Sayfa Seç

Serap Çakır; ‘’Yeni görevimde benden beklenti çok büyük’’

Serap Çakır; ‘’Yeni görevimde benden beklenti çok büyük’’
reklâm

Yazar hakkında

Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Serap Çakır, mevcut il yönetimi ve ilçe başkanları ile çalışmaya devam edip etmeyeceğini, partisinin 2023 seçimlerine hazır olup olmadığı gibi sorularımızı içtenlikle cevaplayarak, Bağımsız Gebze Belediyesi Başkan Adaylığı sürecinden, İl Başkanlığı görevine uzanan siyasi kariyerini Gazete Gebze’ye değerlendirdi.

Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde İletişim Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken Kocaeli İl Başkanlığına atandınız, böyle bir görevi bekliyor muydunuz yoksa sizin içinde bir sürpriz mi oldu?

Benim için de sürpriz oldu, ben partiye katılalı tam bir yıl oluyor ve hep Genel Merkez düzeyinde görev aldım bugüne kadar. İlk görevim, Yerel Yönetimler Başkanlığı’nda Birim Başkan Yardımcısıydım, Genel Merkez Olağan Kongresinden sonra İletişim Başkanlığı’na geçerek İletişim Başkan Yardımcılığı görevimi sürdürüyordum. Kocaeli İl Başkanımızın görevden ayrılması üzerine, boş kalan koltuk için tabi bir aday bulunması gerekiyordu ve Genel Merkezimizin takdiri, teşkilat mensuplarımız ile gelip görüşülmesi üzerine benim ismim öne çıktı. Aslında bayramdan sonra hemen atama gerçekleşecekti fakat farklı adaylar da çıktıktan sonra onların üzerinde de biraz araştırmalar yapıldı. Daha sonra ben uygun görüldüm ve atamam yapılmış oldu. İl Başkanı olarak atanmam çok büyük ses getirdi. Sadece Kocaeli değil Türkiye geneli bütün iller paylaştı. 81 ilimizin tüm il başkanları tebrik ederken, Kocaeli’de de Deva Partisi başta olmak üzere tebrikler aldım.

Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı olarak yönetim kurulunda bir değişikliğe gidecek misiniz?

Yönetim Kurulunda, öncelikle şu an tüzük gereği yapmam gereken çalışmaları yapıyorum. Mevcut Yönetim Kuruluna tabi ki öncelik vereceğim çünkü bugüne kadar herkes bir emekte bulundu. Önceliğim onlar olacak ama tabi eksiklerimiz var kadroda o eksiklikleri de dışarıdan alacağım kişilerle tamamlamış olacağım. Bunun içinde bana yardımcı olunuyor hem Yönetim Kurulumuz olsun hem Genel Merkezimiz olsun acele etmeden, doğru karar vererek, doğru kişilerle yönetimini oluştur, ona göre çalışmalarını sürdür şeklinde anlayışlı bir yaklaşımla karşılıyorlar. Çünkü acele ettiğimiz taktirde ilerde sorun yaşayabiliriz. Yine de elimi çabuk tutup, en hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışacağım ki aktif bir şekilde sahalarda olabilelim.

Peki mevcut ilçe başkanlarıyla çalışmaya devam edecek misiniz?

Atamam gerçekleştikten sonra, Ankara’dan döndüğüm gün il binasında toplantı gerçekleştirdim hem ilçe başkanlarımız hem yönetim kurulu üyelerimizle. Orada gerekli görüşmeleri yaptım, daha sonra yüz yüze görüşeceğimi söyledim ve görüşmelerime başladım, sürdürüyorum. Dediğim gibi onlar için de geçerli, çalışmak öncelikle herkesin kendi isteği daha sonra benim onayımla devam edecek. Öncelik onların istemesi, devam etmese de şu an bir sıkıntı yok, büyük ihtimal aynı isimler devam edecek bir değişim görünmüyor. Zaten eksiklerimiz var. Benim önceliğim eksikleri tamamlamak, mesela 4 ilçede başkan eksiğimiz var. Hem yönetim kurulunu oluşturmak hem ilçe başkanlarını bulup atmak hepsini bir arada yaparak sonuca ulaşmak istiyorum.

