Sayfa Seç

“İl olmadığımız için üvey evlat gibiyiz”

“İl olmadığımız için üvey evlat gibiyiz”
reklâm

Yazar hakkında

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde, TÜRSAB ile Kocaeli Otelciler ve Turistik Tesis İşletmecileri Derneği’nin paydaşlığında düzenlenecek olan Turizm Sektör Buluşmaları Gebze’den büyük tepki topladı. Sektör buluşmalarının ilk gününde acentaların tur paketi oluşturabileceği güzergahlarda gezi yapılacak. Bu güzergahların başında Etnografya Müzesi, İzmit Tarih Koridoru, Sırrıpaşa Konağı, Yazlık Ilıcası ve Kartepe ile Başiseke bulunuyor. Bu tur paketinde Gebze’nin olmamasına tepki gösterenlerden biri de Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Tanıtım Başkanı Yaşar Birgül oldu.

GEBZE, ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR

Birgül tepkisini bir açıklama yaparak gösterdi. Birgül açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Merhum Erbakan hocamızın Gebze’yi ziyaretinde bu şehrin inancıyla, imanıyla örnek olduğunu belirterek şehrimizin kıymetini bizlere bildirmişti. Refah Partili Belediye başkanımız Ahmet Pembegüllü döneminde ilk girişimler başlatılarak il olması için gerekli adımlar atılmış, 82 plakalar bir sabah resmi araçlara takılmıştı. Maalesef Gebze’miz yıllardan üvey evlat muamelesi görüyor. Göstermelik isimlerle şehri yönetiyoruz imajı veriliyor. Kangren haline gelen, çözümsüz kalan tüm sorunlar düzelmesi beklenirken sürekli yama hizmetlerle sorunlar örtbas ediliyor.

TEK ÇÖZÜM; GEBZE’NİN İL OLMASI

Kocaeli’nin merkezi ile adeta Gebze arasında uçurum var gibi Hereke’den ötesi ihmal ediliyor. Bu çiftbaşlılığın tek çözümü Gebze’nin il olmasıdır. Gebze’miz yerinden yönetilirse hak ettiği değeri görecektir. Maalesef yaşanan son olayda Gebze’nin yok sayılması adeta çifte standart uygulanmasında il olmanın ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gördük. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TÜRSAB ve Kocaeli Otelciler ve Turistik Tesis İşletmecileri Derneği’nin ortaklaşa düzenleyeceği Turizm Çalıştayı’nda Gebze ilçemiz yine yok sayıldı. 5 Kasım Perşembe günü başlayacak olan ve 7 Kasım Cumartesi günü sona erecek olan 3 günlük çalıştayda, Türkiye’mizin dört bir tarafından davet edilen ve turist getirme potansiyeline sahip Seyahat Acenteleri, yerel turizm işletmecileri, İzmit’teki 5 yıldızlı otellerde 3 gün boyunca konaklatılacak ve İzmit’teki tarihi ve doğal turistik yerler gezdirilecek.

DÜŞÜNDÜRÜCÜ VE MANİDAR

Gebze’mizi bu programa dâhil edilmemesi düşündürücü ve manidardır. Gebze Belediyesi’nin her fırsatta dile getirdiği ‘Kültür ve Turizm Kenti Gebze’ söylemlerinin böylelikle yok sayıldığı görülmüştür.  Bu konuda kapsamlı bir çalışma yapılabilseydi. Kocaeli’nin tümündeki turizm değerleri TÜRSAB yetkililerine tanıtılsa ve gösterilseydi. Gerek Kocaeli Valisi gerekse Büyükşehir Belediye Başkanı, Turizm Çalıştayı’nın programını bir kez daha ele alıp eksiklikleri gidereceklerine inanıyoruz. Buradan bölge milletvekillerimize, valimize, Kaymakamımıza sesleniyoruz Gebze’yi görmüyorsanız artık biz il olmalıyız. İl olmak içinde çok çalışacağız. Bu yanlışlık ve eksiklik bir an önce düzeltilmeli Gebze bölgemizin tarihi ve kültürel güzellikleri yok sayılmamalarıdır.

YANLIŞLIK VE EKSİKLİK DÜZELTİLMELİ

Bu yanlış ve eksiklik düzeltilmeli. TÜRSAB ekibi ve tur acentelerinin Hereke, Dilovası, Gebze ve Darıca bölgelerini gezmeleri sağlanmalıdır. Çalıştayı görmezden geldiği Gebze bölgesinde gezilecek kültür, turizm, tarihi mekânların kimisi şu şekildedir. 6 asırdır ayakta olan tarihi Sultan Orhan Camii, Anadolu’nun en büyük kompleks yapılarından biri olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, dünyaca ünlü ressam Osman Hamdi Bey’in köşkü, kayıkhanesi, koruluğu ve müzesi, Kartacalı komutan Hannibal’ın TÜBİTAK içerisinde yer alan anıtı, Sultan Fatih’in Otağı ve Hünkâr Çeşmesi, Marmara bölgesinin en önemli tarihi eserlerinden biri olan Su Dolabı, Sarnıç ve İbrahim Paşa Çeşmesi, Menzilhane ve Çarşı Hamamı, Çarşı içindeki kervansaray olarak bilinen tarihi han, Mimar Sinan Köprüsü, Demirciler Konağı, Tavşancıl Köyümüzün tarihi evleri, camileri, hamam ve çeşmeleri, milli mücadele döneminin önemli isimlerinden ve bölgemizin düşman işgalinden kurtuluşunda etkili olan Yahya Kaptan ve mezarı, Hereke, Eskihisar ve Darıca Kaleleri, Hereke Halı Fabrikası, doğal güzelliği ile Ballıkayalar tabiat parkı ve daha niceleri.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar