Şeker’den kanun teklifi!

AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi İlyas Şeker’in hazırlayıp sunmuş olduğu Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Çevre Komisyonu’nda görüşülüp Genel Kurul’a sevk edilmek üzere kabul edildi.

Şeker’den kanun teklifi!
19 Kasım 2018 Pazartesi 14:00

AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi İlyas Şeker’in hazırlayıp sunmuş olduğu Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Çevre Komisyonu’nda görüşülüp Genel Kurul’a sevk edilmek üzere kabul edildi. Çevre Komisyonu’nda görüşülüp kabul edilen kanun teklifi ağırlıklı olarak 2872 sayılı Çevre Kanunu, 3194 sayılı İmar Kanunu ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesine İlişkin Kanunlarda değişiklikleri içermekle birlikte Çevresel kirliliğe sebep olabilecek uygulamaların denetimi açısından mevzuata uygunluğun ve karşılaşılan sorunların çözümü noktasında mevzuatta düzenleme yapıyor.

KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Özellikle 1950’li yıllardan sonra hızlı bir şekilde sanayileşmeyle birlikte Türkiye’de ciddi anlamda çevrenin ihmal edildiğini hatırlatan AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “  6 arkadaşımızla birlikte vermiş olduğumuz ve daha çok çevre ile ilgili konuları kapsayan kanun teklifimiz 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası’nı da kapsayacak şekilde 32 maddelik bir değişik öngörüyor. Maden aramaları hususunda kamuoyunda bilinen birçok yanlışın daha açık bir şekilde düzenleneceği kanun teklifimizde ayrıca egzoz kontrollerinde tekniğine uygun olmayan, çevreye zararlı egzoz gazı çıkaran araçlarla ilgili bir ceza düzenlemesi var. Diğer taraftan 3194 sayılı İmar Kanunu'nda birkaç değişikliğimiz olacak. Özellikle yeni yapılan imar planlarında topoğrafik yapısı ve arazi eğimi dikkate alınarak şartlar eğer uygunsa mutlaka imar planlarında bisiklet yollarının konulması öngörülüyor, mecburiyet getiriliyor; eğer arazi bisiklet yolu yapılamayacak konumda ise o zaman da bunun yerine yürüyüş yollarının konulması öneriliyor.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRACIYA KİRA YARDIMI

Kanunda yapılan düzenleme ile kentsel dönüşüm kapsamında aynı kişinin birden fazla kirada dairesi varsa her birisi için kira alabilme imkanı getiriliyor.

Riskli bölgelerde yapım işini üstlenen yapı müteahhidine bina tamamlama sigortası yaptırması ve belirlenen teminat ve şartları sağlaması zorunlu hale getiriliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.