2 yıldır çalışmadan maaş alıyorlar!

 Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, Spor Genel Müdürlüğü bünyesindeki kadroları iptal ederek, tüm müdürlükleri ve bürokratları Araştırmacı kadrosuna alması sonrası yaşanan hukiki süreç henüz çözümlenemedi. BU durumdan etkilenen aralarında Gebze Kocaeli’nde bürokratların da olduğu 150’ye yakın bürokrat 2016 tarihinden bu yana hiçbir görev yapmadan bu vasıfta devletten maaş almaya devam etmekteler.

2 yıldır çalışmadan maaş alıyorlar!
18 Ağustos 2019 Pazar 13:44

Bu durumda çalışmayan bürokrata maaş ödeyen Bakanlık, devleti 2 yıldır zarara uğratırken, görev bekleyen bürokratları da mağdur etmiş durumda.

CHP ANAYASA MAHKEMESİNE GÖTÜRMÜŞTÜ

6639 sayılı Kanunun 22. maddesiyle 638 sayılı KHK’ye eklenen geçici 13. maddenin (1) numaralı fıkrasıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı Merkez Teşkilatı ile Spor Genel Müdürlüğünde; Genel Müdür Yardımcısından şube müdürüne kadar tüm personelin yasayla görevlerinden alınarak araştırmacı kadrolarına atanmışlardı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Merkez Teşkilatı ile Spor Genel Müdürlüğü’nün teşkilat yapısında hiçbir değişiklik olmadığı halde Merkez Teşkilatı ile Spor Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısından şube müdürüne kadar olan kadrolarda görev yapan ve bu kadrolara liyakat ve kariyer ilkelerine göre atanan/atanması gereken kamu görevlilerinin bir üst göreve getirilmeseler de en azından bulundukları kadrolarda görev güvencelerinin sağlanmasına yönelik meşru beklentilerine dayalı hukuk güvenliklerinin sağlanması beklenirken, bakanlığın bu düzenlemesi Anayasa’nın 2.maddesine aykırı olduğundan CHP tarafından yapılan itiraz sonrası Anayasa Mahkemesi 2016 yılında 2016/172 sayılı kararı ile söz konusu düzenleme ile ilgili yürütmeyi durdurma  kararı vermişti.  MAHKEME KARARI HUKUKSUZ BULDU

Yasanın yürürlüğünün durdurulması sonrası araştırmacı kadrosuna alınan Kocaeli’nde 5, Türkiye genelindeki 150 bürokrat, o günden bu yana hiçbir göreve atanmadıkları gibi çalışmadan devletten maaş almaya devam etmekte. Bu memurların bir çoğu, maddi manevi zarar ettiklerini, maaşlarındaki kesintilerden dolayı ekonomik olarak haksızlığa uğrayıp mağdur olduklarını belirterek mahkemelerde açtıkları davada göreve iade edilmelerini talep etmiş durumdalar. İzmir Bölge idari mahkemesinde dava açan araştırmacı kadrolu bir bürokrat, mahkeme sonucunda yapılan kesintilerin yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesini hükmetti.

BAKANLIK SESSİZ KALIYOR

Bu Bürokratların neden hala görev alamadıkları ve neden maaş almaya devam ettikleri bu çevrelerce sık sık gündeme gelse de Bakanlık bu konuda bu bürokratlar için ne bir görevlendirme yaptı, ne de bağlı bulundukları görevlerine iade etti. En verimli zamanlarında hizmet etmeleri gereken, ehil ve liyakat sahibi yetişmiş bürokratlar bu sebeple meslekten ve bağlı bulundukları kurumdan uzak bir durumda atıl görevde beklemekteler. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu konuda henüz bir girişim yapmaması ve bu duruma razı bir tavır sergilemesi ise ayrı bir eleştiri konusu olarak durmakta.  Kamil Uzunmehmet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.