Tokat, Ordu ve Giresun Tarihine Işık Tutacak Tarihi Bir Keşif


İsmail Kahraman

İsmail Kahraman

02 Eylül 2020, 09:22

Emiroğulları Beyliği’nin tarihini Tokat Reşadiye’de araştırıp belgeselleştirdik.

Tokat Reşadiye Cimitekke Belde Belediye Başkanı Kaya Gül’ün misafiri olarak Canik Dağları’nda, Tarihi Cimban Yaylası’nda Devri Alem Belgesel TV Programı www.devrialem.tv olarak Tokat-Ordu sınırından canlı yayın yaptık ve belgesel çektik.

Belgesel çekimlerimize Belediye Başkanını ziyaret ederek başladık. Belediye Başkanı Kaya Gül’ün makam odasında, araştırma gezisine katılanlara bilgi verip, hediye takdimleri yapıldı. Organizasyon Başkanı Erdoğan Erdoğdu, Belediye Başkanı ile Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir’e hediyeler verdi.

Tokat ve Ordu bölgesinde kurulan erken dönem Anadolu Beyliklerinden Emiroğulları  Beyliği’nin en önemli devlet  adamı Süleyman Beyin kızı Esleme Hatun tarafından kurulan Cimi Dede Tekke Vakfı ile ilgili  uzun süredir araştırma yapan ve bize bilgiler veren araştırmacı yazar Erdoğan Erdoğdu, bölge ile ilgili saha araştırmaları yapmak için organizasyon düzenlediklerini söyledi ve araştırmaların devam edeceğini belirtti. Cimitekke Belediye Başkanı Kaya Gül’de bizleri yalnız bırakmayarak Canik Dağları’ndaki yaylasında Devri Alem Belgesel Programı ekibini misafir etti.

Devri Alem Belgesel Programı olarak daha önce hazırladığımız belgeselle sizleri baş başa bırakıyoruz.

https://m.youtube.com/watch?v=s1-y9rbOg2o

***

Cimitekke Beldesi tarihine ışık tutan vakıf eseri, Cimitekke Vakfı ve Cimi Dede Türbesi

Tokat Reşadiye’de Cimitekke Belde Belediyesi sınırları içinde yer alan, Ordu ve Giresun bölgesinin Fatih’i Emiroğlu Süleyman Bey’in kızı Esleme Hatun tarafından 1411 tarihinde kurulan Cimi Tekke Vakfı’nın korunup gelecek kuşaklara aktarılması için önemli çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Kaya Gül, vakfın 609 yıl önce kurulduğunu, bölge tarihinin geçmişini yansıttığını açıklayarak, bu vakıf ve Tekke bölgemizin tarihi geçmişini göstermekte diye konuştu.

Devri Alem Belgesel Programı olarak Cimi Dede Tekkesi’nden yaptığımız canlı yayınla sizleri baş başa bırakıyoruz.

https://www.facebook.com/belgeselciismail/videos/1768885409932725/?extid=G3YvRzNtGBvMS5hP&d=n

***

Belgesel Tadında Canik Dağları'nda Devri Alem...

Altay, Ural, Tanrı, Ağrı, Kaçkar ve Canik dağları sadece bir dağ değil; tarihimizin canlı şahididir.

Afyon Kocatepe zirvesi, 98 yıl önce 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ne şahit olmuş, zaferler tarihimiz yazılmıştı.

Türk Dünyası Kültür ve Sanat Vakfı Genel Sekreteri, kültür adamı, araştırmacı gazeteci Erdoğan Erdoğdu’nun organizasyonu ve Tokat Reşadiye Cimitekke Belediye Başkanı Kaya Gül Bey’in daveti ile Orta Karadeniz bölgesindeyiz. Reşadiye Cimban Yaylası Canik Dağları'nda belgesel çekimlerimiz devam ediyor. Kültür ve medeniyet tarihimizde dağlar çok önemlidir.  Altay dağları, Ural Dağları, Tanrı Dağları ve Anadolu'daki dağlarımız ...

