. Sonuç itibariyle yaşam hakkı tanımıyorlar. Bizim de isteğimiz, hedefimiz, bu konudaki net görüşümüz iki devletli bir yapının orada bir an evvel oluşması. Bu noktada, Sayın Cumhurbaşkanımızın gayretlerine, mücadelesine buradan takdirlerimizi arz ediyoruz. Yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz.

AK Parti’nin yarın seçim olacakmış gibi çalıştığınız biliyoruz ve Kocaeli’de de her zaman birinci parti, şuan çalışmalar ne durumda?

Bizim anlayışımızla, seçim biter ertesi gün yeni seçimin hazırlıkları başlar. Bir tabir var, bizim ışıklar hiç sönmez, bizim dükkan hiç kapanmaz. Gerçekten öyle, mahalle toplantılarımız, ilçe toplantılarımız, istişare kurulu toplantılarımız, sandık kurulu aramaları, görüşmeleri, sürekli ama sürekli ilçe danışma meclisleri aralıksız sürer. Bu konuda elhamdülillah iri, diri ve güçlü teşkilat yapısına sahibiz ve bu yapı içerisinde Kocaeli, Türkiye’de bir numara. Tribünlerde hep ifade ediyoruz, her zamanki yerinde diye, sloganlaştırdık. Ama Kocaeli özelinde de Gebze teşkilat yapısının, Gebze’nin varlığının da yeri ‘apayrı’. Bunu zaten gönül almak anlamında, birilerinin gönlü hoş olsun anlamında demiyoruz. Sonuçta bizim için ölçü nedir, sandıktır. Her sandık, seçmenin önüne geldiğinde halkın iradesi, milli irade AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan olarak tecelli etmiştir. İnancımız odur ki 2023’teki seçimlerde de aynı sonuç Gebze özelinde, Kocaeli geneli ve Türkiye’nin bütünü itibariyle AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan olacaktır. Bizde teşkilat çalışmalarına, pandemi münasebetiyle dürüst olmak gerekirse bizim istediğimiz, arzu ettiğimiz bir çalışma içerisinde değiliz. Her ne kadar boş durmuyorsak, sürekli sahadaysak, online da olsa görüşmelerimizi aksatmıyor isek de bu bizim istediğimiz bir siyasi çalışma örneği değil çünkü AK Parti’yi kuran milletin ta kendisi ve bugüne kadar da AK Parti’yi bu şekliyle başarılı bir siyasi yolculukta yalnız bırakmayan da milletimiz oldu. İnancımız şudur ki bundan sonra da yine AK Parti’yi güçlü kılacak olan milletimizin desteğidir. O yüzden biz gönül siyasetini yapma arayışı, gayreti içerisindeyiz. Ama şimdi pandemiden ötürü bunu yapamıyoruz. İnşallah, yaz sezonu sonuna doğru aşılamada ülkenin yüzde 60’ını, 70’ini tamamladığımız süreçten sonra, istediğimiz anlamda siyaset yapmayı, siyasi çalışmalar yapmayı sürdüreceğiz.

Geçtiğimiz gün yapılan bir kamuoyu yoklamasında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi en başarılı pandemi ile mücadelede eden belediye oldu, bu süreci nasıl değerlendirirsiniz bir eksiklik var mı?

Aslında bu birincilik, bizim diğer belediye başkanı arkadaşlarımızın da bir onuru, onların da bir başarısı. Çünkü bu bir bütünlük arz eder. Senkronize, uyumlu bir çalışmayı gerektiren bir sonuç. Büyükşehir gerçekten amiral gemimiz bizim ve onun önderliğinde, bizim diğer 11 ilçe belediye başkanımızın da samimi gayret ve destekleriyle aslında güzel bir tarih yazdık. Pandemi ile mücadelede başarılı olduk, bunun yanında bu başarıyı daha anlamlı kılan husus, hizmetler de aksamadı. Yani bütçemizin önemli bir kısmını pandemi ile mücadeleye ayırmamıza rağmen hem büyükşehir hem ilçe belediyelerimiz ama hepiniz gözlemliyorsunuzdur ki bizler belediyelerimizi belli periyotlarla, genel merkezimizin talimatları doğrultusunda birlikte performans analizine tabii tutuyoruz ve seçim beyannamelerinde vaat ettikleri bizim yol haritamız sonuç itibariyle ve bu beyannamede vaat ettiklerine baktığımız zaman geride değiller, aksine öndeler. Hatta cumartesi günü belediye başkanlarımızla birebir de görüşmelerimizi yapacağız. Yapılan anketler sonucunda da görüyoruz ki halkın gönlünde gerçekten ciddi bir yer edinmişler. 2019 seçim sonuçlarının daha da üstünde bir oyla halkın desteği devam etmekte. Bu Gebze için de böyle diğer ilçe belediyelerimiz içinde böyle. Özetle gerçekten başarılı bir çalışma örneği gösterildi ve nihayetinde bugün baktığımızda elhamdülillah, Büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimizin gayretli çalışmaları ile başarılı sonuçlar elde ettik. Sonuçlara baktığımızda, Kocaeli turuncuya dönüyor, inşallah bu güzel çalışmalarla halkımızın da desteğiyle, milletimizin desteğiyle alınan kararlara harfiyen uymasıyla bu salgından hayırlısıyla kurtulacağız.

