Anasayfa > Uncategorized  >  Fadime Halamın Vakıflarla İlgi Vasiyet ve Nasihati

Fadime Halamın Vakıflarla İlgi Vasiyet ve NasihatiTarihler 1960 lı yılların sonu

9 yaşında İlk okul da okuduğumuz günler

Fakirlik  olsada Mutlu  çocukluk yıllarımız

Her gün  elimizde naylon torbadan yapılmış çanta ve yakacak odunla okula gidip geliyoruz.

Selçuklu döneminde  Oğuz Türklerinin Çepni boyu  tarafından 7 ve 8 yüz yıl önce kurulan geçmişte  Bayramlı Emiroğulları beyliğine bağlı tarihi  Bayramoğlu nahiyesi   Giresun  Espiye Dikmen köyü bu günkü Soğukpınar belde belediyesi  Çocukluk yıllarımın geçtiği köyüme vefa borcumu ödemek için çektiğim belgeselimiz.

Soğukpınar Belgeseli Gala Gösterimi

Vakıf Mezarlığının Üzerine Okul Yapıldı

Çok güzel çocukluk yıllarımın geçtiği ilk okul yıllarımı  hiç unutmuyorum. Tarihi Dikmen Köyü  tarihi köy mezarlığı ve  vakıf eseri olan medrese yıkılarak  ilkokul yapılmış  mezarlığın ortasından yollar geçirilmiş  okul tuvaleti bile tarihi  mezarlık üzerinde her gün  teneffüslere çıktığımız da mezarlıklarda oynuyor,  halamın  tembih ve nasihatini unutarak çamurlu  kara lastik ayakkabılarımızla eve  geliyorduk. Halamı ve o günleri hiç unutmadım köyümden ve geçmişimden kopmadım tarihin canlı şahidi yaşlılarımız ve köyümde belgeseller çekmeyi sürdürüyorum.

Espiye Soğukpınar  Dikmen köyü Belgeseli

https://ne-np.facebook.com/gebzeningazetesi/videos/an-itibari-ile-kocaeli-tv-de-gazetemiz-kurucusu-ve-devri-alem-belgesel-y%C3%B6netmeni/433235248212411/

Halamın  Vakıf Toprağı Nasihati

Her gün  okul çıkışı bizi  üstü toprak damlı köy evinin  kapısında  bekleyen  arif ve bilge insan ağzı dualı İlim hikmet sahibi halam, babası  dedem İbrahim birinci dünya harbinde şehit olduğu  için 3 yaşında yetim kalmıştı.

Vefa sevgi ve fedakarlık abidesi rahmetli Kandaz Kızı Fadime Halam  bizi okula gönderirken çocuklar çamurlu lastiklerimizi yıkayın eve vakıf toprağı getirmeyin diye sıkı sıkı tembih ederdi. Merhum Halam okulun  bulunduğu mezarlık ve medrese yeri  vakıf malı olduğunu söyler  vakıf  toprağını yılanlar  bile yemez vakıf meyvelerini kurt kuş ve karga bile yemez  diye nasihat ederdi

Vakıf Toprağı Evleri dağıtır Ocak Söndürür

Her gün halam okulun bulunduğu cami , mezarlık ve medrese bölgesinden eve toz toprak çamur getirmeyin lastiklerimizi yıkayın diye tembih ve nasihat  eden halama  bunun  sebebini sordum aldığım cevap bugün bile kulaklarım da çınlıyor.