Samsun, Tokat ve Ordu'nun canlı şahidi Canik Dağları zirvesinde Cimitekke Belde Belediyesi yaylasında Devri Alem Belgesel Programı ekibi için özel olarak yakılan meydan ateşi ve Belediye Başkanı Kaya Gül ve Gazeteci Erdoğan Erdoğdu’nun konuşma yapıp, bilgi verdiği canlı yayınımızı sizlerle paylaşıyoruz.

https://www.facebook.com/belgeselciismail/videos/1770088056479127/?extid=1keOqDWBmPEZXOuR&d=n

***

Tomağın Şehitliği’nde Araştırma

Hacıemir Beyliği belgeselinin çekim çalışmalarına Tokat-Reşadiye Cimi Tekke Beldesi’nde, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir başkanlığında devam ettik.

Cimitekke Belediye Başkanı Kaya Gül, Türk Dünyası Kültür ve Sanat Vakfı Genel Sekreteri Erdoğan Erdoğdu, Prof. Dr. Necati Demir, Emiroğulları Beyliği Proje Koordinatörü Muzaffer Günay, Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer, İstanbul Tokat Vakfı Başkanı Salih Tanrıverdi, Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Cahit Açıkkapı ve gazeteci İsmail Avşar ve diğer ilgili ve yetkililerle birlikte Reşadiye Yaylaları ulu yol üzerinde 1386 tarihinde Emiroğulları ve Tacettinoğulları arasında yapılan savaşlarda şehit olan Tomağın Şehitliği’nde araştırma yapıp belgesel çektik.

Prof. Dr. Necati Demir, bölge hakkında Devri Alem Belgesel kameralarına çok önemli bilgiler verdi ve ‘’Mezarlığın bu savaşlardan kaldığına inanıyorum, bu konuda araştırma yaparak bölgeyi tanıtmaya öncülük edeceğiz.’’ dedi.

Belediye Başkanı Kaya Gül, bu mezarlığın etrafının çevrilip koruma altına alınacağı sözünü verdi. Araştırma ekibini organize eden Erdoğan Erdoğdu, Prof. Dr. Necati Demir ve Belediye Başkanına teşekkür etti.

***

Kale Köy’de inceleme yaptık

Araştırma ve gezi ekibi, Reşadiye Cimitekke Beldesi’nden 1301 yılında Mesudiye- Kaleköy'de kurulan Hacı Emir Beyliği’nin başkentine geçti. Sancağı hala muhafaza eden beyliğin evlatlarından Avni Emiroğlu, sancak hakkında Prof. Dr. Necati Demir ve Türk Dünyası Kültür Sanat Vakfı Genel Sekreteri Erdoğan Erdoğdu’ya bilgi verdikten sonra ekip, Kaleköy’de araştırma ve incelemeler yaptı.

***

Araştırma üç gün devam etti

Bölgede yaptığımız araştırmayı ve belgesel çekimlerine basın geniş yer verdi. Gazeteler ve sosyal medyadan paylaşılan yazılardan bazılarını sizlerle paylaşıyorum.

-Cahit Açıkkapı’nın paylaşımı

Tokat’a bizlerle yakından ilgilenen değerli kültür adamı Cahit  Bey, sosyal medyada şu paylaşımı yaptı;

....” Reşadiyenin Cimitekke Kasabasında üç gündür bölgede çalışmalar sürdüren Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir, Türk Dünyası Kültür Sanat Vakfı Genel Sekreteri Erdoğan Erdoğdu, Devr-i Alem Program Yapımcısı ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Kahraman, İstanbul Tokat Vakfı Başkanı Salih Tanrıverdi ile birlikte Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer ve gazeteci İsmail Avşar ile birlikte cumartesi günü saha çalışmasına katıldık.

Pazartesi günü de bir program hazırlayarak, misafirlerimizi Tokat'ta ağırladık. Bizlere eşlik eden İHA muhabiri Nurhan İçmez ve TRT Tokat muhabiri Dursun Ekrem Er bizlere eşlik ettiler.

Çökelikci Müessesesinin Sahibi Burak Boyraz ile Müdürü Murat Gündoğan beylere, Tokat belediye Başkan yardımcımız Mehmet Ersoy Bey’e ve Hasan Erdem Bey’e gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ederim.“...

*

- Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer’in yazısı

Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer araştırma ve belgesel çekimleri ile yakından ilgilendi. Bizzat Reşadiye’deki araştırmaya bir ekiple katılıp, bölgede araştırma yapan bilimsel ekibe destek verdi. Daha sonra belgesel ve araştırma ekibini Tokat’a davet ederek Tokat’ta belgesel çekimlerimize rehberlik yaptı. Cemal Bey’in yazdığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz;

..”. Reşadiye’nin Cimitekke Kasabası ana eksen olmak üzere, nice tarihin ortaya çıkarılmamış veriler ışığında üç gündür bölgede çalışmalar sürdüren Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir, Türk Dünyası Kültür Sanat Vakfı Genel Sekreteri Erdoğan Erdoğdu, Devr-i Alem Program Yapımcısı ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Kahraman, İstanbul Tokat Vakfı Başkanı Salih Tanrıverdi, Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Cahit Açıkkapı ve gazeteci İsmail Avşar ile birlikte Cumartesi günü saha çalışmasına katıldık.

Pazartesi günü de bir program hazırlayarak, misafirlerimizi Tokat’ta ağırladık. Sabah bölümünde, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Nurhan İçmez, Çökelikci Müessesesinin Sahibi Burak Boyraz ile Müdürü Murat Gündoğan katıldı. Bu bölümde misafir heyet, bana ve TGC başkan vekili Cahit Açıkkapı’ya TDGF’nin plaketini takdim ettiler.

Öğle programında ise, Tokat Belediyesi Hıdırlık Tesisinde Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un konuğu olduk. Başkan Mehmet Ersoy, belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bu programa da TGC Denetleme Kurulu ve TDGF üst kurul üyesi TRT Tokat Muhabiri Dursun Ekrem Er eşlik etti.

Tokat’a gelen heyete baştan sona kadar mihmandarlık yapan TGC başkan vekili ve TDGF üst kurul üyesi Cahit Açıkkapı, yorucu bir programın her evresinde bulundu.

Bu arada Tokat Şehir Müzesi Müdürü, yerel tarihçi Hasan Erdem, misafir heyete güzel bir mihmandarlık yaparak, kendisine hayran bıraktı. Heyet, Tokat’ı gerçekten tanımanın ve 6 bin yıllık bir tarih/medeniyet havzası olduğunun farkına vardı.

Hülasa, 3 gün süren verimli bir gün geçirdik. Değerli ziyaretçilerimiz sayesinde bu coğrafyaya ilişkin birçok yeni şey öğrendik. Bu programda Tokat Sevdalısı olmanın örneğini gösteren Çökelikci Müessesesi Sahibi Burak Boyraz kardeşime de özel bir parantez açarak teşekkür ediyorum...”

Evet, üç günde Tokat ve Reşadiye’de Devri Alem Belgesel Programı olarak çok önemli araştırma yapıp, belgesel çektik. Bu çalışmalarımıza katkı sunan başta Erdoğan Erdoğdu, Cimitekke Belediye Başkanı Kaya Gül, Prof. Dr. Necati Demir, Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Bey olmak üzere herkese sonsuz teşekkür ederek, özellikle bizleri üç gün boyunca Canik Dağları zirvesinde dünyanın cennet bahçelerinden Cinban Yaylası’ndaki yayla evinde ağırlayıp misafir eden Hasan Erdoğdu ve ailesine özel teşekkür etmeyi borç biliyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.