Gelecek Partisi, 2023 seçimlerine ne kadar hazır? Gelecek Kocaeli olarak, seçim için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Evet Gelecek Partisi seçime hazır. Zaten seçime girmeye de hak kazandık. Türkiye’nin 81 ilinde, Genel Başkanımız da dahil olmak üzere teşkilatlarımız, kadrolarımızla sahalardayız. Kocaeli’de de aynı şekilde, bugüne kadar saha çalışmaları yürütüldü. Ben genelde Gebze tarafına ağırlık verdim. Sürekli Ankara’dan vakit buldukça ilimde sahada oldum. Bundan sonraki süreçte de eksiklerimizi tamamlamayı beklemeden hali hazırda var olan kadrolarımızla sahada olacağız 12 ilçemizde. Çünkü her an seçim olacakmış gibi aktif bir şekilde esnaf ziyaretlerimize, stant kurarak üye çalışmalarımıza başlayıp hız vermemiz gerekiyor. Böylelikle de seçime de hazır olmuş olacağız. Halktan gayet olumlu geri dönüşler alıyoruz. Zaten vatandaş arayış içerisindeydi ve partimize tepkiler çok olumlu.

Bir kadın İl Başkanı olarak Kocaeli’de nasıl bir çalışma yürüteceksiniz?

Genel Merkezimizin eş zamanlı tüm illere gönderdiği çalışmalar var, onları yapmanın yanı sıra sürekli ziyaretlerde bulunacağız. Ben de her ilçenin çalışmalarına en az haftada bir kere katılacağım. Yani sürekli ilçeleri denetlemiş olacağım hem de her çalışmalarında onlara eşlik etmiş olacağım. Sahada vatandaşla iç içe olacağız. Şu an en büyük sıkıntı ekonomi, esnaf zaten kan ağlıyor. 100 kişiden sadece 2 kişi iyiyiz diyor, o derece kötü. Genel Merkez düzeyinde zaten Türkiye’nin sorunlarıyla ilgili sürekli çalışmaları yapılıyor. Çözüm önerilerimizle çalışıyoruz. Yeni görevimde benden beklenti çok büyük. Beklentileri karşılıksız bırakmayacak şekilde çok aktif, çok yoğun, düzgün bir şekilde çalışmam gerekiyor. Bunu da yapmak için zaten elimden gelenin en iyisini yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Halkla iç içe olup, sürekli kendimizi anlatmamız lazım, partimizi anlatmamız lazım. Gebze’den atanan bir başkanım, Kocaeli’de de Gebzeli başkan algısı oluyor, bizi ihmal eder mi, o tarafta mı durur diye. Bu algıyı da ben ortadan kaldırmak istiyorum, sonuçta Kocaeli’nin bir ilçesiyiz, bir bütünüz. Hepimiz kaynaşmamız gerekiyor, artık bu algıyı da ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bunu kaldıracak olan da yine benim. Diğer ilçelerimizi de Gebze’den ayırmayarak hatta o tarafa daha fazla ağırlık vererek bu algıyı da yıkmak istiyorum.

Bağımsız Gebze Belediye Başkan Adaylığından, İl Başkanlığına uzanan bir siyasi kariyeriniz var. Geriye dönüp baktığınız zaman bu süreci nasıl değerlendirirsiniz?

Bağımsız adaylık sürecim tamamlandıktan sonra zaten siyasete bir süre ara verdim. Bu sürede tabi tekliflerde aldım ama herkese ‘ben siyaset düşünmüyorum şimdi’ şeklinde cevaplar vermiştim fakat gelecek Partisi çok ısrarlı oldu, hiç boş bırakmadı. Parti kurulduktan sonra Gebze teşkilatı kuruldu, hemen zaten gelmeye başladılar 3-4 ay kadar hemen her gün günde 3-5 kere aradılar, geldiler. Tabi partinin ideolojisini ve onları araştırdıktan sonra kongrelerine de katıldım uygun gördüm, zaten Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu tartışılmaz. Çok doğal, halkla iç içe, çok mütevazi, yanında rahatlıkla hareket edebileceğiniz, konuşabileceğiniz çok doğal bir kişilik. Sürekli sahalarda, halkta bunu görmüş oluyor kendi gözüyle. Zaten parti kurma amacı da ülkede yanlış giden konulardan kaynaklı. Bunları düzeltmek amacıyla partiyi de kurup yani sadece halkını, milletini düşünen, kendisini onlara adayan, ülke sorunlarını çözmeye yönelik hareket eden, düşünce içerisinde olan bir lider. Bu süreçte yaptığımız görüşmeler sonucunda da zaten direk Genel Merkez düzeyinde göreve başlamış oldum.

Ceyda ÖZER- Ayşe KAHRAMAN- Selvi GEÇAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!