Türk Dünyası Belgesel Film Festivali 5 Yaşında


İsmail Kahraman

İsmail Kahraman

04 Eylül 2020, 09:32

45 yıldan beri gazetecilik ve belgeselcilik hayatının içindeyim. 45 yılda birçok kurum, kuruluş ve basın meslek örgütü tanıdım. Bu kuruluşlar içinde unutamadığım kuruluşlar oldu. 45 yıldır Türk medya hayatının da canlı şahidi olarak birçok anım var.  Bugün sizlerle, Türk dünyasına yönelik gazetecilik ve belgeselcilik anılarımı paylaşmak istiyorum.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) tarafından her yıl organize edilen ve bu yıl 5. düzenlenen Belgesel Film Festivali ile ilgili, TDGF Genel Başkanı Menderes Demir tarafından yapılan açıklamada festival kapsamında düzenlen belgesel film yarışmasına yoğun ilginin olduğu bildirildi. Konuyla ilgili Gebze Gazetesi www.gebzegazetesi.com da yer alan haberimizi sizlerle paylaşıyoruz.

*

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu öncülüğünde devlet kuruluşları, belediyeler, üniversiteler, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile müştereken yapılan 5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması için başvuru tarihi 10 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı. Festival Tertip Komitesi Başkanı Menderes Demir, 2020 yılında çekilen bazı filmlerin montaj, dublaj ve seslendirme konularında zaman isteyen belgeselcilerin isteği üzerine yarışma başvuru tarihinin uzatıldığını ifade ederek, “Amacımız müracaatları maksimumda tutarak 2020 yılının Türk dünyası belgesellerini seçmek” dedi ve belgeselcileri yarışmaya katılmaya davet etti. Türkiye başta olmak üzere Türk dünyasında büyük ilgi ve heyecan uyandıran Türk Dünyası Belgesel Film Festivali'nin gala ve ödül töreni İstanbul'da yapılacak. Dereceye giren filmler, ‘’Dilde Birlik 9 ülke 9 şehir 1 festival’’ sloganı ile 9 ülkede gösterilecek.

http://www.gebzegazetesi.com/kultur-ve-sanat/belgesel-yarismasi-icin-son-basvuru-tarihi-h33284.html

Müracaatların devam ettiğini açıklayan TDGF Genel Başkanı Menderes Demir ayrıntılı bilginin. www.turkbelgesel.com dan alınabileceğini söyledi

Belgesel yarışması ve festivalle ilgili haberlere, ulusal basın da geniş yer verdi.

https://milliyethaberleri.com/5-turk-dunyasi-belgesel-film-yarismasi-muracatlari-devam-ediyo-h9035.html

***

TDGF ve Belgesel Filim Festivali Tarihi

Zaman hızla geçiyor… Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun kurulma kararı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 7 yıl önce Ankara’da toplanan genel kurulunda alınmış, ardından TGF Başkanlar Konseyi’nin Alanya toplantısında değerli arkadaşım Menderes Demir başkanlığında bizim de içinde bulunduğumuz kurucular kurulu heyeti oluşturulmuştu.

TDGF birçok çalışma yaptı, en önemli çalışması Türk Dünyası Gazeteciler Şurası toplantıları ve Türk Dünyası Belgesel Film Festivali. Festival ve belgesel yarışması bugün 5 yaşında. Festival ve yarışma, pandemi önlemlerine uygun olarak düzenlenecek.

Festivalin bu günlere gelmesinde başta Genel Başkan Menderes Demir olmak üzere çok sayıda kişi ve kurumunun emek ve katkısı var. Başta TDGF Genel Başkanı Menderes Demir olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, 5 yıl önce TRT Avaz Televizyonu tarafından festivalle ilgili yapılan söyleşiyi sizlerle paylaşıyorum.

https://m.youtube.com/watch?v=MRHqQ2-U1Ks

5 yıldır TDGF Belgesel Filim Festivali’ne imkanlarım el verdiği ölçüde destek olmaya çalışıyorum.

Koca beş yıl nasıl gelip geçmiş zaman hızla akıp gidiyor.

Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer…

***

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Vefalı

TDGF gerçekten vefalı ve basın meslek kuruluşları arasında örnek, vefalı bir kuruluş. Bu kuruluş, her yıl vefa ödülleri veriyor. İmkansızlıklar içerisinde Türk dünyasının birçok yerinde Türkiye’yi başarı ile temsil ediyor ve etmeye de devam edecek.

5 yıl önce kurucu genel başkan vekili ve jüri üyesi olduğum TDGF önümüzdeki yıllarda daha güçlü ve daha kurumsal bir kuruluş olarak çalışmalarına devam edecek. Hiçbir kurum ve kuruluşla değil kendisi ile yarışarak başarıdan başarıya koşacaktır.

TDGF Belgesel Film Festivali’nin tarihi geçmişi ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz;

http://www.turkbelgesel.com/resim/anakutu/TDBFF-2016-katalog.pdf

***

TDGF Belgesel Film Festivali Yaşamalı

Geçmişi unutmadan geleceğe bakmak gerekiyor. İlkler önemli. Başlamak önemli ancak bir şeyi yaşatmak ve devam ettirmek çok daha önemli. Bu konuda bir hakkı teslim etmek gerekiyor. Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, birçok zorluk ve güçlüğü yenerek, 5 yıldır ara vermeden festivali bu günlere getirdi. Kendisine bir kez daha teşekkür eder, başarılar dilerim.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.