Siyasetçilerin meşhur okçular tepesi


Furkan Uğur Eşitti

Furkan Uğur Eşitti

25 Eylül 2020, 09:25

Kıymetli dostlar: yine yeniden merhaba. Dilimize pelesenk olmuş, siyasi parti mitinglerinin muhafazakâr cenahının Taraftarlarına anlattığı en muhteşem örnektir okçular tepesi. Sizlere okçular tepesinin muhtevası hakkında bilgiler vermeyeceğim. Umut savaşını bilmeyen yoktur neredeyse. Peki, o okçular tepesinin gizemini düşündünüz mü hiç? Neden okçular tepesi örneği çokça dile getirilir? Savaşı kaybetmemize sebep olarak düşünüldüğü için elbette. Ancak bu Kaybe dişinin ardındaki zaferi hiç düşündünüz mü?  Gelin okçular tepesinin bize kazandırdığı ancak günümüzde kaybettiğimiz zaferi bir konuşalım. Sonra bir daha düşünelim mitinglerde okçular tepesini anlatalım mı, anlatmayalım mı diye “Okçular tepesini terk eden sahabîler kimlerdi?

İnanın, bunu ben de bilmiyorum. Aslında hiç kimse bilmiyor.

Bu, asla, İslâm tarihinde de yazmaz... Hatta o okçular kimdi, öz çocukları da bilmez, eşleri de bilmez.

Çünkü Ashâb-ı Kirâm, kimseye söylememiş, saklamış. Ağızlarından bu konu hakkında hiçbir şey çıkmamış.

Hattâ ve hattâ, yıllar sonra Cemel ve Sıffîn gibi hâdiselerde birbirlerine ters düştükleri vakitlerde bile:

“Sen zaten Uhud'da da o tepeyi terk etmiştin!” dememişler...

Orada dahi birbirlerini hataları ile vurmamışlar.

Bu nasıl güzel bir ahlâk böyle!

Bizler Uhud’un, aslında bir yenilgi değil, zafer olduğunu daha yeni anladık...”

Birbiri hakkında konuşmak için en ufak bir fırsatı kaçırmayan,

Hatta “amaan, olanı söylüyorum, benim niyetim temiz” diye nefsini aldatıp ağzından kardeşinin ölü etinin akan kanlarını temizleyeceği en ufak bir fırsatı kaçırmayan bizlerin buradan alacağı çok ders var...

Şu sözleri mıhlayalım gönlümüze ve şeytanın bize her yaklaştığı ân, tekrar edelim: “Hayatında kimsenin ayıbını örtmemiş biri, Uhud şehîdi Hazret-i Hamza’ya ne yüzle Fâtiha okuyabilir ki?”

Hayatında ihale kovalamaktan başka bir iş yapmayan birisi Musab b  Umeyrın ruhuna nasıl bir fatiha okuyabilir? Önceliği kendi hemşerisine tanıyan, akrabasını kayıran, partizanca davranan birisi okçular tepesinden nasıl bahsedebilir? Adaletin mülkün temeline saklayan, söz konusu kendisi olduğunda avukat cübbesi giyen birisi, nasıl Hazreti Ömer’i anlatabilir? yani dostlar. Dost acı söyler menzilinden konuşacak olursak. Bizler okçular tepesini terk etmeyeceğiz derken. Çıkarı, menfaati, adam kayırmayı terk etmeyeceğiz diyoruz. Elbette bir davamız var. Dünyaya adaleti yaymak bizim davamız, iyiliği yaymak bizim davamız, mazluma umut olmak bizim davamız. Bunları anlatalım. Ancak konuştuğumuz şeyler önce hayatımızın merkezine otursun, Sözümüzle amelimiz birbiriyle örtüşsün ondan sonra okçular tepesini terk etmeyelim. Allah’a emanet olun.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.