Kocaeli İl Başkanı olarak, Gebze’nin aldığı yatırımları nasıl görüyorsunuz? Gebze’yi ilçe belediyesi olarak değerlendirseniz şu anda neler söylersiniz?

Kocaeli, geneli itibariyle hiç gündemden düşmeyen bir husus. Takdir edersiniz Kocaeli, ihracatta hep ilk 3’te olmuştur, ülkeye sağladığı katma değer itibariyle ilk 5’te olmuştur ve hep de tartışılır, acaba Kocaeli yeteri kadar yatırım alıyor mu diye. Tabi bunun ölçüsü net olarak yok, bir terazi ile tartılacak bir konumda değil, sizin beklentileriniz yani il olarak veyahut ilçe olarak ihtiyacınız, beklentileriniz günlük yaşamın aksamadan devam edeceği, hayati önem arz eden bir eksikliğin kalmayacağı hususlar neyse o kriterler üzerinden değerlendirmeyi yapmak lazım ve nihayetinde hiçbir zaman tamam, bu yeterlidir denemez. Çünkü her doğan gün taze bir başlangıç, her bir yeni başlangıç, yeni istekler ve beklentilerle doğar. O nedenle bunun sürekli devam edecek bir süreç olduğunu bilmek lazım. O nedenle Gebze’ye hem devlet yatırımı olarak hem de Büyükşehir’imizin ve ilçe belediyelerimizin yapmış olduğu yatırımları alt alta koyduğumuzda önemli bir bütçenin buraya ayrıldığını görebiliyoruz. Ama gene başa dönüyorum, Kocaeli geneli ve Gebze özeli itibariyle bunlar hiçbir zaman için sonlanamayacak, her doğan gün yeni bir başlangıç olduğuna göre çark dönecek Allah’ın izniyle. Önemli olan çarkın dönmesi. Kimse çarkın dişlilerine çomak sokamaz buna da müsaade etmeyiz. Yani başlı başına bir metro projesi bile 5 milyarlık çok ciddi bir bütçe. Tabi bunun konforunu yaşayınca göreceğiz.

2004 yılında Gölcük’te belediye başkanlığına aday olduğumda, vatandaşımız bizden doğalgaz istiyordu. Doğalgazın konforunu, insanın yaşamında sağladığı standardı birinci lige çıkarttığı ortada ve bunu sağladık. Sağladıktan sonra da yeni hedefler ister istemez milletimiz tarafından ortaya konuyor. Gebze için de yapılanlar az değil, önemli ama mutlaka yeni yatırımların da yapılması, ihtiyaçlar doğrultusunda olmalı.

Gerçekten Gebze bizim için özel, yani Kocaeli için özel. Kocaeli’nin ötesinde ülkemiz açısından özel ki bu kadar OSB’nin, bu kadar yatırımın üretimin olduğu bir şehir. Bunu kimse görmezlikten gelemez. Mutlaka burada, sanayinin getirdiği sıkıntılarda, dertlerde, problemlerde var güzelliklerin yanında. Bunu yaşayan da Gebze’de yaşayan insanlarımız, milletimiz. Bize düşen de hem genel iktidar hem de yerel iktidarlar noktasında da vatandaşımızın yaşadığı sorun ve problemleri minimize edebilmek. Tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir ki çoğu zaman bu mümkün değil ama hiç olmazsa en aza indirgeyebilmek. Bu noktada da samimiyiz, yani hem hükümetimiz hem de yerel yöneticilerimiz gerçekten samimiyetle, gayretle çalışıyorlar. Biz yerel yöneticilerimize de kefiliz, Allah razı olsun, güzel çalışıyorlar. İnanıyorum ki belediye seçimlerinde, sandık ortaya tekrar konduğunda kardeşlerimiz vaat ettiklerinin tamamını yerine getirmiş hatta vaat etmedikleri birçok projeyi de yapmış olarak halkın karşısına çıkacaklardır.

Allah reisimize güç versin, kuvvet versin. İyi ki böyle bir siyasi hareketi başlatmış. Bir dava hareketi bu sonuç itibariyle. Dertliyiz sonuç itibariyle, dertlerimiz de nereden kaynaklanıyor Sayın Cumhurbaşkanımız ifade ediyor er defasında. Bu son yaşadıklarımızda, ne kadar dertlenmekte haklı olduğumuzu gösteriyor işin aslına bakarsanız. Aslında milli meselelerde, yerli meselelerde, tek vücut olmamız gereken meselelerde bile bazen bu bütünlüğü veremememiz, ülke olarak bu fotoğrafı sergileyemememiz, ülkemizin tabi ki hedeflerine varmasının sürecini biraz daha uzatıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.