Rahmetli halam oğlum vakıf malı çok önemli  vakıf mallarını korumak gerekiyor vakıf malı olan okulun bulunduğu yerden  lastik ayakkabılarınızla eve toz toprak getirirseniz evimiz dağılır ocağımız süner aman oğlum  okuldan çıkıp caminin yanından geçtikten sonra ayaklarının tozunu sil çamurlarını yıka diyen  nur yüzlü güzel insan benim ilk hocam  rahmetli Fadime Halamın şahsında ebediyete  göç eden halalar başta olmak üzere tüm halaları ve mallarını insanlığa hizmet için  Allah’ın mülkü olarak vakıf eden isimleri unutulmuş vakıf insanlarını rahmet minnet ve şükranla anıyor,  sabahın seher vaktinde ruhları İçin  sizleri  bir Fatiha üç İhlası Şerif okumaya davet ediyorum

El Fatiha…

Vakıflar Medeniyeti  Tarihi Belgeselini Halamın AZİZ Hatırasına Armağan Ettim

Rahmetli  Fadime Halamdan vakıfların önemini anlamam  beni tarihi belgeselciliğe yönlendirdi dünyanın bir çok bölgesinde www.devrialem.tv olarak belgesel çekmeye devam ediyoruz Vakıf Medeniyeti Tarihi  belgeselimizi rahmetli halamın aziz hatırasına armağan ediyorum.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN DEĞİŞTİRİLEN ESKİ LOGOSU NE İFADE EDİYORDU ?

Vakıflar genel müdürlüğü hiç gereği yokken üstelik vakıflara büyük mali yük getirecek vakıflar genel müdürlüğünün logosunu değiştirmesine tepkiler büyürken yeni logonun  ne anlam  ifade ettiğini, eski logoyu değiştiren  kültür bakan yardımcısı Ahmet Misbahdemircan ve vakıflar genel müdüründen kamuoyu bilgi bekliyor, gerçekten yeni  logo  ne  anlam ifade ediyor yorumu sizlere bırakıyorum.

Vakıflar Genel Müdürlüğün Eski Logosu

-Logoda yer alan kitap şeklindeki bayrak, büyük bir vakıf medeniyeti kurmuş olan Türk Milletini, kitap figürü ise vakıfların ilim ve irfana, eğitime verdikleri katkıyı ifade eder.

-Logodaki 1048 tarihi, ışığını Hoca Ahmet Yesevî dergâhından alan ve ondan birkaç kuşak sonraki gönül erlerinin Tebriz Mahkemesi’nden aldıkları karar ile Horasan’da kurulan ilk Vakfın tarihidir. Bu bir ilim vakfıdır ve bilinen ilk vakfiye budur. Bu da Türklerin 1071’den çok önce Anadolu’ya gelip buranın ilim, kültür ve sosyal hayatının gelişmesi için çalışmalar yaptıklarını gösteriyor.

-Logoda yer alan cami figürü, Selçuklu ve Osmanlıdan günümüze kadar vakıflar tarafından yaptırılmış birçok cami, imarethane ve vakıf eserlerini temsil eder.

-Logodaki fabrika figürü, vakıfların kurmuş oldukları fabrikaları anlatır. Ki ilk kumaş fabrikası Evkaf Nezareti tarafından Hereke Fabrika-i Hümayunu adı ile saray ve ordunun tekstil alanındaki talebini karşılamak amacıyla 1843 yılında Hereke’de kurulmuştur. Fabrika, bir endüstri mirası olarak bugün hâlâ ayaktadır. Meselâ Bursa İpek Fabrikası da yine Pertevniyal Vâlide Sultan Vakfı tarafından Bursa’da kurulmuştur.

-Logonun içinde kalp şekline dönüştürülmüş “V” harfi ile hem Vakıfların ilk harfine hem de Vakıfların yaptıkları her hayırda sevgiyi esas almalarına vurgu yapılmıştır.

-Logonun alt kısmını çevreleyen zeytin dalı, vakıf zeytinliklerini ifade eder ki sadece Edremit Körfez Bölgesi’nde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 165 bin zeytin ağacı ve bunları işleyen Ayvalık Zeytinlikler İşletme Müdürlüğü bulunmaktadır (Bilginin kaynağı. Levent ALBAYRAK Vakıflar Genel Müdürlüğü Yeni Vakıflar Kontenjanından  2021 tarihli Seçilmiş Meclis Üyesi)


Sıradaki Habere Kaydır