UNUTULMAKTA OLAN BİR NOSTALJİ : MUALLA ATEŞ


Kamil Uzunmehmet

Kamil Uzunmehmet

06 Nisan 2021, 11:24

Gebze Belediyesi’nin son yapılan Nisan meclis toplantısında hararetli saatler yaşanmış. Meclisi takip eden arkadaşlarımızın yaptığı çekimler ve izlenimleri aldıktan sonra bir değerlendirme yapmak istedim...

Muhalefet meclis üyelerinin Osmanyılmaz mahallesinde bulunan eski Mualla Ateş Benzin İstasyonu için yapılması planlanan imar tadilatı ile ilgili olarak çıkardıkları sese bakıldığında, burada sanki birilerine önemli bir gelir kazandırıldığı, rant elde edildiği izlenimi verilmek istenmiş. Öncelikle bu alanda bir rant isteği ya da gelir kazanımı olsaydı, bu istasyon uzun zamandır böyle atıl bir durumda, harabe gibi bir görünümde kalır mıydı? Sorusunu sormak gerekmez mi? BU arazinin sahibi rahmetli Mualla Ateş’in oğlu Cem Ateş, İstanbul’da yaşayan ve Gebze, İstanbul ve ABD’de önemli mülkleri olan bir vatandaş. 8 bin m2’lik bu arsası bugün Gebze’nin en değerli arazilerinden biri. Burada bir kazanç gözetmiş olsaydı, bugüne kadar neden bu alanı değerlendirmedi ya da satmadı acaba?

Bugün mecliste tek perdeden atıp tutan meclis üyeleri acaba bir kez olsun, “ Buranın görünümü Gebze’ye yakışmıyor. Bu arazi bir an önce değerlendirilsin” diye bir soru getirdi mi meclis ortamına? YA da bu alanın Gebze’ye yaraşır bir mekan olması için girişim yaptılar mı?

Şimdi Gebze Belediyesi bu alanda bir takım düzenleme yapmak için harekete geçtiğinde ortalığı yangın yerine çevirmenin alemi ne acaba?

Örneğin bu arsanın hemen karşısında yer alan tarihi Çınar Çeşmesi için bugüne kadar tek bir soru sordular mı mecliste? Bu çeşme neden bu halde, suyu neden akmıyor diye bir dertleri oldu mu? Ya da buradaki tarihi çınar ağacının neden içten içe çürümeye başladığı, bakımının yapılıp yapılmadığı ile ilgili bir gündemi oldu mu acaba?

Olmadı elbette?

Neden olmadı; Çünkü burada bir parasal değer, ye da bu iki konu üzerinde Belediyeyi yıpratacak, zor durumda bırakacak bir siyasi rant yoktu da ondan!

Sözü gelmişken belirtmekte fayda var;

Burada bulunan tarihi Çınar Çeşmesi ile ilgili haberi ilk olarak gazetem gündeme getirdi. Yerinde gidip inceleme yaptı, suyun neden akmadığını, suyun yönünün nasıl değiştirildiğini habercilik anlayışı doğrultusunda gündeme getirdi. Sağ olsun Gebze Belediyesi bu konuya sessiz kalmadı ve önce İSU başta olmak üzere kendileri , sonra da Gebze Teknik Üniversitesi’ni bu konuya yönlendirdi ve burada çıkan suyun analizini yaptırdı. Şimdi bu suyun kullanılması için orada düzenleme yapmaya hazırlanıyor...

Eğer Gebze Belediyesi’nin muhalefet meclis üyeleri gerçek anlamda Gebze’yi düşünüyor, Gebze’nin çok daha yaşanası bir kent görünümünü istiyorsa, bu uğurda somut bir şeyler yapmalılar diye düşünüyorum.

20 yılı aşkın bir süredir olmayan bir benzinlik üzerinden, Gebze Belediyesi’ne ya da Başkan Büyükgöz’e geri adım attırmayı bir zafer nidası olarak görüp, bu plan tadilatının geri çekilmesi üzerinden PR yapmamalılar..

Bu benzinlik Gebze’nin ilk ve en büyük bensin istasyonlarından biriydi. Uzun yıllar önce kapandı ama benzinlik ruhsatı el değişmedi. Yani bu alan yine bir benzin istasyonu, yine işlev durumu getirilebilir. Hemen yanında Fatih Hastanesi ile irtibatı sağlayan bir üst geçit var. Onun ayağından arka kısımdaki camiye kadar olan bir alanda, Gebze Belediyesi’nin mülkü olan ağaçlık bir alan. İstasyonun batısında Gebze markası bakan kısımda bur yol var, bu yol hem dar hem de E5 geçişini sağlayan bir yol. 7 metrelik bu yol, meclise gelen bu plan tadilatı ile  10 metreye çıkarılacak. Kötü mü olacak? Bu 3 metrelik fazlalık nereden alınacak? Mualla Ateş Benzin İstasyonu arsasından. Sonuçta adamın burada kaybı olacak mı? Elbette olacak. Ben inşaat mühendisi ya da planlamacı değilim ama görüş aldığım meslek erbapları adamların burada inşaat alanının azaldığını öyle söylenildiği gibi bir değer artışı yaşamadıkları şeklinde..

Gebze’nin kent görüntüsünün güzelleşmesi, modern ve kabul edilebilir bir şehirleşme gerçekleşmesi zaten sıkışık olan kent yapılaşmasının güzelleştirilmesi ile olacaktır. Burada uzun yıllardın atıl durumda kalmış olan eski Mualla Ateş Benzin İstasyonu da , küçük dokunuşların olması gereken yapılardan biri. Bazıları için de eski bir nostaljinin yeniden yaşatılması...

Üstelik burada kamunun da arada sıkışmış, gün yüzüne çıkması ve halkın kullanımına açılması gereken bir mülkünün de olduğu unutulmamalı...

Ama muhalefet yapmanın, her yapılana hayır demek olmadığı, arsası üzerine yapı yaptırmak için adım atan herkesin rant elde etmediğini artık anlaması gerek!

Üstelik ranta ya da parasal değer kazanmaya ihtiyacı olmayacak bir aile için bunu öngörmek, bunun üzerinden siyaset yapmak kimseye bir şey kazandırmaz!

Gebze’ye ve Gebzelilere de bir şey kazandırmaz!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.