Tarihini bilmeyen, geçmişini bilmez!

Darıca Kaymakamı Ömer Karaman

Darıca Kaymakamı Ömer Karaman13 Haziran 2016, 14:43

**Darıca Kaymakamı Ömer Karaman,  Gaziantep, Şahinbey’de yapmış olduğu Kaymakamlık görevi sırasında yaşadıkları anılarından oluşan ve vatansever biri olarak bilinen tarihi kahraman Şahinbey’in anılarını kitaplaştırdığı Şahinbey - Şanlı Savunma isimli romanını gazetemize anlattı.
ROMANINI ANLATTI
Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, ŞAHİN BEY isimli kitabını gazetemize anlattı. Gazetemiz sahibi Yunus Kahraman ve kültür-sanat sayfası editörümüz Refik Sıla Güvenç makamında konuk eden Karaman kitabını bizlere anlattı. Karaman bu kitabın gelecek nesillere ışık tutması için yazıldığını bunu kendisinin bir borç olarak bildiğini ve romanın tarihimizde hiç bilinmeyen olayları su yüzüne çıkardığını, tarihimizde var olan isimsiz Kahramanlara bir borç bilinerek vazife aşkıyla yazıldığını kaydetti.
SEMBOL İSİMLERDEN BİRİSİ
Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, “Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde görev yaptığım sırada Şahinbey mahalli kurtuluş ruhunun destan kahramanı cesedini çiğnetmeden vatanı bırakmayan oradaki kahramanlardan biri. Oradaki destan kahramanlarından birisi, Fransızların işgalinde oranın sembol isimlerinden birisi, yani düşman elini kolunu sallayarak memleketime gelemez diyen birisi. Bugün bile sınırlarda böyle vatan aşkıyla olan insanlarla doluyuz. Ben onun lise yıllarında şiirlerini okurdum” dedi.
2000’Lİ YILLARDA YAZDIM
Aradan geçen zamanda Şahinbey’e kaymakam olduğunu kaydeden Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, “Orada şehitlik vardı ama çok bakımsızdı, biz de bu kitabı yazdık, kaleme aldık, buradaki bu şehidi, destan kahramanını bizzat orada ben yaptım. Bu kitap ikinci baskısını Babıali Yayıncılık olarak yaptı. Bu şu an bir dizi olma ihtimali olan bir çalışma, ilk baskısı 3 yıl önce çıktı geçen sene de ikinci baskısını gerçekleştirdik.” İfadesini kullandı.
OLUMLU ELEŞTİRİLER ALDIM
Kitabın çok akıcı olduğunu kaydeden Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, “2000 yıllarda kitabı yazmaya başladım, okuyanlardan olumlu eleştiriler aldım. Kitabın dağıtımı yayınevine ait, pek çok önemli isim kitabım adına olumlu ve güzel makaleler yazdı. Bunlardan birisi de Prof. Dr. Neda Armaner idi. Makalesinde kitabımın tarih adına önemini belirterek bir solukta okunacak bir kitap olduğunu belirlemişti. “ dedi.
TARİHİMİZİ OKUYALIM
İkinci kitabının çıkacağını ama bu kitabın mesleki bir kitap olduğunu kaydeden Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, “Tarihini bilmeyen geçmişini bilemez, tarihini bilmeyen geçmişini bilemez, gençliğimiz tarihini okumalı tarihini bilmeli. Anadolu’nun kurtuluşu önemli, tarihimiz Japonlar kendileri için ülkeleri için ölebiliyorsa bizim de bu düşüncede olmamız lazım. Kahramanlarımızı bilmeli ve öğrenmeliyiz. “ yorumunu yaptı.
İKİNCİ KİTABI GELİYOR
Tarihi kitap ilerleyen zamanda yazabilirim, ikinci kitap çalışma tezim anlamlı konuşma ve liderlikle ilgili bir kitap olacak. Liderliğin günümüz dünyasındaki işlevi olacak. Yine Babıali Yayıncılık’tan çıkacak. Okullarda öğrenci buluşmalarında hem devletin yapısını hem de kitaptan paylaşımlar yapıyorum, güzel etkinlikler ortaya çıkıyor. Gençlerimizin geleceği için tarihimizden ışıklar vermek önemli, gençlerimiz tarihi okusun.” Şeklinde konuştu. 


ŞİİR ; ÖMER KARAMAN
ŞAHİNİM YOLDA 
Büyük dünyalardan geldiklerine
İnandılar.
Şahin kesilmişlerdi sanki;
Haksızlık adına,
Ellerini kollarını sallayarak gireceklerini sandılar,
Şahinlerin yurduna.
Yıldızların olmadığı,
Karanlık bir gecede koydular hesaplarını,
Tek taraflı zalimce,
Haksızlık yapmak, haksızlığa uğramaktan
Daha kötü idi bizce …
Sorgulamadılar vebalini
Tanımadılar,
Allah Bilir ya ,
Gerekçelerinin hepsi komplo, uydurma.
Korkma! Ağam, geliyorum, Anteplim
Şahinim YOLDA.
**
Bir ezgi tutturmuş o,
İstiklalimiz için dövüşürüz.
Vatan savunması kutsaldır.
Ölmeyi cana can, canı minnet bilir.
Bizler her şafakta ölürüz.
Anadolum dövüşecekti yine mertçe..
Birbirinden habersiz,
Kendi hallerine
Sekiz ayrı cephede..
Tarih 28 Mart 1920 Elmalı Köprüsü’nde
Birkaç vatan evladıyla, Mehmet Sait Bey birlikte.
Makus talihinin isyanı ile
Bir tokat attı
Nato mermer düşmanın şımarık yüzüne..
Sıcağın merhamet etmediği yerde
ANTEPTE
*
Ne kadar hakkın varsa gel
Kabusun olacağım
Sıçan deliğinin beş para
Olduğu güne kadar erkekçe
Vuruşacağım
Tarihi ile iftihar ettiğim neslimin Şahikasını kalkıp uğurlamak için
Ben bu mekanda yatacağım
Allah bilir,
Gerekçelerinin hepsi komplo, uydurma.
Korkma! Ağam, geliyorum, Anteplim
Şahinim YOLDA.
Bir ezgi tutmuş o,
İstiklal Andımız için dövüşürüz.
Vatan savunması kutsaldır.
Bizler her şafakta ölürüz.

Röportaj: R. Sıla Güvenç

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.